Psychologia

Jak sobie poradzić z samotnością w czasie świąt? "Pół mojego serca jest wyrwane"

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak przetrwać grudzień, jeśli nie masz partnera?
Jak przetrwać grudzień, jeśli nie masz partnera?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Grudzień to czas, kiedy większość z nas skupia się na nadchodzących świętach. Planujemy menu, robimy zakupy, kupujemy prezenty. Jednak wśród nas są osoby, które mimo tego całego świątecznego zamieszania czują się bardzo samotne. O tym, jak sobie poradzić z tym smutkiem porozmawialiśmy z Anną Powierzą, aktorką, Marią Niklińską, wokalistką, aktorką oraz Joanną Gutral, psycholożką, psychoterapeutką.

Dlaczego czujemy się samotni?

Ostatni miesiąc roku to dla wielu z nas bardzo intensywny czas. Przygotowania do świąt, konieczność domknięcia pewnych spraw sprawiają, że możemy się czuć nie tylko zmęczeni, ale też osamotnieni. - Jeżeli nie zadbamy o swoje zasoby, nie będziemy ich wzmacniać w tym bardzo obciążającym okresie, to bateria może się wyczerpać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Joanna Gutral, psycholożka, psychoterapeutka. Warto dodać, że uczucie osamotnienia dotyka nie tylko singli, ale także te osoby, które mają nieuporządkowane sprawy rodzinne, prywatne oraz te, które święta spędzą samotnie.

Jedną z nich jest Anna Powierza, aktorka. Jej dziecko tegoroczne święta spędzie ze swoim tatą. - Tak na dobrą sprawę pół mojego serca jest wyrwane. Od dzieciństwa jestem przyzwyczajona - wielki stół, cała rodzina, wszyscy razem i nagle: co? Bez tego? Szarpie mnie to po serduchu, nie ukrywam, że nie - powiedziała i dodała, że - mimo wszystko - trochę cieszy się, że będzie mogła spędzić trochę czasu sama ze sobą.

Maria Niklińska, wokalistka, aktorka wyznała, że ma tak dużą rodzinę, że nie może być mowy o samotnych świętach. Dodała jednak, że sztuczność, która szczególnie mocno daje o osobie znać właśnie w grudniu, sprawia, że część z nas czyje się przygnębiona. - Wielu ludzi, nie tylko singli, ale też w związkach zaczynają się porównywać, jak wygląda ten nasz grudzień, a tak naprawdę przecież nie chodzi o rywalizację - powiedziała Maria Niklińska.

Jak poradzić sobie z uczuciem osamotnienia?

Warto dodać, że samotni możemy się czuć również wśród - pozornie - bliskich nam osób. Dlatego, zdaniem psycholożki, święta mogą być dobrym czasem, aby bliżej przyjrzeć się relacjom, które udało nam się zbudować. - Jeżeli czujemy, że ten nadchodzący okres jest takim wyzwaniem, czujemy, że w tych relacjach coś zgrzyta, być może jest to taki wektor na kolejny rok, o co chcielibyśmy zadbać, na czym nam zależy, jak chcielibyśmy te nasze relacje budować, kreować - powiedziała Joanna Gutral.

Co możemy zrobić, aby osobie samotnej umilić ten świąteczny czas? O co jej nie pytać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości