Każdego roku około 200 tys. turystów odwiedza Lofoty, aby podziwiać piękne fiordy oraz malownicze skalne masywy, które miejscami mają nawet kilkaset metrów wysokości. Jak dojechać na wyspy? Jedną z najszybszych opcji jest podróż samolotem do Leknes. Alternatywą jest przylot do miasta Bodo i dotarcie na archipelag za pośrednictwem promu. Lofoty słyną z rybołówstwa, które jest tradycyjnym zajęciem rdzennych mieszkańców. Najbardziej popularną rybą na archipelagu jest dorsz, którego odławia się w lutym oraz marcu.
- Oslo – odkrywamy piękno Norwegii
- Norwegia: fiordy, zabytki, muzea, czyli zwiedzanie dla wymagających
- Zwiedzanie Szpicbergenu - dojazd, lotnisko, temperatura
Lofoty – kiedy odbywają się wyprawy na ryby? Norwegia i jej bogactwa naturalne
Wody Morza Norweskiego są pełne życia. W sezonie wiosennym suszone ryby można spotkać na każdym kroku. W większości przypadków wiszą na drewnianych stelażach i smagane wiatrem, wydzielają typowy rybi zapach, który czuć w każdym zakamarku wysp. Jedną z najbardziej znanych potraw na archipelagu, której każdy turysta powinien spróbować, jest sztokfisz. Najczęściej jest to dorsz, suszony w niskiej temperaturze, na wolnym powietrzu i pozbawiony głowy. Według tradycyjnego przepisu mięso przed spożyciem należy rozbić i moczyć w wodzie przez kilka dni. Podczas suszenia ryba traci ponad 75% masy początkowej. Każdego roku na archipelagu suszy się około 16 mln kilogramów ryb.
Wybierając się na Lofoty zimą , należy pamiętać o obfitych opadach śniegu, oblodzonych drogach oraz o zaopatrzeniu w odpowiednie ubrania. Drogi na archipelagu są wąskie i kręte. Większość aut wyposażona jest w napęd na wszystkie koła oraz łańcuchy na oponach. Niemniej jednak kierowcy podróżujący po Lofotach powinni zachować szczególną ostrożność.
Jedną z największych atrakcji archipelagu są wyprawy na ryby. Lokalni mieszkańcy oferują krótkie rejsy, podczas których turyści mają szansę złowić swoją największą rybę w życiu. Lofoty to nie tylko wędkarstwo, ale również kajakarstwo. Wypożyczalnie sprzętu wodnego znajdują się w większości najbardziej popularnych miejsc. Pływanie w otoczeniu wielkich skał to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Zapierające dech w piersiach widoki, dzika przyroda i wody Morza Norweskiego sprawiają, że turyści chętnie korzystają z wypożyczalni. Pływanie kajakiem możliwe jest wyłącznie podczas dobrej pogody. Szczególnie polecany jest okres od czerwca do sierpnia, wówczas średnia temperatura powietrza oscyluje w granicach 12℃.
Lofoty – jak zaplanować zwiedzanie?
W zależności od pory roku, do zwiedzania archipelagu należy przygotować się w różny sposób. Warto pamiętać, że od 27 maja do 17 lipca na Lofotach panuje dzień polarny. Osoby, które pierwszy raz będą mieć styczność z chłodnym morskim klimatem, powinny wybrać najcieplejsze miesiące, czyli lipiec i sierpień. Co warto wziąć ze sobą na Lofoty?
- Podstawą jest odzież. Należy wyposażyć się w wodoszczelne oraz wiatroszczelne ubranie. Szczególnie polecane są ubrania termoizolacyjne (łącznie z bielizną).
- Osoby lubiące długie spacery muszą zabrać ze sobą buty trekkingowe, najlepiej o długości za kostkę. Obuwie powinno być wyposażone w wodoodporną membranę oraz grubą, antypoślizgową podeszwę.
- Warto posiadać zegarek z GPS-em, aby w razie konieczności szybko odnaleźć kierunek powrotny.
- Dobrze wyposażony plecak, a w nim termos z gorącym napojem oraz wysokoenergetyczne posiłki.
- Dobrej jakości aparat, aby móc uwiecznić piękno przyrody.
Lofoty słyną z dzikich plaż, które stanowią nie lada atrakcję dla miłośników przyrody oraz dla osób chcących odpocząć od zatłoczonych miast i szybkiego tempa życia. Turyści, którzy pragną poczuć się jak rdzenni mieszkańcy archipelagu, wynajmują czerwony domek na Lofotach, który zazwyczaj znajduje się w niedalekiej odległości od Morza. Co jeszcze warto odwiedzić na archipelagu? Na wyspie Austvagoya znajduje się Centrum Zórz Polarnych . To piękne zjawisko można zaobserwować między 21 września a 21 marca, choć teoretycznie największe szanse są w styczniu. Odwiedzając Lofoty w tym okresie, zorza polarna będzie obowiązkowym punktem każdego turysty. Niestety nie wszyscy będą mogli ją zobaczyć. Zorzę najlepiej widać w godzinach wieczornych, między 19 a 1 w nocy. Wytrwałość i cierpliwość nie gwarantują sukcesu, najczęściej na przeszkodzie stają złe warunki pogodowe.
Lofoty można zwiedzać również rowerem , oczywiście w najcieplejszym okresie w roku. Na trasie znajdują się zarówno płaskie odcinki, jak i strome podjazdy. Podróżując na dwóch kołach, turyści są w stanie w krótkim czasie zwiedzić wiele wysp. Widoki z poziomu dwukołowca są przepiękne, dlatego warto zabrać ze sobą kamerę, którą można zamontować na kasku, aby po powrocie móc wspominać piękno norweskiego archipelagu.
Czytaj także: >>>W Norwegii chcieli odebrać im syna. Uciekli do Polski
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN