Profilaktyka zdrowia

Po wypadku zaczął biegle mówić w języku, którego nie znał. "Na świecie jest zaledwie kilka takich przypadków"

Profilaktyka zdrowia

Matěj Kůs był dobrze zapowiadającym się żużlowcem. Po wypadku, w którym doznał urazu głowy zaczął mówić w języku, którego nigdy wcześniej się nie uczył. Jak wypadek odmienił życie sportowca? Dowiecie się tego z rozmowy Marcina Sawickiego.

Matěj Kůs po wypadku zaczął mówić w języku, którego nie znał

Matěj Kůs był świetnie zapowiadającym się żużlowcem. Mężczyzna zaczął swoją karierę w wieku 14 lat w Czechach. Później jeździł w Polsce, na Ukrainie oraz w Anglii. Niestety dalsze sukcesy przekreślił wypadek. Mężczyzna doznał poważnego urazu głowy. Kiedy lekarze wybudzili sportowca okazało się, że płynnie mówi po angielsku, mimo że wcześniej potrafił powiedzieć w tym języku zaledwie kilka słów.

- Kiedy po wypadku odwiedził mnie manager, zacząłem z nim rozmawiać po angielsku. Stwierdził, że coś jest nie tak, bo nigdy nie mówiłem w tym języku - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim Matěj Kůs.

Medyczna zagadka

Matěj Kůs nie jest jedynym człowiekiem, który nagle zaczął mówić w nieznanym sobie wcześniej języku. Medycyna zna jeszcze kilka takich przypadków, ale nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Tuż po wypadku Matěj Kůs stał się prawdziwą gwiazdą. Pisały o nim media na całym świecie. - Dałem więcej wywiadów niż w czasie kariery sportowej - dodał ze śmiechem. Czy znajomość języka angielskiego już z nim została? - Nie. Ta zdolność utrzymała się przez dwa tygodnie, później wszystko wróciło do normy - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim Matěj Kůs.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Adam Fidusiewicz żegna się z "Na Wspólnej". Skąd ta decyzja? "Zadzwonili do mnie zza oceanu i poprosili o współpracę"

Dorota Wellman: "Celebrytki nie inspirują nikogo do niczego". Kogo podziwia dziennikarka?

Agata Kulesza z trzema nominacjami do Orłów 2021. "Kocham swój zawód, ale najprzyjemniejszy jest, kiedy on kocha mnie"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki, Michał Malinowski

Pozostałe wiadomości