Nawyki żywieniowe matki mogą uchronić dziecko przed nadwagą? "Dobre programowanie to kontrola masy ciała przed ciążą"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Na czym polega programowanie żywieniowe?

Kobiety marzące o powiększeniu rodziny jeszcze przed zajściem w ciążę mogą zatroszczyć się o to, by ich dziecko nie miało problemów z nadwagą. Zgodnie z założeniami programowania metabolicznego, procesy wpływające na ryzyko otyłości zachodzą już przed poczęciem, a ich kontrola powinna trwać do trzeciego roku życia malucha. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Programowanie metaboliczne - na czym polega?

W rozwoju ludzkiego organizmu można wyróżnić trzy ważne etapy, które pozwalają zaprogramować metabolizm przez odpowiednie żywienie, a tym samym uniknąć problemu otyłości. Oznacza to, że już przed zajściem w ciążę warto zdecydować się na zdrową dietę. Nawyki żywieniowe kobiety mogą wpływać płód nie tylko w trakcie kolejnych trymestrów, ale jeszcze na długo przed poczęciem. 

- Programowanie metaboliczne to jest takie zjawisko, które zostało udowodnione badaniami naukowymi. Daje nam możliwość posterowania tym, czy człowiek będzie miał w przyszłości tendencje do tycia. To jest taki koncept, który zakłada, że w pierwszym okresie życia, czyli przed poczęciem, w czasie ciąży i w czasie pierwszych trzech lat życia tworzą się takie procesy w organizmie, które są już nieodwracalne. Organizm uczy się, z jakimi warunkami żywieniowymi będzie miał do czynienia - wyjaśniła dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Jak walczyć z otyłością?

Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
wideo 2/3

Etapy programowania żywieniowego

W programowaniu metabolicznym kluczową rolę odgrywa zdrowe żywienie mamy, ale i dieta malucha. Ekspertka podkreśliła, że dziecko przez pierwsze sześć miesięcy życia powinno być karmione piersią. Później można zacząć rozszerzać jego jadłospis o pokarmy uzupełniające.

- To są zalecenia WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii - podkreśliła dr n. med. Katarzyna Dyląg.

W trakcie ciąży warto z kolei zadbać o to, by masa ciała nie wzrastała nadmiernie pod wpływem zwiększenia apetytu. Podaż kalorii w pierwszym trymestrze powinna być taka sama, jak przed poczęciem dziecka. W drugim trymestrze powinna zwiększyć się o ok. 400 kalorii, natomiast w trzecim o ok. 500 kalorii w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży.

- Mama w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje - zapewniła specjalistka w dziedzinie pediatrii, Podkreśliła też, że warto jak najwcześniej przekonać się do zalet zdrowej diety i aktywności fizycznej.

- Dobre programowanie to właśnie kontrola masy ciała mamy przed ciążą, ponieważ kobiety z otyłością rodzą dzieci o większej tendencji do otyłości - podsumowała dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości