Parenting

Małżeństwo Wojtasińskich. Od 1997 r., jako rodzina zastępcza wychowali 35 dzieci

Parenting

Małżeństwo Wojtasińskich. Od 1997 r., jako rodzina zastępcza wychowali 35 dzieci

Obok adopcji istnieją także inne formy sprawowania opieki nad nieletnimi pozbawionymi pieczy rodzicielskiej. Jedną z nich jest rodzina zastępcza, która może stać się domem dla dziecka z nieuregulowaną sytuacją prawną – na przykład gdy jego rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną opiekę rodzicielską. Zakłada czasowy pobyt w rodzinie aż do momentu unormowania jego sytuacji prawnej. Jak zostać rodziną zastępczą zawodową? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Edytę i Piotra Wojtasińskich, którzy od 1997 roku jako rodzice zastępczy opiekowali się 35 dzieci. Obecnie mają w domu ósemkę. Z jakimi problemami na co dzień się spotykają?

Proces ubiegania się o przyznanie funkcji rodzica zastępczego wiąże się między innymi z koniecznością złożenia licznych dokumentów i odbycia szkolenia. Należy także spełniać pewne ściśle określone wymagania. Osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą dla wnuczki lub rodzeństwa, mogą liczyć na nieco uproszczone procedury.

>>> Zobacz także:

Kto może stworzyć rodzinę zastępczą?

Dlaczego dzieci chore mają małe szanse na adopcję w Polsce?

"Ktokolwiek przyjmuje jedno z tych dzieci, mnie przyjmuje"

Rodzina zastępcza – zawodowa, niezawodowa czy spokrewniona?

W ramach tego rodzaju opieki wyróżniamy następujące typy:

  • Rodzina zastępcza spokrewniona – tworzy ją małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, którą z dzieckiem łączą więzy krwi. W praktyce mogą to być wyłącznie dziadkowie lub rodzeństwo dziecka.
  • Rodzina zastępcza niespokrewniona (niezawodowa) – tworzona przez małżeństwo lub osobę niepozostającą w związku małżeńskim, której z dzieckiem nie łączą więzy krwi. Mogą to być członkowie dalszej rodziny (np. ciotka dziecka) lub osoby zupełnie obce.
  • Rodzina zastępcza zawodowa – tworzy ją małżeństwo lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, która podpisuje czteroletnią umowę z prezydentem RP, zgodnie z którą zobowiązuje się do sprawowania opieki nad wskazanymi dziećmi. Rodzice zastępczy zostają więc zatrudnieni jako pełnoetatowi opiekunowie małoletnich, których sytuacja rodzinna uniemożliwia pozostanie pod opieką biologicznych rodziców. Można wyróżnić trzy rodzaje rodziny zawodowej: zwykła (opieka zwykle nad trójką do szóstki dzieci), interwencyjna (trafiają do niej dzieci z interwencji, czyli odebrane rodzicom stosującym przemoc domową – ich pobyt trwa do 4 miesięcy), specjalistyczna (dla małoletnich niepełnosprawnych lub z problemami emocjonalnymi).

Każda rodzina zastępcza może liczyć na finansowanie, dzięki któremu możliwe jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i zdobywania edukacji. Rodzina spokrewniona otrzymuje miesięczne wsparcie w wysokości minimum 660 zł, natomiast rodzina niespokrewniona oraz zawodowa – minimum 1000 zł. Dodatkowo rodzina zastępcza zawodowa uzyskuje wynagrodzenie w wysokości minimum 2000 zł. Przewiduje się także dodatki na dzieci niepełnosprawne oraz dofinansowania wypoczynku, utrzymania lokalu mieszkalnego i inne.


Wymagania wobec rodziców zastępczych

Art. 73 Ustawy o pomocy społecznej wyróżnia następujące wymogi wobec osób, które chcą ubiegać się o przyznanie funkcji rodziny zastępczej:

  • wydanie rękojmi prawidłowego sprawowania roli rodziny zastępczej,
  • korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski,
  • brak orzeczenia o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej,
  • stan zdrowia umożliwiający opiekę nad dziećmi,
  • odpowiednie warunki finansowe (stałe źródło dochodów) i mieszkaniowe,
  • pozytywna opinia ośrodka pomocy społecznej.

Jak zostać zawodową rodziną zastępczą w Polsce?

Osoby, które podjęły decyzję, że chcą zająć się opieką nad dziećmi w trudnej sytuacji życiowej na cały etat, powinny najpierw udać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub regionalnego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Tam zostaną poinformowani o procedurach i dokumentach, które są zobowiązani dostarczyć. Wiedząc, jak zostać zawodowym rodzicem zastępczym, wyrażają zgodę na dalsze postępowanie. Kolejnym krokiem jest wywiad środowiskowy, który ma na celu zbadanie, czy rodzina będzie dobrym otoczeniem dla dzieci. Pod uwagę bierze się warunki mieszkaniowe, osobowość, postawy i tryb życia kandydatów na rodziców zastępczych. Następnie nadchodzi czas na trzymiesięczny cykl szkoleń przygotowujących do nowej roli, a także badania psychologiczne. W przypadku uzyskania pozytywnej opinii rodzina zastępcza może zwrócić się do ośrodka adopcyjnego o przyznanie pierwszego dziecka lub dzieci do opieki. Po przyznaniu dziecka do opieki następuje wzajemne poznawanie się obu stron, a następnie postępowanie sądowe.

Jak zostać rodziną zastępczą dla wnuczki lub innego dziecka z rodziny?

Procedury starania się o przyznanie funkcji zawodowej rodziny zastępczej są jasno określone. Czasami jednak decyzja o wzięciu pod opiekę nieswojego dziecka wynika z pewnych życiowych zawirowań. Zdarza się, że bez opieki zostają dzieci spokrewnione – na przykład młodsze rodzeństwo lub wnuki, którymi rodzina chce się zająć. Jak zostać rodziną zastępczą spokrewnioną dla konkretnego dziecka? Procedury ubiegania się o przyznanie funkcji rodziny zastępczej są podobne, jednak istnieje kilka różnic. Przede wszystkim szkolenie można przejść po przygarnięciu małoletniego, tak by nie skazywać go na kilkumiesięczny okres oczekiwania w placówce. Przed uzyskaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego w postępowaniu sądowym można liczyć na pomoc pracowników Centrum Pomocy Rodzinie.

Co sądzisz o tym artykule?
85
14
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
7
06.05.2019
wqrzona rodzina zastepcza
Pytanie jak tak jest kolorowo z tymi rodzinami zastępczymi to czemu ciągle są ogłoszenia o poszukiwaniu kandydatów - opinie rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka są trochę rozbieżne z tym artykułem bo PCPR daje 1000 + 500 i jak jest niepełnosprawne dopłaca cos koło 200. Reszta to już dobra wola urzędu bo np. dzieci na urlop jak sie wysyła (kolonie) trzeba opłacić z tych co już dali czyli 1000+500 (niektóre PCPR-y dokładają np. 100-200 zł), remonty , opłaty też ich nie interesują tzw. koszty fakultatywne - mogą nie muszą a jak czegoś nie muszą to znając życie po prostu nie dają tej kasy i rodziny zastępcze muszą z tych 1500 radzić sobie same. Placówki państwowe -Domy Dziecka mają opłacone wszystko pensje dal wychowawców, konserwatora, kucharkę, kierowcę i cały personel pomocniczy - koszty olbrzymie i tam pieniądze nie ważne jakie muszą być zapewnione włącznie z kieszonkowym dla dzieci, koloniami. W systemie jest przepaść miedzy rodzicielstwem zastępczym a instytucjonalnym i dlatego właśnie są duże problemy z kandydatami. Na marginesie nie słyszałam żeby Pani wychowawca albo dyrektor z Domu Dziecka państwowego prywatnie założył Rodzinę Zastępcą i wziął pod opiekę dzieci. Tam się liczy kasa i praca od godziny do godziny. Rodziny zastępcze pracują całą dobę , przez cały rok. Nie mają umowy o prace , urlopu, chorobowego - niech może Ministerstwo Rodziny nad tym tematem się pochyli a nie udaje jak to fajnie 500 + dać.
06.05.2019
Znająca Problem
PCPR same decydują komu i ile dzieci dają i potem sami się kontrolują - system jest chory. Rozdzielaniem dzieci i ilością w Rzz (rodziny zastępcze zawodowe) powinny zajmować się sądy które i tak są decyzyjne co do umieszczenia dzieci w RZZ lub placówce a PCPR powinien tylko być od kontroli rodzin i wypłacania świadczeń. Wtedy sądy powinny mieć bazę danych gdzie i ile jest rodzi i ile tam można umieścić dzieci wtedy nie było by problemów ze nie ma gdzie umieścić dzieci i na całą Polsce ogłoszenia dają bo jest problem i robię zakład że zmniejszyła by się liczba placówek bo rodziny są ale bez dzieci bo tak wygodnie dla PCPR-ow
05.05.2019
Rodzina zastępcza
2000 tyś to jest kwota brutto, 1400 zł na rękę i tylko dla rodzin zawodowych.
05.05.2019
Diswiadczonna
To jest bardzo trudna praca. Wszyscy patrzą Ci tylko na ręce i liczą pieniądze. A nie widzą pracy 24h/ 7 dni w tygodniu
05.05.2019
rodzina zastepcza
wypłata 2000 brutto za prace 24/h przez 7 dni w tygodniu i się dziwią że nie ma chętnych do tej pracy.
05.05.2019
tvn_milena_lena_192749
Powinna być sprawdzana ilość dzieci w rodzinach zastępczych...dlaczego niektóre mają po 9 dzieci a inne w ogóle.
05.05.2019
Ahhh
Tylko że są rodziny zastępcze, które nie dostają dzieci, ponieważ PCPRy czekają aż będą opieki potrzebowały dzieci z ich powiatu. A rodziny nie mają na to wpływ. Czekają w zawieszeniu nie mając w opiece dzieci lub dostają jedno żeby siedziały cicho. Powinien w końcu wejść w życie system koordynujący cała Polsce gdzie ktoś rzeczywiście pilnuje tego co się dzieje i jak przydzielane są dzieci. Nie powinno być tak, że ludzie chcą... dzieci są i na tym wszystko się kończy.
Rozwiń wszystkie komentarzy