Profilaktyka zdrowia

Chcesz się odstresować? Uciskaj punkty marma. Co jeszcze daje ajurwedyjski masaż?

Profilaktyka zdrowia

Ajurweda oznacza "wiedzę o życiu", bądź "sztukę życia". Uznawana jest za jeden z najstarszych systemów filozoficznych i medycznych, który bazuje na naturalnych sposobach pielęgnacji zdrowia i urody. Zobacz, na czym dokładnie polega ta terapia.

Ajurweda narodziła się ponad 5 tys. lat temu. Do dzisiaj jest praktykowana w Indiach.

- Ajurweda była w mojej rodzinie od zawsze. Moja babcia korzystała z tej naturalnej medycyny do leczenia urazów i chorób. Dostałem błogosławieństwo od mojej rodziny, by się tym zająć. Wyjechałem wtedy do "Miasta Joginów" i zacząłem się uczyć. Najpierw jogi, a potem ajurwedy - wyjaśnił Arun Kumar Singh, terapeuta ajurwedyjski.

Terapia ajurwedyjska - na czym polega?

Arun w trakcie terapii ajurwedyjskiej używa wielu ziół i olejków. Dodatkowo wykonuje specjalny masaż ciała, podczas którego tworzy się punkty nacisku wokół oczu, nosa i uszu.

Mężczyzna podkreślił, że rozpoczynając terapię, trzeba przygotować swoje ciało do leczenia. Jak to uczynić? Jego zdaniem należy:

  • wstawać wcześnie rano;
  • robić ćwiczenia oddechowe;
  • kłaść się wcześnie spać;
  • nie oglądać zbyt długo telewizji.

- Smutne historie, filmy albo kryminały przedostają się do głowy. Trzeba wszystkie te myśli zatrzymać i spróbować osiągnąć balans, by poczuć się zdrowo – argumentował.

Ajurweda znaczy "wiedza życia"

Ajurwedą w Polsce zajmuje się również Grażyna Kotlorz, która wyjaśniła, na czym polega system filozoficzny.

- "Ajur" to życie, a "veda" – wiedza, czyli to "wiedza o życiu i długowieczności". My też mamy swoją ajurwedę, to jest ziołolecznictwo - tłumaczyła.

- Natomiast filozofia ajurwedyjska opiera się na teorii pięciu żywiołów, która mówi, że cały świat zbudowany jest z pięciu elementów: przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Człowiek jest tworem natury, więc jest stworzony z tych samych żywiołów, które się łączą. Tworzą trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha, tylko w różnych proporcjach. Kiedy Vata, Pitta i Kapha za mocno wzrosną, pojawiają się problemy - dodała.

Lekcja ajurwedy - masaż marma

Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Patrycję Rotithor, edukatorkę ajurwedyjską, która pokazała, jak samodzielnie wykonać ajurwedyjski masaż twarzy marma. To prawdziwy rytuał dla ciała i zmysłów. Powala on zrelaksować się, poprawić wygląd skóry oraz lepiej zacząć dzień. Wykonywany regularnie zapewnia zdrową i promienną cerę.

- W masażu ajurwedyjskimi używamy olejów. Słowo olej oznacza też miłość, czyli masujemy się i dajemy sobie miłość. Tradycyjnie używa się sezamowego. Najlepiej jednak dopasować olej do swojego typu cery – wyjaśniła.

Patrycja do wykonania masażu wymieszała olej słonecznikowy z olejkiem z drzewa sandałowego. Zobacz w materiale wideo, jak wykonać ajurwedyjski masaż twarzy krok po kroku. Zwróć uwagę na punkty marma:

Zobacz też:

Najlepsze zabiegi na twarz. Dermatolog: "Żeby dobrze się czuć i wyglądać, najlepiej być zakochanym"

Jak pozbyć się obrzęku twarzy? Oto najlepsze domowe sposoby na opuchliznę

Jak prawidłowo określić typ cery? Jakie testy mogą w tym pomóc?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Bartek Bandoła

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości