30-letni strażak po 1,5 roku wybudzony ze śpiączki. Ewa Błaszczyk: "To jest odzyskane życie"

Ewa Błaszczyk i strażak
30-letni strażak po 1,5 roku wybudzony ze śpiączki. Ewa Błaszczyk: "To jest odzyskane życie"
Źródło: MWMEDIA, instagram.com/fundacja.akogo
Piotr Milczarek, 30-letni strażak, który niemal 1,5 roku był w śpiączce, jest ósmym pacjentem, który opuścił klinikę "Budzik". Ewa Błaszczyk w jednym z najnowszych wywiadów opowiedziała o tej ważnej chwili i swojej córce. - Teraz jest wyścig z czasem - zaznacza prezeska fundacji "Akogo".

Piotr Milczarek w kwietniu 2023 roku wracając ze służby do domu pomagał ofiarom wypadku samochodowego. Jak przypomina PAP, ratując poszkodowanych, sam został potrącony przez nadjeżdżające auto. Doznał ciężkich obrażeń i przez pierwsze trzy tygodnie walczył o życie. W czerwcu 2023 r. trafił do kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ewa Błaszczyk, aktorka, prezes Fundacji "Akogo?"
Co dalej z kliniką „Budzik dla dorosłych”?
Ewa Błaszczyk, aktorka, prezes Fundacji "Akogo?"
Źródło: Dzień Dobry TVN

30-letnik strażak opuścił klinikę "Budzik"

W piątek, 13 września - po niemal 1,5 roku bycia w śpiączce - został wypisany do domu. - On jeszcze nie mówi - trzeba dalej pracować, ale już jest w pełni świadomy i odbiera emocje. Ściska i podaje rękę. Brakuje mu jeszcze możliwości, żeby wyrazić siebie, ale to jest jego odzyskane życie - przyznaje Ewa Błaszczyk w rozmowie z Plejadą.

Jak zaznacza, każde wybudzenie to ogromny powód do radości. - To mnie utwierdza w tym, że 20-letnia praca miała sens. W klinice dziecięcej jest 130 osób wybudzonych, a ta dla dorosłych działa 1,5 roku i strażak Piotrek był już ósmą wybudzoną osobą. Za miesiąc wychodzi Sebastian - podkreśla prezeska fundacji "Akogo".

Ewa Błaszczyk o stanie Aleksandry Janczarskiej

Ewa Błaszczyk w wywiadzie dla Plejady opowiedziała też, w jakim stanie jest jej córka, Aleksandra Janczarska, która zapadła w śpiączkę 11 maja 2000 roku po tym, jak zakrztusiła się tabletką.

- W maju 2025 r. będzie 25 lat, ćwierć wieku, od tego zdarzenia. Robimy wszystko przy Oli, żeby dać jej szansę, ale czas nie wpływa na korzyść [...]. Nauka bardzo się rozwija na świecie. Mózg i centralny system nerwowy są obiektem badań. Pojawiają się nowe metody neurorehabilitacji, niekoniecznie inwazyjne. Ona teraz ma nerw błędny stymulowany i światło podczerwone, mitochondria komórkowe. Cały czas się coś dzieje - tłumaczy rozmówczyni portalu.

- Medycyna, taka standardowa, która była do tej pory, już jej nic specjalnie zaoferować nie potrafi. Teraz jest wyścig z czasem - czy dożyjemy tego, kiedy neurodegeneracja mózgu będzie do odbudowania - dodaje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości