Wyspa Niedźwiedzia. Ciekawostki, klimat, historia

wyspa niezdzwiedzia
Fot. youtube
Wyspa Niedźwiedzia to wyspa należąca do Norwegii, położona w zachodniej części Morza Barentsa. Jej mroźny klimat sprawia, że niewiele jest na niej zwierząt i roślin. Mimo swojej nazwy nie jest zamieszkana przez niedźwiedzie polarne, choć bywa, że docierają na nią po lodzie.

Wyspa Niedźwiedzia leży na północ od Norwegii i na południe od archipelagu Svalbard. Pokrywają ją jeziora i skąpa roślinność.

Więcej:

Gdzie leży Wyspa Niedźwiedzia?

Wyspa Niedźwiedzia (Bjørnøya) to norweska wyspa leżąca na zachodzie Morza Barentsa. Znajduje się między Przylądkiem Północnym a Spitsbergenem. Jej powierzchnia wynosi 178 km2. Mimo tak niewielkich rozmiarów na wyspie znajduje się aż 740 jezior.

Prowincją, w której leży Wyspa Niedźwiedzia, jest norweski Svalbard (nazywa się tak samo jak archipelag na północ od wyspy). W skład Svalbardu wchodzą również Spitsbergen, Wyspa Barentsa, Wyspa Księcia Karola czy Wyspa Nadziei.

Północ Wyspy Niedźwiedziej jest nizinna i obfituje w liczne jeziora. Na południu z kolei teren jest bardziej górzysty. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt na Wyspie Niedźwiedziej – Miseryfjellet o wysokości 536 m n.p.m. Brzegi wyspy są w wielu miejscach wysokie, zakończone klifami.

Klimat na Wyspie Niedźwiedziej

Średnie temperatury na Wyspie Niedźwiedziej w najzimniejszym miesiącu (styczniu) wynoszą ok. –8℃. W lipcu i sierpniu sięgają ok. 4℃. Mniej więcej przez połowę dni w roku wiatr wieje tutaj z siłą co najmniej 6 stopni w skali Beauforta. Opadów jest niewiele – ok. 370 mm rocznie, najwięcej we wrześniu i październiku, najmniej w maju. Latem bardzo częste są mgły. Zimą (między lutym a kwietniem) do wyspy dociera granica lodu pływającego.

Między listopadem a lutym na Wyspie Niedźwiedziej panuje noc polarna . Od maja do sierpnia – dzień polarny.

Flora i fauna Wyspy Niedźwiedziej

Z powodu mroźnego klimatu zwierząt na Wyspie Niedźwiedziej jest niewiele . Jedynym gatunkiem ssaka jest piesiec, zdarzają się niekiedy niedźwiedzie polarne. Nie mieszkają tu jednak na stałe, a przypływają na kawałkach lodu. W niektórych jeziorach żyją golce zwyczajne.

W 2000 roku Wyspa Niedźwiedzia została uznana za ostoję ptaków przez BirdLife International. Występuje tu 13 ważnych gatunków, w tym zagrożona lodówka, kaczka morska, żyjąca tylko na terenach nadmorskich (również w Polsce).

Roślinność na wyspie również jest uboga. Występują tu trawy i mchy, ale nie ma drzew. Cały teren Wyspy Niedźwiedziej wraz z otaczającymi ją wodami w 2002 roku został uznany za rezerwat przyrodniczy. Wyjątkiem jest stacja meteorologiczna i jej otoczenie.

Zobacz film: Byli w podróży poślubnej 1405 dni. Źrodło: Dzień Dobry TVN

Historia Wyspy Niedźwiedziej

Wyspa Niedźwiedzia mogła być znana zapuszczającym się w tamte rejony wikingom. Oficjalnie jednak wyspę odkryli w 1596 roku holenderscy podróżnicy, Willem Barents (od którego nazwiska nazwano także morze) oraz Jacob van Heemskerk . Prawdopodobnie nazwali ją niedźwiedzią ze względu na pływające w okolicach niedźwiedzie polarne.

W XVII wieku wyspa służyła jako baza wypadowa do polowań na morsy arktyczne i inne morskie ssaki. Mimo ostrego klimatu i dużych odległości dzielących wyspę od osad ludzkich, w dawnych czasach wydobywano na niej węgiel, poławiano ryby i polowano na wieloryby. Nigdy jednak osady ludzkie nie istniały na niej dłużej niż kilka lat. Brytyjska spółka kupiecka Kompania Moskiewska ogłosiła wyspę ziemią angielskiej korony. Opuszczono ją jednak, kiedy skończyły się polowania na morsy.

Pod koniec XIX wieku imperium rosyjskie i niemieckie zainteresowały się wyspami na Morzu Barentsa ze względów strategicznych. Gdy na terenie Wyspy Niedźwiedziej pojawili się Niemcy, Rosjanie postawili na niej swoją flagę. Nie doszło jednak do konfliktu, sprawę rozwiązano dyplomatycznie, a Wyspa Niedźwiedzia nadal pozostawała niezajęta przez żadne z państw.

W roku 1918 wyspa stała się własnością norweskiej firmy wydobywającej węgiel. Obecnie jest to firma państwowa, należąca do Norwegii.

W czasie II wojny światowej na okolicznych wodach Morza Barentsa rozgrywały się bitwy morskie.

Obecnie Wyspa Niedźwiedzia jest zamieszkana jedynie przez personel stacji meteorologicznej Herwighamna.

Wyspa Niedźwiedzia – ciekawostki

· Polska wyprawa polarników na Wyspę Niedźwiedzią odbyła się w latach 1932–1933. Wyspa jest także opisywana przez Czesława Centkiewicza, uczestnika wyprawy.

· Szkocki pisarz Alistair MacLean umieścił tu akcję swojej powieści kryminalnej „Wyspa Niedźwiedzia”.

· Wyspa Niedźwiedzia ma lotnisko helikopterów wykorzystywane przez norweską straż przybrzeżną. Do wyspy docierają niekiedy jachty, najczęściej będące w drodze między Norwegią a Spitsbergenem.

· To na Wyspie Niedźwiedziej zaobserwowano i opisano w latach 20. XX wieku jeden z pierwszych łańcuchów pokarmowych.

· Na wyspę rokrocznie organizowane są ekspedycje ornitologiczne.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!