Newsy

Pogoda na piątek: idzie ochłodzenie

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (04.03.2021 + 5-6.03.2021) | POLSKA, źródło: x-news

Newsy

Pogoda na piątek: idzie ochłodzenie

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (04.03.2021 + 5-6.03.2021) | POLSKA, źródło: x-news

Jak informują synoptycy, temperatura zacznie spadać już w czwartek po południu, a chłodny front będzie się przemieszczał z północy na południe kraju. Przyniesie on ze sobą opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Jaka będzie pogoda w piątek, 5 marca? 

Pogoda w Polsce - ochłodzenie i trudne warunki na drogach 

Do Polski wchodzi właśnie chłodny front atmosferyczny, za którym napływa mroźne, arktyczne powietrze. Jak poinformował IMGW według modelu GFS, w ciągu najbliższych 48 godzin w górach może spaść około 18 centymetrów śniegu.

- W najbliższych godzinach czeka nas dość duża zmiana pogody, ponieważ z północy napływa do Polski zimne powietrze. Już obecnie na północy kraju w rejonie Elbląga, Chojnic, na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach występują opady śniegu i deszczu ze śniegiem - powiedziała PAP Ewa Łapińska, synoptyk z IMGW.

Dodała, że w rejonach tych zrobiło się też dość chłodno, bo temperatura w porównaniu z poprzednimi dniami wynosi tam tylko około 0-1 stopnia Celsjusza i w ciągu dnia za bardzo nie wzrośnie. - Na południu w zasadzie będzie jeszcze ciepło około 8-10 stopni maksymalnie, ale tam też stopniowo będzie się ochładzało, bo ten chłodny front będzie wchodził na południe kraju - wyjaśniła Ewa Łapińska.

W czwartek wieczorem oraz w nocy na południu i w górach początkowo wystąpią opady deszczu ze śniegiem, a potem w związku z obniżeniem temperatury samego śniegu - przekazała Ewa Łapińska.

IMGW wydało ostrzeżenie: oblodzenie niemal w całym kraju, śnieg na południuW większości województw (z wyjątkiem czterech) drogi i chodniki mogą być oblodzone, a w południowych powiatach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego będzie intensywnie padać śnieg - ostrzega w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak informuje IMGW, północno-wschodnia oraz częściowo centralna i zachodnia część Europy jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad północno-zachodnią Rosją oraz Atlantykiem. Pozostała część kontynentu znajduje się w zasięgu rozległego wyżu z centrami nad Wyspami Owczymi i Morzem Śródziemnym. Nad Polską pogodę kształtuje zatoka niżowa związana z niżem znad północno-zachodniej Rosji. Z północy na południe stopniowo przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Przed frontem zalega ciepła i przetransformowana masa powietrza, a za frontem, z północnego zachodu, zaczyna napływać chłodne powietrze polarne morskie.

Pogoda na piątek, 5 marca 2021 r.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i zacznie rosnąć.

W piątek na południu i południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Tam przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 8 cm, a w Karpatach do 10 cm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko miejscami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami śniegu. Na Pomorzu Wschodnim możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. C do 3 st. C, a na zachodzie do 5 st. C; w rejonach podgórskich od -3 st. C do 0 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków północnych. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h, a w Karpatach do 70 km/h, będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w Warszawie w piątek, 5 marca 2021 r.

W piątek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami rozpogodzenia. Słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około 3 st.C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-zachodni. 

Zobacz też:

Leniwi rodzice służą radą. "To nie koniec świata, jeśli zamówisz pizzę na obiad"

Magda Gessler pokazała swoją mamę. To po niej odziedziczyła urodę. "Brak mi ciebie, moja ty piękna"

Będzie mały Prokop? Dziennikarz odniósł się do plotek o ciąży żony

Źródło: PAP| x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
0
2
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0