Zdrowie

Olej kokosowy rafinowany – właściwości, zastosowanie

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Szklany flakonik z olejem obok połówki kokosa. Olej kokosowy
AshaSathees Photography/Getty ImagesOlej kokosowy rafinowany

Olej kokosowy rafinowany w porównaniu do nierafinowanego jest uboższy w substancje bioaktywne i bezzapachowy. Nie ma właściwości pielęgnacyjnych, jednak doskonale sprawdza się w kuchni. Olej kokosowy rafinowany do smażenia zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy, które nie magazynują się w formie tkanki tłuszczowej, dlatego może pojawić się w diecie odchudzającej.

Olej kokosowy rafinowany służy głównie w kuchni, do smażenia różnych potraw. W trakcie procesu rafinacji dochodzi do utraty większości bioaktywnych substancji i cennych właściwości oleju. Z tego powodu do celów kosmetycznych i pielęgnacyjnych zalecany jest olej kokosowy nierafinowany, stanowiący bogate źródło minerałów, witamin i związków o działaniu antyoksydacyjnym. 

Olej kokosowy rafinowany – właściwości

Olej kokosowy rafinowany jest jednym z rodzajów oleju otrzymywanego z miąższu orzechów palmy kokosowej. Wiele osób przypisuje mu liczne właściwości prozdrowotne, należy jednak różnicować go od oleju kokosowego nierafinowanego. Te dwie odmiany oleju różnią się głównie sposobem produkcji. Olej kokosowy rafinowany otrzymywany jest na drodze skomplikowanego procesu rafinacji. Poddawany jest ogrzewaniu, oczyszczaniu z osadów, a dodatkowo często aromatyzowaniu i ponownemu utwardzaniu. W procesie produkcji oleju kokosowego rafinowanego nierzadko wykorzystuje się substancje chemiczne. Wszystkie te działania mają wpływ na kolor, konsystencję, zapach i smak oleju. W ich wyniku dochodzi do utraty większości bioaktywnych substancji odpowiedzialnych za właściwości zdrowotne oleju kokosowego. W konsekwencji olej kokosowy rafinowany staje się tłuszczem zawierającym śladowe ilości witamin i minerałów. Właściwości oleju kokosowego rafinowanego w porównaniu z olejem nierafinowanym są więc znikome i nie mają większego znaczenia dla ludzkiego organizmu. 

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany? 

Przy zakupie oleju kokosowego należy wziąć pod uwagę cele, w jakich ma być on stosowany. Badania kliniczne potwierdzają, iż prozdrowotne właściwości przypisywane olejowi kokosowemu, dotyczą tego nierafinowanego. Olej kokosowy nierafinowany jest olejem tłoczonym na zimno. W jego produkcji nie wykorzystuje się wysokich temperatur. W przeciwieństwie do rafinowanego stanowi bogate źródło bioaktywnych substancji, do których należą m.in.: cynk, żelazo, wapń, witamina K i E. Ponadto zawiera antyoksydanty o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Związki antyoksydacyjne neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, a dzięki temu opóźniają procesy starzenia i mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Rozpatrując wybór: olej kokosowy rafinowany a nierafinowany, warto kierować się także właściwościami organoleptycznymi, to jest smakiem i zapachem, oraz ceną. Dla osób nieprzepadających za aromatem kokosowym lepszym rozwiązaniem jest olej kokosowy rafinowany, który jest praktycznie bezzapachowy i pozbawiony smaku. Zaletami oleju kokosowego rafinowanego są także niższa cena i wysoka wydajność. Można go przechowywać poza lodówką bez ryzyka zjełczenia. 

Olej kokosowy rafinowany – do smażenia 

Olej kokosowy rafinowany w porównaniu do nierafinowanego jest bardziej odporny na działanie wysokich temperatur, dlatego doskonale nadaje się do smażenia. Podobnie jak inne tłuszcze roślinne, olej kokosowy rafinowany zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są znacznie bardziej pożądane w codziennej diecie niż kwasy nasycone pochodzące z tłuszczów zwierzęcych (np. smalec, słonina). Olej kokosowy rafinowany do smażenia odznacza się pożądanym, wysokim punktem dymienia. Oznacza on najniższą temperaturę, przy której tłuszcz ulega rozpadowi na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, a tym samym traci swoje właściwości odżywcze. Ponadto powstały dym zawiera akroleinę, czyli substancję o działaniu rakotwórczym. Punkt dymienia oleju kokosowego rafinowanego wynosi 180–200℃, dlatego olej ten może być bezpiecznie stosowany do smażenia różnych potraw. 

Olej kokosowy rafinowany na odchudzanie 

Olej kokosowy rafinowany jest źródłem trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT), które są szybko przekształcane w energię, a przez to nie odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Z tego powodu produkt ten może pojawić się w diecie osób dążących do zredukowania masy ciała lub też utrzymania pożądanej wagi. Olej kokosowy rafinowany na odchudzanie wykorzystuje się do przygotowywania smażonych potraw, np. naleśników, mięs, jaj oraz warzyw. Olej kokosowy rafinowany jest bezzapachowy, dzięki czemu nie zmienia smaku dań.

Olej kokosowy rafinowany – na włosy, na twarz?

Olej kokosowy rafinowany nie znajduje zastosowania w pielęgnacji włosów i skóry twarzy. W tym celu wykorzystywany jest natomiast nierafinowany olej kokosowy, który odznacza się bogatszym składem i lepszymi właściwościami. Ponadto ma przyjemną konsystencję i delikatny zapach orzecha kokosowego. Olej kokosowy nierafinowany swoim wyglądem przypomina masło o białej barwie. W temperaturze pokojowej ma postać stałą, jednak w kontakcie ze skórą ulega rozpuszczeniu. Olej kokosowy stosowany na włosy działa wygładzająco, nadaje im miękkość i naturalny, zdrowy połysk. Można go używać w formie maseczki przed myciem głowy lub do olejowania włosów, co wpływa na ich porost, wzmacnia cebulki i redukuje problem nadmiernego wypadania. Olej kokosowy nierafinowany znajduje również zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy. Doskonale sprawdza się przy demakijażu. Stosowany jako maseczka lub serum na noc działa nawilżająco i uelastyczniająco, poprawia kondycję skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek oraz redukuje przebarwienia. 

Olej kokosowy rafinowany – gdzie kupić?

Olej kokosowy rafinowany jest szeroko dostępny na rynku. Można go kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Znajduje się na półkach sklepowych większości supermarketów. Cena oleju kokosowego rafinowanego wynosi od 11 do 20 zł za 1000 ml. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: AshaSathees Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości