Psychologia

Iloraz inteligencji u dzieci i dorosłych – skala. Jak go zmierzyć i podnieść?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
test

Iloraz inteligencji, czyli tzw. IQ to termin dobrze znany. Jednak same jego wartości często niewiele mówią, w jego ocenie ważna jest bowiem skala. Iloraz inteligencji ma również pewne normy, dlatego jego ustalenie u dziecka może pomóc w zrozumieniu np. jego kłopotów z nauką.

Nie należy się jednak zbyt mocno przejmować niezadowalającym wynikiem testu. Każdy może bowiem wykorzystać sprawdzone sposoby na to, jak zwiększyć iloraz inteligencji. Jaki jest przeciętny iloraz inteligencji i jak podnieść ten wskaźnik?

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Iloraz inteligencji – co to jest?

Sama inteligencja jest określana jako zdolność uczenia się, łączenia faktów i opracowywania na ich podstawie nowych rozwiązań, dostrzeganie zależności i powiązań między nimi, a także zdolność adaptacji. Pomaga ona w szybkim i efektywnym uczeniu się, a przy tym jest związana z kreatywnością. Z kolei iloraz inteligencji przedstawia skalę, która ilustruje jej poziom w porównaniu z resztą populacji wyrażony liczbowo. Historia testów na jego określenie sięga 1905 roku, choć od tego czasu wielokrotnie je zmieniano i udoskonalano.

Iloraz inteligencji u dzieci – normy

Pomiar ilorazu inteligencji u dzieci jest szczególnie ważny, gdyż dzięki niemu w porę można określić ich zdolności, również te ponadprzeciętne, a także ewentualne trudności w nauce i zacząć odpowiednio podchodzić do procesu edukacji. W przypadku ilorazu inteligencji u dzieci, skala będzie taka sama jak dla osób dorosłych. Różnić się jednak będzie sposób obliczania wyniku. Podstawowy wzór to: IQ=wiek umysłowy/rok życia x 100. Wiek umysłowy określa się, porównując wynik testu do wieku dzieci, które zazwyczaj go osiągają. Najlepszym sposobem na to, jak sprawdzić iloraz inteligencji u dziecka, jest wybranie się z nim na badanie do specjalisty. Będzie on bowiem w stanie profesjonalnie i obiektywnie ocenić jego wynik oraz podać wskazówki co do dalszego postępowania.

Przeciętny iloraz inteligencji – normy

Skala tego wskaźnika prezentuje się tak samo dla dzieci i dla dorosłych:

  • powyżej 140 – bardzo wysoki iloraz inteligencji;
  • od 120 do 139 – wysoki iloraz inteligencji;
  • od 110 do 119 – iloraz inteligencji wyższy, niż przeciętny;
  • od 90 do 110 – średni iloraz inteligencji;
  • od 80 do 89 – niski iloraz inteligencji;
  • od 70 do 79 – bardzo niski iloraz inteligencji, pogranicze normy.

Osoba z IQ wyższym niż 140 często określana bywa mianem geniusza, a wartość ilorazu inteligencji 130 bardzo często występuje u specjalistów wysokiej klasy, odnoszących sukcesy w swojej dziedzinie. Za przeciętny uważa się iloraz inteligencji 100. Z kolei przeciętny iloraz inteligencji Polaków, w zależności od badania, określa się na ok. 99–106. Można więc stwierdzić, że średni iloraz inteligencji Polaków pokrywa się z ogólnoświatową normą.

Taka skala ilorazu inteligencji nie musi jednak przesądzać o czyimś życiu. Osoba z przeciętnym wynikiem może skończyć trudny kierunek studiów i doskonale radzić sobie w zawodzie, natomiast ta z wysokim IQ wykonywać proste prace i nie móc pochwalić się szczególnymi osiągnięciami. Problem pojawia się przy osiągnięciu wyniku poniżej 70, ponieważ najczęściej oznacza to kłopoty z przyswajaniem wiedzy, a nawet rozwojem umysłowym.

Najwyższy iloraz inteligencji – kto może się nim poszczycić?

Maksymalny iloraz inteligencji, jaki mogą wykazać najczęściej stosowane testy, to 160. Istnieją jednak również te bardziej wyspecjalizowane, w których skala bywa znacznie większa, dlatego poszukując informacji na temat osoby z największym ilorazem inteligencji na świecie, można natknąć się na naprawdę imponujące liczby. Niestety, czasem trudno je zweryfikować, dlatego niełatwo określić, która z badanych osób w rzeczywistości osiągnęła najlepsze wyniki w teście IQ. W czołówce zdecydowanie plasują się osoby takie, jak: 

  • Kim Ung-Yong, koreański fizyk – IQ 210;
  • Chris Hirata, amerykański astrofizyk – IQ 225;
  • Terence Tao, australijski matematyk, tytuł profesora zdobył w wieku 24 lat – IQ 225;
  • Marilyn vos Savant, amerykańska pisarka i felietonistka – IQ 228.

Często też próbuje się oszacować iloraz inteligencji znanych ludzi o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie nauki, jak Nikola Tesla czy czy Albert Einstein. Jednak żadnemu z nich nie przypisuje się tak wysokiego wyniku, jak tym wymienionym powyżej. Niestety, wartości te są tylko domysłami, dlatego nie da się określić realnego najwyższego ilorazu inteligencji na świecie.

Jak zwiększyć swój iloraz inteligencji?

Osoby, których nie satysfakcjonują wyniki testu, mogą wypróbować sposoby na to, by podwyższyć iloraz inteligencji. Wbrew pozorom, ważne są nie tylko ćwiczenia umysłowe, lecz także zdrowa dieta i odpowiednia ilość ruchu. Aby pracować nad umysłem, warto również poświęcać więcej czasu na rozwiązywanie zagadek logicznych, grę w scrabble, a także rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Za to najlepszym, choć niekiedy dość czasochłonnym sposobem na to, jak podnieść iloraz inteligencji, jest po prostu regularna nauka i zdobywanie wiedzy. To świetny trening dla osób w każdym wieku.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: basar17/Getty Images

Pozostałe wiadomości