Nawyki żywieniowe matki mogą uchronić dziecko przed nadwagą? "Dobre programowanie to kontrola masy ciała przed ciążą"

dr n. med. Katarzyna Dyląg

dr n. med. Katarzyna Dyląg
Na czym polega programowanie żywieniowe?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kobiety marzące o powiększeniu rodziny jeszcze przed zajściem w ciążę mogą zatroszczyć się o to, by ich dziecko nie miało problemów z nadwagą. Zgodnie z założeniami programowania metabolicznego, procesy wpływające na ryzyko otyłości zachodzą już przed poczęciem, a ich kontrola powinna trwać do trzeciego roku życia malucha. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Programowanie metaboliczne - na czym polega?

W rozwoju ludzkiego organizmu można wyróżnić trzy ważne etapy, które pozwalają zaprogramować metabolizm przez odpowiednie żywienie, a tym samym uniknąć problemu otyłości. Oznacza to, że już przed zajściem w ciążę warto zdecydować się na zdrową dietę. Nawyki żywieniowe kobiety mogą wpływać płód nie tylko w trakcie kolejnych trymestrów, ale jeszcze na długo przed poczęciem. 

- Programowanie metaboliczne to jest takie zjawisko, które zostało udowodnione badaniami naukowymi. Daje nam możliwość posterowania tym, czy człowiek będzie miał w przyszłości tendencje do tycia. To jest taki koncept, który zakłada, że w pierwszym okresie życia, czyli przed poczęciem, w czasie ciąży i w czasie pierwszych trzech lat życia tworzą się takie procesy w organizmie, które są już nieodwracalne. Organizm uczy się, z jakimi warunkami żywieniowymi będzie miał do czynienia - wyjaśniła dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Jak walczyć z otyłością?

DD_20211117_Operacja_REP

Jak walczyć z otyłością?

DD_20211117_Operacja_REP
Operacja bariatryczna
Operacja bariatryczna
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Dziś Światowy Dzień Walki z Otyłością
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?
Ekonomia a otyłość - niezdrowe rzeczy są najtańsze?

Etapy programowania żywieniowego

W programowaniu metabolicznym kluczową rolę odgrywa zdrowe żywienie mamy, ale i dieta malucha. Ekspertka podkreśliła, że dziecko przez pierwsze sześć miesięcy życia powinno być karmione piersią. Później można zacząć rozszerzać jego jadłospis o pokarmy uzupełniające.

- To są zalecenia WHO i Amerykańskiej Akademii Pediatrii - podkreśliła dr n. med. Katarzyna Dyląg.

W trakcie ciąży warto z kolei zadbać o to, by masa ciała nie wzrastała nadmiernie pod wpływem zwiększenia apetytu. Podaż kalorii w pierwszym trymestrze powinna być taka sama, jak przed poczęciem dziecka. W drugim trymestrze powinna zwiększyć się o ok. 400 kalorii, natomiast w trzecim o ok. 500 kalorii w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży.

- Mama w ciąży powinna jeść dla dwojga, a nie za dwoje - zapewniła specjalistka w dziedzinie pediatrii, Podkreśliła też, że warto jak najwcześniej przekonać się do zalet zdrowej diety i aktywności fizycznej.

- Dobre programowanie to właśnie kontrola masy ciała mamy przed ciążą, ponieważ kobiety z otyłością rodzą dzieci o większej tendencji do otyłości - podsumowała dr n. med. Katarzyna Dyląg.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości