Gorące tematy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu i kiedy przysługuje?

Gorące tematy

W środę, 4 listopada w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii rząd podjął decyzję o rozszerzeniu nauki zdalnej również dla klas 1-3 szkół podstawowych. W związku z wprowadzonymi zmianami rodzice najmłodszych uczniów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy i komu przysługuje? O tym rozmawialiśmy z prawnikiem Katarzyną Łodygowską.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W związku z epidemią Covid-19 wiosną rząd zdecydował o przyznaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wówczas zamknięto szkoły, żłobki i przedszkola z dnia na dzień. Na początku listopada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała:

W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego; będzie on przysługiwał przez 21 dni: od 9 do 29 listopada

W jakim przypadku możemy liczyć na pomoc? Komu i na jakich zasadach będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Mówimy o zasiłku opiekuńczym w ramach COVID, bardzo wielu rodziców myli to z ogólnym zasiłkiem opiekuńczym w ramach 60 dni w każdym roku kalendarzowym. To jest dodatkowa pula i to jest bardzo ważna informacja

– podkreśliła Katarzyna Łodygowska.

Istotną kwestią przy przyznawaniu zasiłku opiekuńczego jest wiek dziecka. Jak się okazuje, o pomoc zabiegać mogą rodzice pociech, które nie przekroczyły 8 roku życia. Niestety to utrudnienie dla wielu osób, szczególnie samotnie wychowujących dzieci. Uczniowie w klasach 1-3, którzy zobowiązani są przejść na tryb zdalnego nauczania, są nieco starsi, co oznacza, że ich opiekunowie nie mogą wnioskować o zasiłek.

Jeżeli mówimy o nauce zdalnej w klasach 1-3 to niewielu rodziców z tego skorzysta. Powyżej 8 roku życia o zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się rodzice lub opiekunowie osób z orzeczeniem niepełnosprawności. Mamy pułapy i ograniczenie wiekowe, 16, 18 i 24 w zależności od stopnia

– powiedziała.

Ponadto zasiłek covidowy nie przysługuje, gdy w domu jest osoba, która może sprawować opiekę nad dzieckiem, czyli np. bezrobotny tata lub mama.

Jak ubiegać się o zasiłek?

Formalna strona ubiegania się o zasiłek opiekuńczy jest dość prosta. Do tej pory wszystkie dokumenty odnaleźć można było na stronie ZUS-u. Tam publikowany był specjalny wniosek, który należało złożyć do płatnika składek, czyli naszego pracodawcy. W przypadku prowadzenia własnej działalność, składki odprowadzamy sami. Warunkiem otrzymania zasiłku jest również konieczność bycia ubezpieczonym.

Tutaj chodzi o ubezpieczenie chorobowe. W ramach działalności możemy odprowadzać sami taką składkę, nie jest ona obowiązkowa. Przy umowie o pracę pracodawca odprowadza ją obowiązkowo

– wyjaśniła.

Ile wynosi zasiłek? Pieniądze, które możemy otrzymać to 80 proc. wymiaru podstawy swojego wynagrodzenia. Ze względu na szczególne warunki zatrudnienia, oznacza to, że nie każda osoba, która zarabia tyle samo, będzie miała identyczną kwotę zasiłku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Dominika Gwit świętuje rocznicę związku. "Dowiedziałam się, czym jest Miłość"

Ken Hensley nie żyje. Założyciel kultowego Uriah Heep miał 75 lat

Filet - psi influencer. "Jest adoptowany i namawia innych do adopcji"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości