śpiączka

  Dziecko ma 3 proc. szans na przeżycie.

  Kula zraniła ją w przedramię oraz brzuch.

  Klinika Budzik powstała z myślą o niesieniu pomocy dzieciom i młodzieży. Lekarze i terapeuci z warszawskiej placówki dokładają wszelkich starań, by trafiający pod ich opiekę pacjenci wybudzili się ze śpiączki. Praca specjalistów niejednokrotnie zakończyła się sukcesem. Udowadnia to historia piętnastoletniej Jagody.

  Do fatalnego w skutkach wypadku doszło w Piastowie koło Jedlińska w województwie mazowieckim. Zdarzenie miało miejsce na prywatnej posesji. Poszkodowanego chłopca reanimował ojciec. Dziecko trafiło do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

  Patryk Szczuka jest bardzo dzielnym i silnym chłopakiem. 1 sierpnia uległ poważnemu wypadkowi. Jechał z kolegami na hulajnodze, a na przejściu dla pieszych potrącił go samochód. Kiedy trafił do szpitala, jego rokowania nie były dobre. Dziś Patryk powoli odzyskuje siły. Czeka go operacja rekonstrukcji czaszki i długa rehabilitacja.

  Po nokaucie przez miesiąc walczył o życie w szpitalu.

  Choć według lekarzy, warunki w których mieszka pozostający w śpiączce 29-letni Sebastian, zagrażają jego życiu, nadal razem z matką zajmuje mieszkanie w sypiącej się kamienicy. Kobieta, aby opiekować się synem, musiała zrezygnować z pracy. Reporterzy programu Uwaga! TVN przyjrzeli się sytuacji rodziny, której potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

  Aktorka ma nadzieję, że na 20. rocznicę założenia fundacji "Akogo?", tj. w 2022 roku, klinika będzie już gotowa.

  Marcin Pendowski miał poważny wypadek. Członek zespołu Fisz Emade Tworzywo był w śpiączce farmakologicznej. - Trzymajmy wszyscy kciuki za przyjaciela - prosił Kamil Barański, znajomy artysty. Żona muzyka przekazała nowe informacje na temat jego stanu.

  Kiedy 62-letni pan Marian się wybudził się ze śpiączki myślał, że minęło kilka dni, w rzeczywistości 144. Pacjent szpitala w Bolesławcu był najdłużej hospitalizowanym pacjentem z koronawirusem w Polsce. Jego historia została pokazana w reportażu magazynu UWAGA! TVN.

  Matěj Kůs był dobrze zapowiadającym się żużlowcem. Po wypadku, w którym doznał urazu głowy zaczął mówić w języku, którego nigdy wcześniej się nie uczył. Jak wypadek odmienił życie sportowca? Dowiecie się tego z rozmowy Marcina Sawickiego.

  18 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pacjenta w Śpiączce. Ten dzień jest okazją do zwrócenia uwagę na sytuację pacjentów, ich problemy i długą drogę, którą przechodzą w powrocie do sprawności.

  Ewa Błaszczyk od 20 lat walczy o zdrowie swojej córki, Oli. W 2000 roku dziewczynka zapadła w śpiączkę, w której znajduje się do dziś. Są jednak dobre wiadomości - leczenie i rehabilitacja zaczynają przynosić efekty.

  Klinika Budzik to miejsce, które pomaga dzieciom w śpiączce wrócić do zdrowia. Jedną z jej podopiecznych jest Julia. Dziewczynka spędziła w klinice 15 miesięcy. Jak wyglądał jej powrót do zdrowia? Czy ma szansę odzyskać dawną sprawność? Jak wygląd sytuacja samej kliniki w czasie pandemii? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk, aktorką i założycielką fundacji "Akogo?".

  W czwartek po południu szpital w Plymouth w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie odłączy od aparatury podtrzymującej życie Polaka, który po ataku serca pozostaje od dwóch miesięcy w śpiączce. Decyzję tę próbuje zatrzymać w sądzie część rodziny mężczyzny, w tym mieszkająca w Polsce jego matka i siostra.

  Historię małej Emilki, urodzonej we wrocławskim szpitalu, poznała cała Polska. Dziewczynka przyszła na świat zdrowa, choć jej matka znajdowała w stanie wegetatywnym. O podjętych działaniach opowiedział pracujący w tamtejszej placówce lekarz, Bernard Zając.

  W Budziku doszło do kolejnego cudu - ze śpiączki wybudzono 7-letnią Łucję. Dziewczynka zapadła w nią na skutek groźnego wypadku, do którego doszło w lipcu tego roku. W jakim była stanie, kiedy trafiła do kliniki? Jak wyglądał proces dochodzenia jej do zdrowia? Jak się teraz czuje? Warto dodać, że Łucja jest pięćdziesiątą osobą, która została wybudzona ze śpiączki w klinice Budzik. Gratulujemy!

  Od półtora roku Pani Grażyna Dymecka jest w śpiączce. Jej mąż oraz córka Agata robią wszystko, aby wybudzić ją ze śpiączki. Niedawno spotkali się ze specjalistą do spraw urządzeń badawczych Krzysztofem Malejem, który umożliwił im skontaktowanie się z Panią Grażyną za pomocą systemu Mind Beagle. Jak działa ten system? Co wykazuje? Czy możliwość rozmowy z najbliższymi motywuje pacjentów do pracy?

  Pani Wioletta była w trzecim miesiącu ciąży gdy uległa wypadkowi i zapadła w śpiączkę. Od tego czasu lekarze walczyli o życie matki i dziecka. Nikola przyszła na świat 13 tygodni przed planowanym terminem. Jej mama pozostaje w śpiączce... O tym skrajnie trudnym przypadku medycznym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dr. Bogusławem Sobolewskim i prof. Ewą Gulczyńską.

  Klinika Budzik odniosła kolejny sukces. Właśnie wybudził się ze śpiączki 4-letni Antoś. Chłopiec zapadł w nią z powodu ciężkiego urazu mózgu, do którego doszło w wyniku potrącenia przez samochód. Jak się czuje Antoś? Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Kwiecień 2017 - to właśnie wtedy kierowca żużlowy Tomasz Gollob uległ poważnemu wypadkowi. W bydgoskim szpitalu spędził aż 7 miesięcy. Lekarze codziennie ze wszystkich sił walczyli o jego życie. Walczył i on. Dziś jest już w swoim domu. Tam, jako jedyna dziennikarka w Polsce, odwiedziła go prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Zobaczcie wywiad pełen ważnych pytań i trudnych refleksji na temat życia i tego, co jest w nim naprawdę ważne.

  Wracamy do historii Pani Grażyny Dymeckiej, która rok temu zapadła w śpiączkę. Jej córka Agata Kowalska robi wszystko, by mama się obudziła. Z pomocą przyjaciół i ludzi o wielkim sercu udało się Agacie zorganizować niezwykły koncert na rzecz mamy. Byliśmy tam z kamerą Dzień Dobry TVN. Oto historia wielkiej miłości córki do matki i jej walki o mamę. Wspólnie możemy jej w tym pomóc! #RazemObudźmyGrażynę

  Łukasz Dziadowicz po urazie czaszkowo-mózgowym był w śpiączce. Jego stan określano wtedy jako wegetatywny. Na szczęście zaczął się wybudzać. W dojściu do sprawności pomagała mu m.in. rehabilitantka Ewelina. Między dwojgiem tak bardzo zaiskrzyło, że zostali parą. Jak budowali swój związek? Jak znajomi patrzyli na ich miłość? Kiedy para wzięła ślub?

  Agata Kowalska: "W poniedziałek rano wstałam do pracy, Andrzej zadzwonił, jedyne co usłyszałam to jego olbrzymi płacz. Powiedział ... Mami jest w szpitalu na intensywnej terapii, nieprzytomna. Na skutek zawału nastąpiło niedotlenienie mózgu". Poznajcie wzruszającą historię Grażyny Dymeckiej, która od 5 grudnia 2016 roku jest w śpiączce. Anna Maruszeczko wybrała się do Józefowa, gdzie spotkała się z wybudzaną ze śpiączki Agnieszką Holką i jej rodzicami Basią i Markiem. Jak wygląda proces wybudzania? Zobaczcie!

  Po wypadku Dawid zapadł w śpiączkę. Rodzice próbowali wszystkiego. Z racji tego, że jest on fanem Realu Madryt i talentu Cristiano Ronaldo, zdecydowali się na nietypową terapię, puszczali mu relacje z meczów z udziałem jego idola. Udało się! Po 3 miesiącach chłopiec wybudził się ze śpiączki. Spełniło się tez największe marzenie Dawida, Cristiano Ronaldo na wieść o wybudzeniu się chłopca ze śpiączki, postanowił spotkać się ze swoim fanem!

  35-letni pacjent z wszczepionym stymulatorem mózgu wybudził się ze śpiączki. Jest to ogromny sukces lekarzy. Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, który wytłumaczył nam, jak wygląda proces wybudzania ze śpiączki. Jak długo on trwa?

  16 lat temu, córka Ewy Błaszczyk, zakrztusiła się popijając tabletkę. Zapadła w śpiączkę. Dziś ma 22 lata i cały czas czeka na wybudzenie... Niedawno przeszła nowatorską operację, przeprowadzoną przez specjalistów z Japonii. Czy dzięki niej uda się jej odzyskać kontakt ze światem zewnętrznym? O operacji rozmawialiśmy z Ewą Błaszczyk i prof. Wojciechem Maksymowiczem.

  Jedna z córek Ewy Błaszczyk - Ola Janczarska - kilanaście lat temu zapadła w śpiączkę. Jest jednak nadzieja, że dziewczyna wybudzi się z niej dzięki - przeprowadzonej w szpitalu klinicznym w Olsztynie - operacji wszczepienia stymulatora. Drugą osoba, która tego samego dnia przeszła ten zabieg była 24-letnia Agnieszka z Warszawy, która zapadła w śpiączkę po wypadku komunikacyjnym. Na Warmię wysłaliśmy dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego, by spotkał się z Ewą Błaszczyk i zapytał o szczegóły operacji oraz nadzieje z nią związane. Podczas rozmowy mogliśmy się przekonać, jak dobre uczynki przyciągają inne dobre uczynki. Trzymamy kciuki za powodzenie wszystkich zabiegów!

  W 2002 r. Michał Kłys był na obozie sportowym w Zamościu. Na jednym z treningów doszło do tragedii - młot rzucony przez jedną z zawodniczek uderzył go w głowę. Przeżył wypadek, ale ze śpiączki obudził się dopiero po siedmiu miesiącach. W 2011 r. przyznano Michałowi odszkodowanie w wysokości miliona złotych oraz rentę. Pieniądze miały pomóc w rehabilitacji Michała. Niestety do tej pory odszkodowanie nie zostało wypłacone. Sprawą postanowił zająć się dziennikarz Uwaga! TVN Endy Gęsina-Torres.

  Mniej więcej 40 tysięcy osób w roku zapada w śpiączkę. W całej Polsce są dwa ośrodki, które zajmują się ich wybudzaniem. Jeden z nich to Budzik, który budzi dzieci, a drugi to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Fundacji „Światło” w Toruniu. Dzięki niezwykłej determinacji gościa Dzień Dobry TVN dyrektorki fundacji Janiny Mirończuk i pracowników ośrodka w ciągu 15 lat wybudzono ze śpiączki 39 osób. Na czym polega tajemnica ich sukcesu? Jak się wybudza? Jakie plany związane z ośrodkiem "Światło" ma Pani Janina? Czy wybudzeni pamiętają okres swojej śpiączki?