Wybór spodni trekkingowych nie należy do najłatwiejszych. W końcu ważnym elementem wyposażenia podczas górskich wędrówek są nie tylko buty i dobrze dopasowany plecak, lecz także odpowiednia odzież, która musi być wygodna. Jakie spodnie w góry wybrać, by sprawdziły się w każdych warunkach?
To, jakie spodnie trekkingowe wybierzemy, ma duże znaczenie. Zimą powinny być ciepłe i chronić przed wiatrem, a latem – luźne i przewiewne. Co więcej, bez względu na porę roku zawsze muszą być szybkoschnące i elastyczne. Nie sprawdzą się tu zwykłe dresy czy jeansy, które podczas deszczu szybko nasiąkają wodą, a później trzeba je bardzo długo suszyć.
Na co zwrócić uwagę, wybierając spodnie w góry?
Należy pamiętać, że w górach pogoda często zmienia się nagle, w nieprzewidywalny sposób. Bezchmurne niebo i słońce mogą szybko zostać zastąpione przez szalejącą wichurę i deszcz. Właśnie z tego powodu wybierając się na trekking, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i zabrać odpowiednią odzież. Oprócz dobrej kurtki przeciwdeszczowej warto również wyposażyć się w spodnie zaprojektowane specjalnie dla pasjonatów górskich wędrówek. Podczas zakupu danego ubrania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na elastyczność, od której zależy, czy strój będzie wygodny. Spodnie górskie powinny bowiem umożliwiać swobodne stawianie kroków i uginanie nóg w kolanach. Przyda się to zwłaszcza podczas wspinaczki po niskich skałach, przeskakiwania potoków oraz pokonywania różnych przeszkód na szlaku, takich jak powalone pnie. Drugą ważną kwestią jest membrana. Grube spodnie wodoszczelne w góry to nie zawsze najlepszy wybór. Są one często mało przewiewne, co powoduje silne pocenie się skóry. Najlepiej wybrać model z dobrą membraną, która chroni przed przemoknięciem, a równocześnie odprowadza wilgoć z materiału.
Spodnie w góry na lato, jesień, zimę i wiosnę
Dobre sklepy z odzieżą sportową oferują szeroką gamę spodni outdoorowych. Można nawet znaleźć modele odpowiednie na każdą porę roku lub warunki pogodowe. Najlepszym tego przykładem są spodnie, które mają specjalny zamek umieszczony mniej więcej w połowie długości nogawki. Pozwala on na odpięcie ich dolnej części. W ten sposób długie spodnie w góry na jesień i wiosnę zamieniają się w krótkie spodenki na letnie wędrówki. Zimą zaś taki model można ocieplić poprzez założenie pod nie rajstop lub kalesonów, nie trzeba już sięgać po ciepłe stuptuty. Osoby aktywne, które często wędrują po górach, mogą jednak zaopatrzyć się kilka par spodni, po jednej na każdy sezon.
Jakie spodnie w góry latem?
To, które spodnie trekkingowe latem przydadzą się najbardziej, zależy od odwiedzanych miejsc. Podczas gdy na nizinach panują upały, zdarza się, że w wyższych partiach gór temperatury są dużo niższe, często też wieje zimny wiatr. W takim przypadku krótkie spodnie w góry nie stanowią najlepszego wyboru. Jak więc rozwiązać problem zmieniających się temperatur podczas wycieczki? Najlepiej zaopatrzyć się w spodnie typu 2w1, które z długich mogą zamienić się w krótkie, ewentualnie spakować do plecaka drugą, dodatkową parę (która przyda się, jeśli warunki pogodowe ulegną zmianie). Spodnie w góry na lato mogą być długie, ale powinny być wykonane z cienkiego, przewiewnego materiału. Dzięki temu można je założyć nawet w bardzo ciepły dzień.
Jakie spodnie w góry zimą?
Problem z doborem odzieży pojawia się również zimą, kiedy szlaki przykrywa biały puch. Ciepłe, grube śniegowce lepiej pozostawiać na lepienie bałwanów pod domem, gdyż nie sprawdzą się jako górskie spodnie na zimę. Modele trekkingowe powinny być ciepłe, a jednocześnie stosunkowo cienkie i przylegające do ciała. Najlepiej, by miały zwężenia przy dolnej części nogawek oraz podwyższony stan. Chroni to przed zimnem, a opadające na buty węższe nogawki dodatkowo chronią je przed dostawaniem się śniegu. To, które zimowe spodnie w góry sprawdzą się najlepiej, zależy również od intensywności trekkingów i odwiedzanych miejsc. Wybierając się na wyższe szlaki, gdzie panują ciężkie warunki pogodowe lepiej zdecydować się na dodatkowo ocieplane modele. W przypadku spokojnych spacerów po niższych partiach powinny wystarczyć cieńsze warianty.
W co powinny być wyposażone spodnie w góry?
Z pozoru modele trekkingowe nie różnią się za bardzo od spodni, które wkładamy na co dzień. Mają one jednak drobne elementy, których zwykłe dresy, tzw. bojówki czy inne sportowe ubrania są pozbawione. Przede wszystkim w spodniach trekkingowych znajduje się większa ilość materiału w środkowej części nogawek. Umożliwia to swobodniejsze zginanie nóg w kolanach. Dodatkowy materiał znajduje się również w okolicach kostek, po wewnętrznej stronie nóg. Ma on za zadanie wzmocnić ten obszar tak, by ubranie nie przecierało się podczas chodzenia. Spodnie w góry na lato mogą mieć specjalne wywietrzniki, a modele zimowe – dodatkowe ocieplenie.
Zobacz także:
Nastolatka z Zielonej Góry za napad z nożami odpowie jako osoba nieletnia
Samotnie przeszedł Gobi, a teraz wytycza w Polsce pierwszy pieszy szlak łączący góry z morzem
Kolagen do picia - nowa moda w mediach społecznościowych. Dermatolog wyjaśnia, czy jest skuteczny
Autor: Adrian Adamczyk