Kiedy zaczyna się dzień polarny i gdzie występuje?

dzień polarny
Paul Souders/ Getty Images
Gdzie występuje dzień polarny? Zjawisko to występuje jedynie na obszarach kół podbiegunowych i jest ściśle związane z ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdzie można doświadczyć dnia polarnego?

Co to jest dzień polarny? Najprościej mówiąc, to naturalne zjawisko będące następstwem ruchu obiegowego Ziemi. Podczas dni polarnych Słońce nie chowa się za linię widnokręgu przez co najmniej pełną dobę, a najdłużej przez pół roku. Jeśli na biegunie północnym trwa dzień polarny, w tym samym czasie na biegunie południowym występuje noc polarna – i odwrotnie. Jeśli chcemy doświadczyć tego niezwykłego zjawiska, możemy wybrać się np. do Norwegii albo na Islandię.

Dzień polarny w Norwegii

Wielu turystów żeby doświadczyć, czym jest dzień polarny, wybiera Norwegię . Dni polarne występują tu w miesiącach letnich. W Norwegii Północnej co roku występuje 76 dni polarnych. Im dalej na północ, tym dłużej trwa dzień polarny. Planując wyjazd, którego głównym celem będzie doświadczenie dnia polarnego, warto zapoznać się regionami, na które jest podzielona Norwegia Północna i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Pierwszy region, Helgeland, jest położony najbardziej na południu , w większości poniżej koła podbiegunowego. Helgeland to obszar porośnięty lasami, ale znajdują się tu też wyspy i wysokie góry. Najwyższym szczytem jest mierzący 1915 m n.p.m Oksskolten położony niedaleko miast Mo i Rana.

Drugi z regionów, Salten, znajduje się w centralnej Norwegii Północnej, za kołem podbiegunowym. Charakteryzuje się wysokimi, majestatycznymi szczytami, np. położonym w pobliżu portowego miasta Bodø Børvasstindan czy Suliskongen niedaleko Fauske. Salten to ważny ośrodek komunikacyjny i oświatowy w tej części Norwegii – w Bodø i Fauske znajdują się uczelnie wyższe, państwowe szpitale i węzły komunikacyjne łączące różne części kraju. W Salten kwitnie też życie kulturalne.

Trzeci region Północnej Norwegii to archipelag Lofoty , znajdujący się na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży kraju, ok. 300 kilometrów za kołem podbiegunowym. Lofoty słynie z zachwycającej, dziewiczej przyrody, majestatycznych gór i malowniczych równin. Region od stałego lądu oddziela cieśnina Vestfjorden. Wielu turystów, aby doświadczyć dnia polarnego w otoczeniu zachwycającej dech w piersiach przyrody, wybiera podróż na wyspy Vesterålen.

Czwartym regionem, w którym występuje dzień polarny, jest powiat Troms . Znajdują się w nim najsłynniejsze wodospady Norwegii: Mollis Fossen i Målselvfossen, często określany mianem norweskiego narodowego wodospadu. Troms jest porośnięte sosnowo-brzozowymi lasami, które przecinają rzeki Målselva i Reisaelva. Znajdują się tu też wyżyny, fiordy i wysokie Alpy Lyngeńskie.

Najdalej wysuniętym na północ regionem na stałym lądzie jest Finnmark , znany z występujących tam lodowców, fiordów oraz dużych wyspy, np. Seiland. Na terenie Finnmark znajduje się Przylądek Północny, który jest popularnym miejscem do podziwiania dnia polarnego. Jeśli zaś wolimy doświadczyć dnia polarnego w mieście, powinniśmy udać się do Hammerfest, najdalej wysuniętego na północ miasta.

Miejscem, w którym słońce nie zachodzi najdłużej, jest Svalbard, najdalej wysunięta na północ część należąca do Norwegii . Znajduje się ok. 600 kilometrów od Półwyspu Skandynawskiego i leży na Morzu Arktycznym. Słońce na Svalbardzie nie zachodzi od drugiej połowy kwietnia do drugiej połowy sierpnia. W czasie dnia polarnego można tu spacerować po lodowcu i podziwiać surową przyrodę. Na gości czeka też dobrze rozwinięta baza turystyczna. Wybierając się na Svalbard, należy szczególnie zadbać o odpowiednie ubranie, które sprosta niskim temperaturom.

Dzień polarny na Islandii

Islandia leży na granicy północnego kręgu polarnego. Zarówno dzień, jak i noc polarna występują na wyspie Grimsey, najdalej wysuniętej na północ zamieszkanej części Islandii, znajdującej się dokładnie na północnym kole podbiegunowym. Od wybrzeża Islandii wyspę dzięki ok. 40 kilometrów. Grimsey zamieszkuje jedynie 61 osób, które zajmują się głównie rybołówstwem. Na wyspę można dostać się samolotem z Akureyri lub promem wypływającym z Dalvík. Dzień polarny w niektórych częściach wyspy występuje w lecie, między czerwcem a lipcem.

Wiele osób wybiera się również na Islandię, by podziwiać białe noce. To zjawisko różni się od dnia polarnego tym, że tarcza słońca chowa się za horyzontem, jednak na krótko. Z tego powodu w nocy nie panuje zupełna ciemność, a zmierzch przechodzi płynnie w brzask. Na Islandii tego fenomenu można doświadczyć w okresie od początku maja do końca sierpnia.

Jak wygląda dzień z życia niedźwiedzia polarnego? Zobacz wideo:

STORYFUL/x-news

Zobacz też:

Pobili rekord Guinessa i spełnili swoje marzenia. Kpt. Marek Rajtar: "To są miejsca, które nie są objęte żadnymi mapami"

Praca na Spitsbergenie? Jak wygląda życie w polarnej stacji badawczej? Jakie atrakcje oferuje Spitsbergen?

Wyspa Niedźwiedzia. Ciekawostki, klimat, historia

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości