Sport i fitness

Stuptuty mogą się przydać na jesienne wycieczki. Czym są i jak ich używać?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
Stuptuty na butach zimowych

Podczas górskich wędrówek i innych aktywności na świeżym powietrzu, odpowiedni ubiór to podstawa. Bardzo przydatnym elementem ekwipunku bywają stuptuty. Co kryje się pod tą nazwą i jakie stuptuty wybrać dla siebie? 

Każdy, kto lubi jesienne trekkingi w górach i długie spacery na łonie natury, wie, jak na wygląd obuwia oraz nogawek spodni wpływa niepogoda i błoto. Podczas zimowych wędrówek do butów i za nogawkami dostaje się zimny śnieg oraz wilgoć. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są stuptuty, czyli specjalne, wysokie ochraniacze na buty. Chronią one spodnie przed zamoczeniem i zabrudzeniem, a także zapobiegają dostawaniu się do buta wody, błota lub śniegu. Stuptuty turystyczne występują w różnych wariantach, ale wszystkie modele mają jedno zadanie – zwiększenie komfortu podczas spacerów, nawet przy najbardziej deszczowej pogodzie!

Jak wyglądają stuptuty?

Stuptuty to dość niepozorny element outdoorowego ubioru. Przypominają nieco krótkie nogawki zakrywające jedynie dół spodni i część buta. Zapięcie ciągnie się przez całą długość stuptutów – ułatwia to założenie ich. W dolnej części znajduje się pasek lub linka przechodząca przez obuwie, a w górnej ściągacz lub kolejne zapięcie, dzięki któremu stuptuty lepiej trzymają się nogi i nie spadają podczas chodzenia. Tego typu ochraniacze przydają się zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną, kiedy na górskich szlakach leży błoto, a także zimą, gdy ścieżki pokrywa wysoki biały puch. Stuptuty chronią przed przemoczeniem spodni i wsypywaniem się śniegu za cholewki butów.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Rodzaje stuptutów

Wyróżnia się kilka rodzajów stuptutów, różniących się między sobą ze względu na przeznaczenie lub sposób wykonania. W sklepach z odzieżą sportową znaleźć można:

 • Stuptuty trekkingowe - najbardziej popularnym modelem ochraniaczy na buty są uniwersalne stuptuty trekkingowe, które przydadzą się podczas spacerów w górach, lesie lub po polu. Sięgają zazwyczaj kolan, są nieprzemakalne i oddychające. Sprawdzą się idealnie na bardziej wymagających trasach, na których może leżeć głęboki śnieg lub dużo błota. Stuptuty trekkingowe są często dosyć grube, a więc i ciepłe, stanowią więc wybór idealny na jesień, zimę i wczesną wiosnę.
 • Stuptuty krótkie - lżejszą alternatywą dla długich stuptutów są modele o krótszym fasonie, zazwyczaj sięgające nieco ponad kostki lub poniżej kolana. Nie sprawdzą się w wysokich śnieżnych zaspach, ale będą odpowiednie na spacery po błotnistym terenie.
 • Stuptuty biegowe - miłośnicy lekkoatletyki i joggingu w terenie wybierają najczęściej ochraniacze stworzone specjalnie do biegania. To stuptuty oddychające, przewiewne i sięgające tuż za kostkę. Służą przede wszystkim do ochrony nogawek przed zabrudzeniem. Takie ochraniacze mogą posłużyć również jako stuptuty na rower, na konia lub w przypadku innej aktywności na świeżym powietrzu.
 • Stuptuty wojskowe i myśliwskie - stuptuty dla myśliwych, żołnierzy, wędkarzy i leśników wykonano z bardzo solidnych, nieprzemakalnych materiałów. Dostępne są w kolorach ziemi (brązach, zieleni i szarości), by jak najlepiej pasowały do kamuflującej odzieży.
 • Stuptuty zimowe - zimowe ochraniacze na buty nie są zwykłymi stuptutami na deszcz, mają bowiem dodatkową warstwę ocieplającą. Zazwyczaj wykłada się je termicznym materiałem, który chroni nogi przed chłodem.

Na co zwrócić uwagę wybierając stuptuty

Stuptuty to zakup, który posłuży użytkownikowi przez wiele lat, warto więc wybrać najlepszy model. Przy wyborze modelu powinno się zwrócić uwagę również na:

 • materiał, z jakiego zostały wykonane – musi być dobrej jakości, wodoodporny. Dobrze, jeśli jest dosyć śliski, by można było łatwo usunąć z niego zaschnięte błoto;
 • rodzaj mocowania na bucie – bardzo ważnym elementem ochraniaczy jest zapięcie wkładane na buty. W sprzedaży dostępne są m.in. stuptuty z linką stalową, materiałowym paskiem lub gumką. Warto wybrać najbardziej wytrzymały model, gdyż podczas chodzenia ta część jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne;
 • zapięcie na nodze – poszczególne modele stuptutów różnią się także rodzajem zapięcia na nodze. Dostępne są zamki błyskawiczne, zatrzaski, haftki lub rzepy (a czasami kilka z nich jednocześnie). Ich wybór zależy od prywatnych preferencji;
 • rozmiar – sportowe ochraniacze na buty występują w różnych rozmiarach. Przykładowo, stuptuty dla dzieci i stuptuty damskie są dużo mniejsze od modeli przeznaczonych dla mężczyzn;
 • markę odzieżową – warto wybrać stuptuty stworzone przez markę specjalizującą się w produkcji odzieży outdoorowej. Zyskuje się wtedy pewność, że dany produkt jest dobrej jakości i został stworzony dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii;
 • wygląd – należy pamiętać, że stuptuty to część ubioru, a więc oprócz funkcji praktycznej, spełniają również tę estetyczną. Warto dobrać model, który będzie pasował do całej stylizacji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Crispin la valiente/Getty Images

Pozostałe wiadomości