Moda i Uroda

Sportowe buty – jak dobrać je do rodzaju wysiłku?

Moda i Uroda

Decyzja o rozpoczęciu uprawiania sportu wymaga od nas kilku podstawowych przygotowań. To nie tylko skompletowanie odpowiedniego stroju, ale przede wszystkim wybór obuwia dostosowanego do danego rodzaju aktywności. Dobranie dobrej pary butów do specyfikacji sportu zapobiegnie powstawaniu bolesnych kontuzji. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Najważniejsze to odpowiedni rozmiar

Znalezienie odpowiedniego rozmiaru obuwia jest pierwszą z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto poznać tabelki rozmiarów. Następnie ważne jest zmierzenie stopy, co pozwala prawidłowo dobrać wkładkę. Przymierzając buty należy pamiętać o tym, by robić to w grubszych skarpetkach. Ma to na celu stworzenie symulacji stóp po całym dniu, które są przeważnie nieco większe w godzinach popołudniowych czy wieczornych. Jeśli obuwie nie obciera ani nie uciska, wówczas można uznać buty za dobrze dopasowane.

Buty a rodzaj uprawianego sportu

Oprócz dopasowanego rozmiaru buta, równie istotny jest rodzaj sportu, który planujemy uprawiać. Inne obuwie będzie dobre dla biegacza, a inne dla kulturysty. W pierwszym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą buty cechujące się elastyczną podeszwą. Zarówno adidasy damskie jak i męskie muszą mieć sztywny zapiętek, który będzie stabilizować piętę podczas naszej aktywności. Odpowiednio dobrana amortyzacja jest niezwykle istotna podczas intensywnych aktywności, co jest zależne również od wagi użytkownika. Niezalecany jest wybór butów o gładkiej podeszwie, ponieważ nie gwarantuje ona odpowiedniej przyczepności i stabilności do podłoża, co może skończyć się urazem.

Innymi kryteriami będą kierować się osoby szukające obuwia do zajęć fitness. Muszą one cechować się przede wszystkim antypoślizgową podeszwą. Ważnymi elementami jest także ich przewiewność i lekkość. Takie modele sprawdzą się na siłowni podczas aktywności na rowerku, orbitreku czy bieżni. Męskie i damskie adidasy powinny mieć podwyższoną piętę w przypadku sportów z zastosowaniem obciążenia. Gwarantuje to stabilizację, a przede wszystkim mniej obciąża stawy.

Ostatnią z aktywności, o której warto wspomnieć, jest nordic walking. Buty do tego sportu powinny mieć grubą i elastyczną podeszwę. Dobrym wyborem mogą być buty trailowe czy trekkingowe. Zastosowany musi być także odpowiedni rodzaj materiału, który będzie odporny na działanie wilgoci. W przypadku aktywności takiej jak nordic walking, najlepsze będzie obuwie zapinane na rzepy lub klamrę. Bez względu na rodzaj obuwia, którego poszukujesz – kupisz je w sklepach CCC. Wybór wszelkich rodzajów butów dostępny jest zarówno online jak i stacjonarnie.

Jak poznać dobre obuwie sportowe?

Podczas poszukiwań obuwia sportowego miejmy w pierwszej kolejności na uwadze kilka aspektów ogólnych. Buty powinny charakteryzować się przede wszystkim lekkością, ergonomią oraz elastyczną cholewką. Dużym atutem będzie również wyprofilowana podeszwa, co pozwala zachować odpowiednią przyczepność. Wkładka musi być prawidłowo dopasowana do kształtu stopy, co znacznie zmniejszy jej zmęczenie. Wcześniejsze zmierzenie długości wkładki także może pomóc w doborze rozmiaru. Pamiętać należy, by zachować nieco dodatkowej przestrzeni wewnątrz, ale jednocześnie nie może być on za luźny, co może skutkować ewentualnymi kontuzjami.

Decydując się na zakup butów sportowych istotny jest nie tylko rodzaj dyscypliny, ale również wygoda i cena. Uprawianie sportu musi być przyjemnością, a dobrze dobrana para butów z pewnością w tym pomoże. Takie obuwie kupisz w sklepach CCC.

Pozostałe wiadomości