Wspinaczka to wbrew pozorom bezpieczny sport, jeśli stosuje się do ogólnych zasad. Mogą ją uprawiać także młode osoby – w wielu ośrodkach są specjalne ściany wspinaczkowe dla dzieci.
Więcej:
- Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa?
- Czym jest i jak działa aplikacja TikTok?
- Gry na nudy – jak się przygotować do walki z nudą?
Wspinaczka dla dzieci – czy to dobry pomysł?
Wspinaczka to wspaniałe hobby, które przynosi też wiele korzyści. Wbrew powszechnej opinii, jest to bezpieczny sport, a osoby ją uprawiające są w mniejszym stopniu narażone na kontuzje (w porównaniu np. z piłką nożną). To aktywność indywidualna, spodoba się więc dzieciom, które nie czują się dobrze w konkurencjach zespołowych, gdzie liczy się przede wszystkim rywalizacja. Na ściankę można wdrapywać się w swoim tempie, koncentrując się przede wszystkim na doskonaleniu techniki.
Wspinaczka poprawia dziecięcą koordynację ruchową i pozwala na harmonijny rozwój wszystkich mięśni. Uczy też koncentracji. Dzięki niej maluchy mają również okazję spożytkować swoją energię w zdrowy sposób. Dodatkowo sport ten to też po prostu świetna zabawa. Inną jego zaletą jest to, że nie wymaga on dużych nakładów finansowych i inwestowania w profesjonalny sprzęt. Na początek wystarczą jedynie wygodne i stabilne buty sportowe. Cały osprzęt (uprząż) jest udostępniany w ośrodkach wspinaczkowych. Ćwiczący płacą więc jedynie za wstęp na ściankę i ewentualnie za zajęcia z instruktorem.
Wspinaczka dla dzieci – jak się przygotować do uprawiania tego sportu?
Wiele osób, nie tylko młodych, nie decyduje się na wspinaczkę ze względu na strach przed wysokością. Jest to normalna reakcja, którą można jednak przezwyciężyć. Dlatego też na początku przygody z tym sportem należy zadbać o to, żeby dziecko uczyło się jej pod okiem doświadczonego instruktora, który rozumie obawy początkujących.
Ważne jest też, żeby dziecko, które boi się wspinać na większe wysokości, nie było zmuszane do tego typu aktywności. Może to skutecznie zniechęcić malucha do tego sportu już na samym początku. Najmłodsi powinni oswajać się z wysokością powoli, np. na każdych zajęciach mogą wchodzić nieco wyżej. Na pierwszych ćwiczeniach mogą np. wejść jedynie na wysokość w zasięgu rąk opiekuna, a następnie stopniowo ją zwiększać. W ten sposób po jakimś czasie lęk zniknie. Rodzice powinni uważnie obserwować reakcje dziecka i w razie potrzeby reagować na nie.
Instruktorzy prowadzący zajęcia wspinaczkowe dla dzieci wplatają w nie różne zabawy dostosowane do wieku i stopnia umiejętności podopiecznych, dzięki czemu maluchy chętnie w nich uczestniczą. Nauka przez rozrywkę to najlepszy sposób, żeby dziecko złapało „bakcyla” i chętnie kontynuowało uprawianie tego sportu.
Co do kwestii technicznych, to podczas wspinaczki dzieci powinny używać kompletnych uprzęży, ponieważ ich środek ciężkości znajduje się niżej niż w przypadku osób dorosłych. Na ściance powinny też zawsze mieć dopasowany kask i ochraniacze. Bardzo ważne są też odpowiednio dobrane buty – na początek nie trzeba kupować specjalnego obuwia do wspinaczki, ale należy pamiętać, by było ono dobrze dopasowane do stopy i miało niezbyt szerokie noski. Ubranie powinno być przede wszystkim wygodne, nie może krępować ruchów.
Zajęcia ze wspinaczki dla dzieci
W wielu większych i mniejszych miastach organizowane są regularne zajęcia ze wspinaczki dla dzieci. To najlepszy sposób na naukę tego sportu dla najmłodszych. Rodzice mają pewność, że ich dzieci są pod opieką instruktorów, którzy wiedzą, w jaki sposób przekazać wiedzę i nauczyć swoich podopiecznych prawidłowej techniki i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dzieci, którym ten sport się wyjątkowo spodoba, mogą po opanowaniu podstaw dołączyć do sekcji wspinaczkowych, brać udział w wyjazdach i zawodach.
Jak zrobić ściankę wspinaczkową dla dzieci?
W specjalistycznych sklepach sportowych można kupić specjalne ścianki do wspinaczki dla najmłodszych i umieścić je w domu lub w przydomowym ogródku. W ofercie producentów można znaleźć m.in. modele, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Można je coraz częściej zobaczyć także na placach zabaw.
Przy wyborze ścianki należy zwracać uwagę, z jakich materiałów jest ona wykonana i czy jej poziom trudności jest dopasowany do wieku i umiejętności dziecka. Modele przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób mogą być dla początkujących dzieci niebezpieczne lub mogą je szybko zniechęcić do uprawiania tego sportu.
Osoby, które mają doświadczenie ze wspinaczką, mogą też spróbować zrobić ściankę dla dzieci samodzielnie. Należy pamiętać, by była ona przede wszystkim bezpieczna w użytkowaniu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN