Olejowanie włosów - sposoby i efekty. Jaki olej wybrać?

Olejowanie włosów
Olejowanie włosów - sposoby i efekty
Źródło: triocean/Getty Images
Olejowanie włosów na sucho i na mokro z użyciem naturalnych olejków pomaga w ich ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Oleje do olejowania włosów zabezpieczają je i wspomagają ich odbudowę, czego efektem są zdrowe, piękne i lśniące włosy.

Ten pielęgnacyjny rytuał mający na celu odżywienie włosów, naprawienie powstałych uszkodzeń i zabezpieczenie ich przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych jako pierwsze zastosowały mieszkanki Indii. Hinduski wpadły na pomysł stosowania naturalnych olejów w pielęgnacji włosów, szukając efektywnej metody do walki z suchym powietrzem, wysoką temperaturą i intensywnym zwrotnikowym słońcem. Początkowo ich wybór padł na tani i łatwo dostępny w tym rejonie świata olej kokosowy, obecnie stosują one ponad 150 olei roślinnych, z których, w połączeniu z olejkami eterycznymi i wyciągami ziołowymi, tworzą kombinacje idealne dla różnych typów skóry włosów. Hinduski wmasowują oleje we włosy i w skórę głowy, by chronić je przed słońcem i nadmiernym parowaniem wody, a nadmiar oleju stosują w pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Te same oleje znajdują zastosowanie w indyjskiej kuchni.

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to jeden z najstarszych zabiegów kosmetycznych stosowany przez kobiety na całym świecie. Olejowanie włosów na sucho polega na nakładaniu, wcieraniu bądź wmasowywaniu oleju we włosy i w skórę głowy. Najczęściej wykonuje się je na godzinę lub dwie przed myciem. Olejowanie włosów na mokro wykonujemy po kąpieli - metoda ta dobrze sprawdza się jako sposób na olejowanie włosów cienkich, pod wpływem wody bowiem olej gorzej się wchłania i jego część może razem z nią spłynąć z włosów, sprawiając, że będą mniej obciążone. Same oleje nakładane na włosy działają na nie kompleksowo - chroniąc od zewnątrz i wzmacniając od wewnątrz. Wybierając olej do olejowania włosów, istotnym jest, by zadbać o naturalne i bezpieczne dla skóry składniki, kupując czyste oleje (najlepiej spożywcze) bez dodatkowych wzmacniaczy zapachowych, silikonów, parabenów, konserwantów i barwników.

DD_20211112_Wlosy_REP
Pielęgnacja włosów blond
Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejowanie włosów - jaki olej?

O ile w przypadku czarnowłosych Hindusek obdarzonych z natury gęstymi włosami olejowanie włosów olejem kokosowym sprawdza się idealnie, o tyle dla włosów Europejek może okazać się zbyt ciężki. Jednak gdy masz problemy z rozdwajającymi się, suchymi końcówkami, decydując się na olejowanie włosów, wybierz olej kokosowy. Nie nakładaj go jednak zbyt dużo na włosy i skórę głowy. W naszej szerokości geograficznej oleje zdecydowanie lepiej sprawdzają się w roli maseczek lub delikatnych odżywek stosowanych raz lub kilka razy w tygodniu. Jaki olej do olejowania włosów ? Olejowanie włosów oliwą z oliwek poleca się do włosów suchych, wymagających silnego nawilżenia. Olejowanie włosów olejem lnianym to doskonała propozycja dla osób zmagających się z puszeniem i elektryzowaniem się fryzury, chcących zadbać o jej połysk i gładkość. Ta metoda wymaga jednak cierpliwości, bowiem pierwsze efekty można zauważyć dopiero po 3 miesiącach regularnego stosowania. Olejowanie włosów olejem rzepakowym nawilża suche włosy i ma wpływ na ich strukturę i barwę - podczas stosowania tego oleju mogą pojawić się na włosach miedziano-rude refleksy. Jakie olejki do olejowania włosów wybrać? Olejowanie włosów olejkiem rycynowym dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry zmagającej się z łupieżem. Pomaga w walce z łuszczeniem się skóry, zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek. Olejowanie włosów olejkiem arganowym dobrze wpływa na ich sprężystość. Olejek arganowy to marokański sposób na olejowanie włosów, dzięki któremu stają się one lśniące, błyszczące i gładkie. Gdy w grę wchodzi olejowanie włosów farbowanych, sięgaj po olejek jojoba, macadamia, winogronowy lub z awokado, podobnie gdy stosujesz olejowanie włosów rozjaśnianych. Olejowanie włosów blond dobrze wykonywać olejami zawierającymi wysokie stężenie kwasów omega-9, np.: olejek ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej z pestek moreli, olejek makadamia lub oliwa z oliwek. Jasne włosy, zwłaszcza farbowane i rozjaśniane, nie lubią długiego kontaktu z olejami. Właścicielki takiej fryzury powinny nakładać olej do 30 minut (olejowanie suchych włosów) i do 60 minut w przypadku olejowania włosów mokrych. Olejami o wysokiej zawartości Omega-9 wykonujemy także olejowanie włosów kręconych. Oleje te wygładzą włosy, podkreślając jednocześnie ich skręt.

Olejowanie włosów - efekty

Włosy po olejowaniu są bardziej zadbane i nawilżone. Stają się błyszczące i lśniące. Im dłużej olej pozostanie na włosach i skórze głowy, tym lepiej się wchłonie, dlatego najlepsze efekty przynosi olejowanie włosów na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia pod kosmetycznym czepkiem. W zależności od grubości włosów i ich struktury, rytuał olejowania można powtarzać co kilka dni lub nawet raz na dwa tygodnie. Jeśli nie mamy czasu ani możliwości wykonania tak długiego rytuału, codziennie rano nakładajmy na końcówki odrobinę oleju, efekty powinny być tak samo widoczne. A co w przypadku jednoczesnego stosowania innych metod odżywiania włosów? Olejowanie włosów po keratynowym prostowaniu nie zaszkodzi naszej fryzurze, a naturalne oleje wspomogą odbudowę włosa.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości