Dom

Jak korzystać z bidetu?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Bidet powstał we Francji w XVII wieku, a służy do mycia okolic krocza po skorzystaniu z toalety. Za jego posiadaniem przemawiają nie tylko względy higieniczne, ale i zdrowotne.

Bidet w Europie jest bardzo popularnym elementem sanitarnym. Można śmiało powiedzieć, że w niektórych krajach jest normą np. w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech. W domach Polaków niestety nadal jest rzadkością i rodacy przyzwyczajeni są raczej do widoku takiego urządzenia w luksusowych hotelach, a to wielka szkoda. Używanie bidetu bowiem zapewnia dużo lepszą higienę miejsc intymnych niż stosowanie papieru toaletowego.

Bidet – co to jest?

Najprościej mówiąc, bidet to urządzenie ceramiki sanitarnej, które swoim kształtem bardzo przypomina muszlę klozetową. Pomylić sedes z bidetem jednak nie sposób, bo łatwo odróżnić jeden od drugiego dwoma szczegółami – małym kranikiem znajdującym się na jego tylnej ściance oraz brakiem deski. Do tego jego zastosowanie jest zupełnie inne niż w przypadku klozetu. Do czego służy bidet? Otóż umożliwia on obmycie okolic krocza i odbytu po skorzystaniu z toalety w wygodnej pozycji siedzącej. Jest także pomocny, kiedy chce się szybko odświeżyć okolice intymne w ciągu dnia. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne, bo nie ma potrzeby rozbierania się do naga, chcąc obmyć jedynie tę konkretną część ciała. Korzystanie z bidetu jest więc nie tylko praktyczne, ale także pomaga w zachowaniu zdrowia tych wrażliwych okolic. Używanie papieru toaletowego nie zapewnia odpowiedniej dezynfekcji, a do tego, robiąc to niewłaściwie czy niedokładnie, można nabawić się poważnych problemów zdrowotnych, jak np. infekcji stref intymnych, podrażnień naskórka w tej okolicy czy nawet hemoroidów. W końcu bidet to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych czy takich, które mają ograniczenia ruchowe, a także zbawienne dla kobiet ciężarnych. Szybka pielęgnacja wrażliwej strefy ciała jest przy jego użyciu niezwykle prosta i bardzo komfortowa. Do tego za jego korzystaniem przemawiają też względy ekologiczne – bidet bowiem znacznie ogranicza użycie papieru papierowego.

Bidet – jak używać z tego urządzenia?

Skoro wiadomo już do czego służy bidet, na pewno warto, projektując łazienkę w domu, przemyśleć zaplanowanie jej w taki sposób, aby znalazło się w niej miejsce na tego rodzaju element sanitarny. Gwarantem zachowania właściwej higieny miejsc intymnych jest bowiem bidet. Jak korzystać z tego urządzenia? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób niezaznajomionych z tego rodzaju elementem łazienki. Co ciekawe, nie ma jednej właściwej instrukcji na korzystanie z tego urządzenia. Wszystko zależy od typu bidetu, z jakim mamy do czynienia. Niektóre modele działają na zasadzie wypuszczanego strumienia wody pod ciśnieniem, który wygląda jak miniaturowy prysznic, zaś inne wyposażone są w korek, dzięki któremu misę można wypełnić wodą i dopiero wtedy z niej skorzystać. Na bidecie można siadać na dwa sposoby – przodem lub tyłem do kranika. W pierwszym przypadku wiąże się to co prawda z koniecznością rozebrania się w dolnej części ciała, ale bliskość kraniku sprawia, że jest lepszy dostęp do wody, przez co podmywanie staje się łatwiejsze. Co ciekawe, wiele osób wykorzystuje także bidet do obmycia stóp, np. w czasie lata. Bardzo ważną zasadą podczas korzystania z tego urządzenia sanitarnego jest to, aby nie wrzucać do niego papieru toaletowego po osuszeniu krocza. Syfon do bidetu jest skonstruowany inaczej niż w przypadku sedesu i jest znacznie mniejszy, więc szybko może się zatkać.

Budowa i modele bidetów – jaki wybrać?

Bidety zazwyczaj są robione z ceramiki, która jest nie tylko wytrzymała, ale także łatwa w utrzymaniu czystości. W kwestii usytuowania urządzenia w łazience, powinien on znajdować się blisko sedesu, tak aby po załatwieniu potrzeb fizjologicznych łatwo móc od razu umyć okolice krocza. Zalecana odległość to ok. 30 cm. Standardowa bateria bidetowa wyposażona jest w kranik (niektóre mają też dwa kurki z ciepłą i zimną wodą). Misa urządzenia ma natomiast otwór na dnie, z którego wydobywa się strumień wody pod postacią małej „fontanny”, umożliwiając szybkie podmycie stref intymnych. Innym typem są modele, które posiadają ruchomą końcówkę, dzięki której łatwo można skierować strumień wody. Montaż bidetu można też wykonać na ścianie. Na rynku są dostępne zarówno modele stojące, jak i wiszące. Te drugie wymagają stelażu podtynkowego, ich zaletą jest jednak to, że pozwalają nieco zaoszczędzić miejsca w pomieszczeniu. Dla osób posiadających małe łazienki świetnym rozwiązaniem są kompaktowe modele 2w1. Sedes z bidetem to doskonały sposób, jak połączyć obie funkcjonalności tych urządzeń, oszczędzając jednocześnie miejsce na niewielkim metrażu. Co ciekawe, takie nowoczesne wersje, zwane często „toaletą myjącą”, posiadają także opcję suszenia miejsc intymnych po procesie ich obmycia. Wszystkie ustawienia wykonuje się za pomocą pilota. Minusem jest jednak cena takich urządzeń, która w porównaniu ze standardowymi modelami, jest dość wysoka.

Zobacz wideo: Toalety - wstydliwy problem polskich szkół

Toalety – wstydliwy problem polskich szkół
Toalety – wstydliwy problem polskich szkół Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bet_Noire / Getty Images

Pozostałe wiadomości