Czym jest śpiączka? W Polsce co roku zapada na nią nawet 15 tysięcy osób

Osoba w szpitalu
Czym jest śpiączka? Szacuje się, że w Polsce co roku zapada na nią nawet 15 tysięcy osób
Źródło: mpc28/Getty Images
Śpiączka jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Niemniej jednak dzięki postępom w medycynie i rehabilitacji wielu pacjentów ma szansę na poprawę i powrót do aktywnego życia po przebyciu śpiączki. Czy jest to choroba? Kiedy można zapaść w śpiączkę?

18 kwietnia obchodzimy Dzień Pacjenta w Śpiączce. W Polsce co roku zapada w śpiączkę około 15 tysięcy osób. Często jest to wynikiem różnych wypadków, np. upadku podczas trenowania jazdy konnej, podtopień czy wypadków komunikacyjnych, ale nie tylko. Co wiadomo o śpiączce?

Czym jest śpiączka?

W medycynie śpiączką określane jest głębokie zaburzenie świadomości i przytomności. Jest związana z rozpadem cyklu czuwania i wzbudzania, co objawia się bezruchem i brakiem reakcji na silne bodźce. 

Śpiączka jest porównywana do głębokiego nieświadomego snu, który trwa dłużej niż kilka godzin i z którego nie można się samodzielnie obudzić. Osoba w śpiączce nie jest w stanie świadomie reagować na bodźce zewnętrzne takie jak ból, dźwięk czy światło. Najczęściej jest ona wynik znacznego uszkodzenia mózgu, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zioła - naturalne metody leczenia

14719843_jak-zadbac-o-siebie-naturalnie_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Naturalne sposoby na mocne włosy i paznokcie
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
Lecznicze zioła prosto z Kaszub
W tej chacie aż pachnie zdrowiem
W tej chacie aż pachnie zdrowiem

Śpiączka nie jest chorobą sama w sobie, ale raczej symptomem lub wynikiem innej, poważniejszej choroby lub urazu. Poważne uszkodzenia mózgu takie jak udar, krwotok mózgu, stan zapalny mózgu (encefalopatia) lub poważne urazy głowy mogą prowadzić do śpiączki. W klasyfikacji ICD10 wyróżnia się śpiączkę nieokreśloną, w obrzęku śluzowatym, hipoglikemiczną niecukrzycową i śpiączkę noworodka.

Kiedy można zapaść w śpiączkę?

Śpiączka może nastąpić w wyniku różnych poważnych stanów zdrowotnych lub urazów. Możliwe przyczyny obejmują między innymi:

  • urazy mózgu,
  • udar mózku,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • zatrucie lekami,
  • zapalenie mózgu,
  • zaburzenia psychiczne, w tym depresje czy katatonie,
  • choroby zakaźne.

Rodzaje śpiączek

Oprócz wymienionych przyczyn, przez które można zapaść w śpiączkę, wyróżnia się także:

  • śpiączkę farmakologiczną,
  • śpiączkę cukrzycową,
  • śpiączkę insulinową.

Czy ze śpiączki da się wybudzić?

Choć śpiączka jest poważnym stanem, nie jest to koniecznie sytuacja trwała. Wielu pacjentów wybudza się z śpiączki, ale proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy. Prognoza zależy od przyczyny śpiączki, stopnia uszkodzenia mózgu oraz szybkości i skuteczności leczenia.

Pacjenci, którzy wybudzili się ze śpiączki, często potrzebują intensywnej rehabilitacji, aby odzyskać swoje zdolności fizyczne i umysłowe. Wielu z nich cierpi na trwałe uszkodzenia mózgu, które mogą wpływać na ich zdolność do samodzielnej opieki nad sobą, komunikacji czy wykonywania codziennych zadań.

Ile można być w śpiączce?

Nie ma okroślonego czasu, przez jaki można być w śpiączce. Niektórzy chorzy nie wybudzają się przez kilkadziesiąt lat, nawet do śmierci. Wyjątek stanowi śpiączka farmakologiczna, czyli celowe uśpienie pacjenta lekami. Taka nie powinna trwać dłużej niż 6 miesięcy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości