Parenting

Puszczacie dzieciom bajki? Wybierajcie te, które przekazują ważne i pouczające treści

Parenting

Puszczacie dzieciom bajki? Wybierajcie te, które przekazują ważne i pouczające treści

Układamy puzzle, rysujemy, gramy, wymyślamy zagadki. Siedząc w domu z dzieckiem, wspinamy się na wyżyny swojej kreatywności. Jednak od czasu do czasu możemy też im po prostu włączyć bajkę. O tym, jakie kreskówki puszczać naszym najmłodszym porozmawialiśmy z Anią Wendzikowską.

Jeżeli bajki, to tylko te mądre

Te bajki są proste, ale w tych prostych sposobach można przede wszystkim przemycić pewnego rodzaju moralizatorskie czy edukacyjne wątki i sprzedać pewne prawdy o życiu w taki prosty i bezpretensjonalny sposób

-mówi Ania Wendzikowska, która swoim córeczkom puszcza bajki, pod warunkiem, że to ona je wybiera. Które z nich najbardziej lubią dziewczynki? Poznajcie propozycje naszej dziennikarki.

"Król Lew"

Jedną z propozycji jest fabularny film „Król Lew”, który jest remakem bajki, którą pamiętamy wszyscy z początku lat 90. XX wieku.

Jest to bajka, na której się śmiejemy, płaczemy. To opowiadanie o poszukiwaniu własnej tożsamości, o walce o swoje, o przyjaźni. A film w reżyserii J. Favreau jest realizowany przy pomocy wirtualnej rzeczywistości. Mamy tę samą historię, te same wątki, te same piosenki, ale zwierzęta są jak żywe

- mówi Ania.

"Toy Story"

Drugą propozycją naszej dziennikarki jest „Toy Story”. To również jest piękna opowieść o tym, jak w pokoju dziecinnym pojawia się nowa zabawka i zaczyna się rywalizacja. Dziecko może historię z ekranu odnieść do wielu domowych często sytuacji jak np. pojawienie się nowego domownika.

Zazdrość, rywalizację, że miłość i sympatię da się podzielić i że można współpracować i współdziałać, to też jest bardzo ważna lekcja

- opowiada Ania Wendzikowska.

„W mojej głowie się nie mieści”

To kolejna, piękna bajka dla dzieci, a także ich rodziców, bo pamiętajmy, że bajki możemy oglądać całymi rodzinami! „W mojej głowie się nie mieści” dzieci mogą się dowiedzieć, jak funkcjonuje człowiek od strony emocji, między innymi czym jest smutek, czym jest radość, czym jest strach.

Bardzo piękna i budująca opowieść. Żyjemy w takim świecie, gdzie mówimy naszym pociechom, że emocje są ważne, są potrzebne, że trzeba i można odczuwać emocje. I ten film właśnie to mówi

- tłumaczy dziennikarka.

„Kung Fu Panda”

Morał z tej bajki „Kung Fu Panda” jest taki, że nawet kiedy wydaje ci się, że się do czegoś nie nadajesz, to idź i spróbuj, a może się uda? Tak jak głównemu bohaterowi Pandzie, który marzy o tym, by zostać mistrzem sztuk walki. Pomimo, że jest trochę nieporadny, słabo sobie radzi, ale przez przypadek zostaje wybrany i jest szkolony przez wielkiego mistrza.

„Madagaskar”

Film o zwierzętach, które z nowojorskiego zoo udają się do Afryki ukazuje siłę przyjaźni, jak ważne jest współdziałanie.

Kiedy moje córki już bardzo chcą obejrzeć jakąś bajkę, to puszczam im właśnie „Madagaskar”

-zdradza Ania.

„Kraina Lodu”

Ulubioną bajką córeczek Ani Wendzikowskiej jest „Kraina Lodu”. Jest to historia o dwóch siostrach – księżniczkach, które odnajdują pomimo przeciwności losu siłę i potrafią sobie poradzić i się wspierają. Nasza dziennikarka zna nawet na pamięć słowa przeboju „Mam tę moc”, zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Teraz śpiewamy piosenkę z drugiej części. Myślę, że sąsiedzi nas nienawidzą, bo śpiewamy na głos wszystkie trzy. To jest tak piękna historia, że ja państwa zachęcam do maratonu pierwszej i drugiej części

- zachęca Ania Wendzikowska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
66
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0