metabolizm

  "Dobre programowanie to kontrola masy ciała przed ciążą".

  Wiele osób uważa, że wraz z wiekiem metabolizm bardzo zwalnia. Tymczasem badania pokazują, że to nieprawda i to, jak działa nasza przemiana materii, zależy przede wszystkim od nas samych. Co zrobić, aby ją poprawić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Wrzoskiem, dietetykiem klinicznym.

  Anabolizm często kojarzony jest ze sterydami anabolicznymi. Na myśl o anabolizmie przychodzą do głowy "pakerzy" z siłowni. Jest to jednak zupełnie naturalny proces, który jest istotny nie tylko podczas budowania masy mięśniowej na zawody.

  Mówi się, że po 30.- 40. roku życia metabolizm zwalnia i łatwiej przybieramy na wadze. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że to nie do końca prawda. Naukowcy dowiedli, że metabolizm jest na tym samym poziomie od 20. do 60. roku życia. Zwalnia dopiero wtedy, gdy zaczynamy się starzeć.

  Daria Ładocha jest jedną z najpopularniejszych ekspertek od zdrowego żywienia w Polsce. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się z internautami sprawdzonymi przepisami i kulinarnymi radami. Teraz podpowiedziała, jak dbać o swój metabolizm.

  Wiek metaboliczny to termin odnoszący się do kondycji naszego organizmu. Nieodpowiedni tryb życia, niska aktywność fizyczna i zła dieta mają na niego negatywny wpływ. Poznaj metody na sprawdzenie wieku metabolicznego i zobacz, jak się odmłodzić.

  Ania Lewandowska to dziś jedna z ważniejszych postaci w polskim świecie fitnessu. Przez lata udało jej się zaktywizować swoje rodaczki zachęcając je nie tylko do codziennego wysiłku, ale i dbania o swoją dietę. Ponoć każdy z nas jest tym, co je. W takim razie jak powinna wyglądać nasza kolacja, byśmy czuli się silni i energiczni? Trenerka ma na to prosty sposób, którym podzieliła się z internautami. Sprawdź, jak przyspieszyć metabolizm.

  Jak schudnąć? Daria Ładocha przyznaje, że aby osiągnąć sukces, musimy przestać być na diecie, a jedynie wprowadzić pewne ograniczenia. Na początek wystarczy wyeliminować z jadłospisu jeden niepożądany składnik. W kuchni Dzień Dobry TVN przedstawiła przykładowe przepisy na dania, dzięki którym nasz metabolizm przyspiesza. Zobacz, jak przygotować zdrową i pożywną sałatkę, zapiekankę z łososia, komosę ryżową z warzywami i ciecierzycę ze szpinakiem.

  Metabolizm to szereg reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, które pozwalają nam wykorzystać składniki odżywcze pochodzące z pożywienia i aktywności fizycznej. Co powinno znaleźć się w naszej diecie, by usprawnić metabolizm? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Emilię Cesarek, eksperta do spraw żywienia.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Radowicką, która obaliła tezę, jakoby po trzydziestce nasz metabolizm zwalniał. Dietetyk zwróciła uwagę na to, że mało słuchamy swojego organizmu, a ulegamy modnym dietom. Okazuje się, że kiedy przejdziemy na restrykcyjną dietę np. jednego produktu, nasz metabolizm zwalnia. Dlaczego stosowanie się tylko do zasady regularnych posiłków nie poprawi naszej sylwetki? Co zrobić, by metabolizm przyspieszył?

  Nie możesz schudnąć pomimo ciągłego bycia na diecie i wielu godzin spędzonych na siłowni? Możliwe, że masz metabolizm typu B. Na czym polega jego mechanizm? Da się go "przekonwertować" na metabolizm typu A? W kuchnia Dzień Dobry TVN Daria Ładocha podzieliła się z nami wiedzą na temat przemiany materii i poradziła, co jeść by dobrze się czuć i wyglądać.

  Metabolizm człowieka zmienia się wraz z wiekiem. Jan Wieczorkowski w rozmowie z Agnieszką Jastrzębską przyznał, że teraz musi bardziej się kontrolować. Co to oznacza? I dlaczego aktor chciałby przytyć?

  Przetworzone jedzenie przyczynia się do wzrostu liczby otyłych ludzi i rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego sięgamy po taką żywność? Co tak naprawdę znajduje się w niej? Czy przestawiając się na "śmieciowe" jedzenie możemy zmienić nasz metabolizm? Rozmawialiśmy o tym z profesor Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Jutro w Dzień Dobry TVN: wielkie wygrane to wielkie szczęście, czy kłopoty? Poznamy ludzi, którzy wygrali miliony na loterii. Co zrobili z tymi pieniędzmi? W programie również - czy przetworzona żywność może na trwałe zmienić metabolizm człowieka? Dlaczego powoduje, że tyjemy? A Martyna Wojciechowska i Kuba Wesołowski o słusznej sprawie. Zaczynamy o 8.00! Bądźcie z nami!

  Od rana, w kawiarence TVN, ustalaliśmy poziom tkanki tłuszczowej i masę mięśniową. Można było sprawdzić na ile zużyty jest nasz organizm. Jak określa się wiek metaboliczny? Na pewno nie jest to badanie dla wstydliwych. Ile lat metabolicznych ma przecięty Polak? Co o naszym zdrowiu i kondycji mówi poziom tłuszczu i mięśni? Jak interpretować wyniki pomiaru składu ciała? O tym - wyczerpująco opowiedział Mariusz Kurpiński - trener i fizjoterapeuta.

  Na to pytanie na czacie i w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała Anna Rzeszotek, ekspert ds. żywienia Nestle Polska. O co najczęściej pytali ją internauci na czacie Dzień Dobry TVN? Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w diecie ciężarnej? Czy kobieta w ciąży może sobie pozwolić na frytki? Czym jest tzw. programowanie żywieniowe? I wreszcie, czy to prawda, że sposób, w jaki odżywiamy się w ciąży, wpływa na metabolizm dziecka w życiu dorosłym?

  Ile powinniśmy dziennie jeść kalorii? Czy zależy to od wieku, naszej wagi, czy może od metabolizmu? Dlaczego jedni mogą jeść dużo i nie tyją, a inni wprost przeciwnie? Czy guma do żucia pomaga schudnąć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyk Katarzynę Błażejewską.