Norweskie miasto Bergen położne jest w miejscu, w którym Morze Północne spotyka się z Morzem Norweskim. Okolice Bergen pełne są osławionych fiordów. Nazywane też „bramą do fiordów” miasto, a dokładniej jego nabrzeże, czyli Bryggen, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto Bergen
Bergen w Norwegii to miasto o blisko tysiącletniej historii. Założone około 1070 roku, początkowo było osadą rybacką, w której szybko zaczął kwitnąć handel. W XII i XIII wieku Bergen stało się czołowym ośrodkiem politycznym, siedzibą królów i biskupów. Aż do XIX wieku było głównym norweskim portem. Obecnie jest to drugie miasto Norwegii pod względem wielkości (po Oslo) i w dalszym ciągu najważniejszy port rybacki. Tym, z czego słynie Bergen, są oczywiście fiordy. Nazywa się nimi głębokie zatoki wchodzące wyraźne w głąb lądu. Charakterystyczne dla fiordów są wysokie, strome, skaliste brzegi. Dość surowy jest klimat Bergen. Deszcz pada tu średnio przez 250 dni w roku. Niektórzy turyści decydują się na przyjazd i zwiedzanie Bergen zimą, co wiąże się z niższymi kosztami i mniejszym tłokiem. Miasto otoczone jest siedmioma wzgórzami. Nabrzeże Bergen, czyli Bryggen, również zachwyca – unikalną, „pocztówkową” architekturą. Przez cztery wieki, w czasach średniowiecznych i na początku ery nowożytnej, nabrzeże zdominowane było przez kupców Hanzy, czyli związku miast handlowych prężnie działającego w Europie północnej. To w tym właśnie okresie rozwinęło się do dzisiejszej, zachwycającej formy Bryggen (z języka norweskiego: „nabrzeże”) z unikalnymi budynkami. W 1979 roku Bryggen zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bergen – fiordy
Bergen położone jest pomiędzy dwoma najdłuższymi, norweskimi fiordami – Sognefjordem i Hardangerfjordem. Pierwszy z nich jest najdłuższym fiordem w Norwegii i w Europie i jednocześnie drugim pod względem długości na świecie. Zaczyna się nieco ponad 70 km na północ od Bergen i ciągnie przez kolejne 200 km. Drugi fiord – Hardangerfjord – jest nieco krótszy, bo ma niecałe 180 km, co daje mu trzecią pozycję na świecie, tuż po Sognefjord. Warto zdecydować się na wycieczkę po fiordach z Bergen, np. rejs z Bergen przez fiord Sognefjord. Rejsy tego typu organizowane są od początku maja, poprzez wakacje, do końca sierpnia. Pokonując trasę tym sposobem, podziwiać możemy niezapomniane widoki, których na próżno szukać w innych częściach świata.
Atrakcje Bergen
Zwiedzanie Bergen rozpocząć można od targu rybnego Torget mieszczącego się przy nabrzeżu. To klimatyczne miejsce jest zatłoczone praktycznie o każdej porze dnia. Można tu skosztować owoców morza świeżo wyłowionych z okolicznych wód. Inną popularną atrakcją, z której decyduje się skorzystać równie duża grupa turystów, jest wjazd na wzgórze Fløyen kolejką Fløibanen. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na miasteczko i pozostałe szczyty otaczające miejscowość Bergen. Co ważne, jeśli trafimy na ładną pogodę, wybrać możemy się na pieszą wędrówkę na szczyt tego niewysokiego wzniesienia (niecałe 400 m n.p.m). Trasa nie jest stroma i trudna, a spacer dostarcza przede wszystkim pięknych widoków.
Kolejne miejsce cieszące się dużą popularnością to Akvariet, czyli Akwarium. To jedna z czołowych atrakcji miasta Bergen i jednocześnie największy tego typu obiekt w całej Norwegii. Składa się na niego kilkadziesiąt ogromnych akwariów, w których zgromadzono przeróżne gatunki ryb i innych morskich stworzeń jak foki, pingwiny czy lwy morskie. To atrakcja szczególnie popularna wśród rodzin przybywających w Bergen z dziećmi. Co jeszcze warto zobaczyć w Bergen? Muzeum Hanzy. Jak wspomniano już wcześniej, z okresu świetności handlu w Bergen, czyli czasu czerpania korzyści z przynależności do Związku Hanzeatyckiego pochodzi sławiące tę miejscowość nabrzeże – Bryggen. Składa się na nie szereg hanzaetyckich, handlowych budynków, w których obecnie mieści się wiele sklepów z pamiątkami, pubów, restauracji, a także muzeów. Czasom świetności Bergen związanej ściśle z handlem, poświęcone jest właśnie Muzeum Hanzeatyckie, jedno z najstarszych w Norwegii, powstałe w 1872 roku. Zobaczyć tu można eksponaty z tego okresu, jak też zwiedzić od środka dom należący za czasów świetności Hanzy do jednego z kupców. Budynek jest jednak rekonstrukcją, gdyż oryginalna budowla spłonęła w pożarze w XVIII wieku. W ramach zwiedzania Bergen warto zobaczyć też wiele interesujących pod względem architektonicznym kościołów, jak dwunastowieczny kościół NMP zbudowany w stylu romańskim czy kościoły w stylu renesansowym – kościół Św. Krzyża oraz kościół Nyrkirken. Inne, ciekawe zabytki architektury, to królewska rezydencja Gamlehaugen, brama miejska, trzynastowieczny zamek Bergenhus i pałac Damsgaard.
Zobacz wideo: Ciężarówką po Norwegii
Zobacz także:
Ranking najszczęśliwszych państw świata. Które miejsce zajmuje Polska?
Kiedy zaczyna się dzień polarny i gdzie występuje?
Amazonia. Lasy deszczowe emitują więcej CO2, niż pochłaniają
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF