Diety i odchudzanie

Jak rozpoznać podrabiane produkty? Katarzyna Bosacka: "Błagam, czytajmy etykiety"

Diety i odchudzanie

Aktualizacja:

Dlaczego tak ważne jest, aby być świadomym konsumentem? Okazuje się, że w sklepach czyha na nas mnóstwo podrabianych produktów - jak je rozpoznać? O tym opowiedziała nam Katarzyna Bosacka, prowadząca program "MądrzeJEMY".

Jak jeść mądrze?

W sobotę o godz. 17:25 na antenie TVN, kolejny odcinek programu Kasi Bosackiej "MądrzeJEMY". W programie uczestnicy pod okiem dziennikarki podejmą próbę zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Prowadząca porusza także istotną kwestię świadomego robienia zakupów. Na jakie pułapki narażeni są konsumenci? W ubiegłym roku Polacy kupili produkty sfałszowane lub pochodzące z niewiadomego źródła o wartości ponad 62 mld zł. Jak szacuje Polska Federacja Producentów Żywności, oznacza to wzrost na przestrzeni dekady o ok. 20 mld zł. Niestety producenci, którzy szukają oszczędności, posuwają się do oszustw. To oznacza, że w produkcji używa się dość często tanich, gorszej jakości zamienników. Czy możemy coś z tym zrobić?

Mądrze jeść to jeść świadomie. Warto jednak przyznać, że świadomość ta zaczyna się już w sklepie na etapie wyboru produktów. Jak zatem robić zakupy, aby nie nabrać się na oszustwa producentów? Przede wszystkim czytajmy etykiety oraz sprawdzajmy jakość i źródło pochodzenia produktów. Ponadto o bezpieczeństwo klienta zadbały także duże sieci handlowe takie jak Carrefour, które kontrolują jakości sprzedawanych u siebie produktów.

- Mamy możliwości kontrolować produkty spożywcze na różnych etapach. Jeśli mamy produkt, który jest ekologiczny, to musi mieć certyfikat, a instytucje certyfikujące sprawdzają takie produkty. Mamy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, inspekcję handlową - powiedziała Katarzyna Bosacka.

Produkty najczęściej fałszowane w sklepach spożywczych

W polskich sklepach spożywczych znajdziemy wiele produktów, którym daleko jest do ideału. Jak się okazuje, wśród pięciu najczęściej fałszowanych specyfików znajdują się: świeżo wyciskane soki owocowe, które nie dość, że wytwarzane są z mrożonych owoców, wzbogacane są ogromną dawką cukru. Jak się okazuje, także zdrowa oliwa z oliwek uzupełniana jest o gorszej jakości oleje – słonecznikowe oraz sojowe. Trzecie miejsce na liście zajmuje czekolada, której smak fałszowany jest za pomocą triacetyloglicerolu. Rozczarowani mogą być także smakosze kawy. Według badań do mielonej kawy dodawane są m.in. kukurydza, soja, cukier, nasiona acai.

- Na pierwszym miejscu na świecie jest kawa. Tę kawę się fałszuje, ponieważ jest droga. Kawę zbożową miesza się z kawą prawdziwą. Wyglądają identycznie jak rozpuszczalne, ale mają w sobie 90 procent jęczmienia, żyta, cykorii - powiedziała.

Tematem rzeka są również przyprawy. Jak się okazuje, często podrabiane są oregano, cynamon, pieprz, szafran czy cukier waniliowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Piotr Strojnowski nie żyje. Robert Gawliński: "Dołączył do niebiańskiej orkiestry"

Galerie handlowe znów otwarte. Kiedy najlepiej wybrać się na świąteczne zakupy?

Agnieszka Włodarczyk w objęciach ukochanego. Aktorka odnalazła szczęście na drugim końcu świata

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości