Podróże

Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty

Lofoty wschód słońca

fot.Henryk Welle/Getty Images

Podróże

Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty

Lofoty wschód słońca

fot.Henryk Welle/Getty Images

Wyspy Lofoty znajdujące się na Morzu Norweskim są celem turystów, którzy pragną obcować z naturą. Archipelag ciągnie się przez 112 km. Średnie dzienne temperatury na początku roku oscylują w granicach 0℃. Łączna powierzchnia wszystkich wysp przekracza 1 200 km². Archipelag Lofoty w przeważającej części składa się z wulkanicznych skał, których wiek szacuje się na 3 miliardy lat. Największe wyspy połączone są mostami lub tunelami. Obszar ten na stałe zamieszkuje około 24 tys. osób.

Każdego roku około 200 tys. turystów odwiedza Lofoty, aby podziwiać piękne fiordy oraz malownicze skalne masywy, które miejscami mają nawet kilkaset metrów wysokości. Jak dojechać na wyspy? Jedną z najszybszych opcji jest podróż samolotem do Leknes. Alternatywą jest przylot do miasta Bodo i dotarcie na archipelag za pośrednictwem promu. Lofoty słyną z rybołówstwa, które jest tradycyjnym zajęciem rdzennych mieszkańców. Najbardziej popularną rybą na archipelagu jest dorsz, którego odławia się w lutym oraz marcu.

Lofoty – kiedy odbywają się wyprawy na ryby? Norwegia i jej bogactwa naturalne

Wody Morza Norweskiego są pełne życia. W sezonie wiosennym suszone ryby można spotkać na każdym kroku. W większości przypadków wiszą na drewnianych stelażach i smagane wiatrem, wydzielają typowy rybi zapach, który czuć w każdym zakamarku wysp. Jedną z najbardziej znanych potraw na archipelagu, której każdy turysta powinien spróbować, jest sztokfisz. Najczęściej jest to dorsz, suszony w niskiej temperaturze, na wolnym powietrzu i pozbawiony głowy. Według tradycyjnego przepisu mięso przed spożyciem należy rozbić i moczyć w wodzie przez kilka dni. Podczas suszenia ryba traci ponad 75% masy początkowej. Każdego roku na archipelagu suszy się około 16 mln kilogramów ryb.

Wybierając się na Lofoty zimą , należy pamiętać o obfitych opadach śniegu, oblodzonych drogach oraz o zaopatrzeniu w odpowiednie ubrania. Drogi na archipelagu są wąskie i kręte. Większość aut wyposażona jest w napęd na wszystkie koła oraz łańcuchy na oponach. Niemniej jednak kierowcy podróżujący po Lofotach powinni zachować szczególną ostrożność.

Jedną z największych atrakcji archipelagu są wyprawy na ryby. Lokalni mieszkańcy oferują krótkie rejsy, podczas których turyści mają szansę złowić swoją największą rybę w życiu. Lofoty to nie tylko wędkarstwo, ale również kajakarstwo. Wypożyczalnie sprzętu wodnego znajdują się w większości najbardziej popularnych miejsc. Pływanie w otoczeniu wielkich skał to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Zapierające dech w piersiach widoki, dzika przyroda i wody Morza Norweskiego sprawiają, że turyści chętnie korzystają z wypożyczalni. Pływanie kajakiem możliwe jest wyłącznie podczas dobrej pogody. Szczególnie polecany jest okres od czerwca do sierpnia, wówczas średnia temperatura powietrza oscyluje w granicach 12℃.

Zobacz film: Miłość w Norwegii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Lofoty – jak zaplanować zwiedzanie?

W zależności od pory roku, do zwiedzania archipelagu należy przygotować się w różny sposób. Warto pamiętać, że od 27 maja do 17 lipca na Lofotach panuje dzień polarny. Osoby, które pierwszy raz będą mieć styczność z chłodnym morskim klimatem, powinny wybrać najcieplejsze miesiące, czyli lipiec i sierpień. Co warto wziąć ze sobą na Lofoty?

  • Podstawą jest odzież. Należy wyposażyć się w wodoszczelne oraz wiatroszczelne ubranie. Szczególnie polecane są ubrania termoizolacyjne (łącznie z bielizną).
  • Osoby lubiące długie spacery muszą zabrać ze sobą buty trekkingowe, najlepiej o długości za kostkę. Obuwie powinno być wyposażone w wodoodporną membranę oraz grubą, antypoślizgową podeszwę.
  • Warto posiadać zegarek z GPS-em, aby w razie konieczności szybko odnaleźć kierunek powrotny.
  • Dobrze wyposażony plecak, a w nim termos z gorącym napojem oraz wysokoenergetyczne posiłki.
  • Dobrej jakości aparat, aby móc uwiecznić piękno przyrody.

Lofoty słyną z dzikich plaż, które stanowią nie lada atrakcję dla miłośników przyrody oraz dla osób chcących odpocząć od zatłoczonych miast i szybkiego tempa życia. Turyści, którzy pragną poczuć się jak rdzenni mieszkańcy archipelagu, wynajmują czerwony domek na Lofotach, który zazwyczaj znajduje się w niedalekiej odległości od Morza. Co jeszcze warto odwiedzić na archipelagu? Na wyspie Austvagoya znajduje się Centrum Zórz Polarnych . To piękne zjawisko można zaobserwować między 21 września a 21 marca, choć teoretycznie największe szanse są w styczniu. Odwiedzając Lofoty w tym okresie, zorza polarna będzie obowiązkowym punktem każdego turysty. Niestety nie wszyscy będą mogli ją zobaczyć. Zorzę najlepiej widać w godzinach wieczornych, między 19 a 1 w nocy. Wytrwałość i cierpliwość nie gwarantują sukcesu, najczęściej na przeszkodzie stają złe warunki pogodowe.

Lofoty można zwiedzać również rowerem , oczywiście w najcieplejszym okresie w roku. Na trasie znajdują się zarówno płaskie odcinki, jak i strome podjazdy. Podróżując na dwóch kołach, turyści są w stanie w krótkim czasie zwiedzić wiele wysp. Widoki z poziomu dwukołowca są przepiękne, dlatego warto zabrać ze sobą kamerę, którą można zamontować na kasku, aby po powrocie móc wspominać piękno norweskiego archipelagu.

Czytaj także:
>>>W Norwegii chcieli odebrać im syna. Uciekli do Polski

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0