Porady

Buty górskie – damskie, męskie, dla dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Porady

Aktualizacja:
Nogi mężczyzny spacerującego w górskich butach po szlaku

Miłośnicy górskich wędrówek muszą zaopatrzyć się w odpowiedni strój, którego podstawą są wygodne buty. Wybór odpowiedniego obuwia górskiego powinien być uzależniony od warunków terenowych i pogodowych. Inne buty przeznaczone są do wędrówek w wysokich górach, inne na zimę czy ciepłe pory roku. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj obuwia, dlatego warto wiedzieć, czym się kierować, wybierając buty górskie damskie, męskie czy dziecięce.

Buty górskie są rodzajem obuwia turystycznego, którego głównymi cechami powinny być: funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo. Przed zakupem butów w góry należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotne znaczenie mają: pora roku, w której odbywają się wędrówki, rodzaj gór, a także planowana długość wycieczki. Ważne jest również, aby przed zakupem przymierzyć kilka wybranych par butów górskich.

Rodzaje butów górskich damskich i męskich

Dobre buty w góry powinny być wykonane z wodoodpornego, oddychającego, trwałego i niezawodnego materiału. Buty górskie zazwyczaj są wyższe, często sięgają za kostkę, co gwarantuje stabilizację stopy, a co za tym idzie bezpieczeństwo podczas wędrówki. Podstawowym podziałem, który można zastosować w odniesieniu do butów górskich, jest rozróżnienie na buty górskie zimowe i letnie.

Buty w góry na lato można wykorzystać także podczas codziennych spacerów, ponieważ są lekkie i wyposażone w miękką podeszwę. Nie muszą sięgać za kostkę, doskonale sprawdzą się w tym wypadku niższe buty turystyczne. W roli górskiego obuwia na lato często występują buty podejściowe (zapewniające sporą swobodę podczas marszu, pozwalające na szybsze tempo, gwarantujące mniejsze zmęczenie stopy). Buty podejściowe można nosić w okresie od wiosny do jesieni, kiedy dni są ciepłe. Często są wyposażone w element nazywany climbing zone, będący fragmentem części podeszwy pod palcami. Posiada on specjalną gumę, która zapewnia lepszą przyczepność do podłoża skalnego. Tego typu obuwie wybierają zazwyczaj osoby poruszające się po stromym terenie, gdzie podejście wymaga większej precyzji i uwagi.

Buty z wysoką cholewką najczęściej wybierane są jako zimowe buty górskie. Dobrze zabezpieczają nogi przed błotem, śniegiem i wilgocią, a także przed kontuzjami. Tego rodzaju obuwie idealnie sprawdza się podczas długich, kilkudniowych wypraw, zwłaszcza z dużym obciążeniem na plecach, ponieważ bardzo dobrze stabilizuje staw skokowy. Cholewka takich butów wykonana jest z oddychającego materiału, dlatego mogą one być wykorzystywane także do wędrówek w cieplejsze dni.

Jak wybrać dobre buty w góry?

Szukając idealnego obuwia, należy wziąć pod uwagę rodzaj terenu, po którym będzie się poruszał ich użytkownik. Nie bez znaczenia jest to, czy zaplanowana wędrówka odbędzie się w górach wysokich czy niskich, na łatwym czy trudnym terenie. Podstawowa zasada mówi o tym, że im wyższe partie gór, tym wyższe powinny być cholewki butów. W razie wątpliwości na temat tego, jak wybrać buty górskie, można posiłkować się poniższymi wskazówkami:

  • Wysokie buty trekkingowe sprawdzają się podczas dłuższych wycieczek z obciążeniem, w wyższych partiach gór i na trudniejszych szlakach. Zabezpieczają kostki przed kontuzjami, doskonale chronią przed zmienną pogodą (wiatrem, deszczem, śniegiem);
  • Niskie buty podejściowe są lekkie i przyczepne, ułatwiają szybki marsz. Sprawdzają się w okresie od wiosny do jesieni na łatwiejszych szlakach i w niższych górach. Nie chronią kostki i mogą łatwiej przemakać.

Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane jest obuwie. Najczęściej cholewka zrobiona jest z nubuku, zamszu lub skóry licowej. Skóra jest najbardziej odpornym materiałem, charakteryzuje się wodoodpornością, ale buty z niej wykonane są najcięższe. Nubuk wykorzystywany jest do produkcji butów przejściowych (na wiosnę czy jesień), a zamsz stał się materiałem, z którego szyte są buty górskie na lato (najlżejsze, ale jednocześnie najmniej odporne na wilgoć).

Ponieważ wybór odpowiednich butów w góry nie jest łatwy, warto poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z ofertą producentów. Istnieją bowiem różne kategorie butów górskich, które znakowane są literami od A do D, co określa sztywność podeszwy (A oznacza najbardziej miękką podeszwę, natomiast D – najtwardszą). Profesjonalne buty górskie to bezpieczeństwo i satysfakcja z wędrówki.

Buty w góry dla dzieci

Wybierając buty górskie dla dzieci, najlepiej zdecydować się na obuwie uniwersalne, które sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od pory roku. Buty trekkingowe dla najmłodszych występują w wersji sznurowanej i na rzepy, które ułatwiają dzieciom zapinanie obuwia. Często mają dodatkowe zabezpieczenia na palcach i piętach, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom, wyposażone są także w specjalną membranę odprowadzającą wilgoć na zewnątrz. Wygodne buty w góry mają antypoślizgową podeszwę, z kolei ich wysokie cholewki zabezpieczają nogi przed kontuzjami.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki latem?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości