Zdrowe odżywianie

(Od)wagi dzieciaki. Trzynastolatek podjadał nocą i przytył 30 kg. "Budzę się o czwartej"

Zdrowe odżywianie

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Magda Nabiałczyk
(Od)wagi dzieciaki – nocne podjadanie Jędrka
(Od)wagi dzieciaki – nocne podjadanie Jędrka Dzień Dobry TVN
wideo 2/4
Dzień Dobry TVN(Od)wagi dzieciaki – nocne podjadanie Jędrka

Trzynastoletni Jędrek nigdy nie stronił od aktywności fizycznej. Ćwiczył na lekcjach wychowania fizycznego, trenował piłkę nożną, a mimo tego w ciągu ostatnich dwóch lat przytył 30 kg. "Słychać tylko trzaskające drzwi lodówki" - opowiada mama chłopca.

(Od)wagi dzieciaki - pandemia vs aktywność fizyczna

Pandemia ograniczyła dzieciom dostęp do obiektów sportowych i regularnych treningów, a tym samym sprawiła, że coraz więcej nastolatków spędza wolny czas, grając godzinami na komputerze. Historia trzynastoletniego Jędrka Orzechowskiego jest tego idealnym przykładem. Chłopiec, który nigdy wcześniej nie miał problemów z wagą, w ciągu dwóch lat przytył 30 kilogramów. Jak do tego doszło?

- Urodził się duży, bo ważył 4,4 kg, ale potem zawsze mieścił się w normie. Dopiero przez te ostatnie dwa i pół roku poszło to w złą stronę. (...) Przestał się ruszać, zaczął więcej jeść - tłumaczy Marta Orzechowska, mama Jędrzeja. Jak przekonuje, nastolatek nadal lubi sport - ćwiczy na lekcjach WF-u, jeździ do szkoły na rowerze, jednak przerwa w regularnych treningach piłki nożnej źle odbiła się na jego formie.

- Jak zaczynała się pandemia, skończyłem w tym czasie grać w piłkę, więc siedziałem przed komputerem - mówi mały bohater reportażu Magdy Nabiałczyk. Ta nagła zmiana trybu życia sprawiła, że Jędrek coraz częściej miewa problemy ze snem. - Idę spać o pierwszej, a nagle budzę się o czwartej i jestem wyspany, to chwilę pewnie zagram, a jak nie będę miał z kim i mi się znudzi, to pójdę znowu spać - wyjaśnia chłopiec.

Nocne podjadanie - negatywne skutki

W przypadku Jędrka Orzechowskiego przerywany sen ma ścisły związek z nadprogramowymi kilogramami, ponieważ budzący się w nocy nastolatek je posiłki o nieodpowiednich porach. Mama dorastającego chłopca nie ukrywa, że straciła kontrolę nad jadłospisem syna.

- Przestał się ruszać, zaczął więcej jeść. Trochę podjadał rzeczy niezdrowych. I tak z kilograma na kilogram zrobiło się go 30 kg więcej. Gubi go niestety nocne podjadanie i nie patrzy, co je. Ja już takiej kontroli nad nim nie mam. Słychać tylko trzaskające drzwi lodówki - twierdzi mama Jędrka.

Pani Marta również miała problemy z nadwagą. Od grudnia 2020 roku schudła 40 kilogramów dzięki specjalistycznej diecie oraz zabiegowi bariatrycznemu. - Mam nadzieję, że Jędrek pójdzie w moje ślady - słyszymy z jej ust w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.

Jak rówieśnicy reagują na nadwagę trzynastoletniego Jędrka? Czy chłopiec podejmował próby odchudzania, a jeżeli tak, to z jakim skutkiem? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo. A jeżeli nie zdążyliście obejrzeć Dzień Dobry TVN na żywo, wszystkie odcinki programu dostępne są na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości