Froteryzm - czy ocieractwo może być groźne?

Para, która się przytula
Fot: 101dalmatians / gettyimages.com
W psychiatrii i psychologii wyróżnia się sporą liczbę fetyszów i zaburzeń preferencji seksualnych. Do jednej z nich należy froteryzm, czyli osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez ocieranie się o obce osoby w zatłoczonych miejscach. Czy ocieractwo może być groźne?

C: Zaburzenia preferencji seksualnych, dawniej nazywane perwersją lub zboczeniem seksualnym, to schorzenie, w którego przebiegu podniecenie i osiągnięcie satysfakcji seksualnej wymaga wystąpienia specyficznego bodźca, rytuału lub obiektu. Pojawiają się nawracające, silne fantazje i zachowania seksualne, które obejmują nienormatywne sytuacje, na przykład poniżenie, czy cierpienie. Zaburzenia preferencji seksualnych powodują u chorego pogorszenie funkcjonowania w dziedzinie społecznej, zawodowej i innych znaczących dziedzinach życia.

Froteryzm, czyli ocieractwo, to zaburzenie preferencji seksualnych, które polega na osiąganiu satysfakcji seksualnej poprzez ocieranie się narządami płciowymi o inne osoby , które nie wyrażają na to zgody, a często są nieświadome tego aktu, ponieważ froteryści działają w zatłoczonych miejscach, takich jak: tramwaje, metra, ciasne przejścia, koncerty. Czasami do ocieractwa dochodzi na parkingach rowerowych, gdzie osoby zaburzone wykorzystują fakt, że ofiara pochyla się, aby zapiąć zabezpieczenie od roweru. Często froteryzm wiąże się z występowaniem fetyszu pośladków.

Ocieractwo jest zaburzeniem, na które cierpią głównie mężczyźni, u kobiet froteryzm jest prawie w ogóle nie spotykany. Froteryzm w klasyfikacji ICD-10 oraz DSM jest wymieniany w tej samej grupie parafilii, co pedofilia, zoofilia, ekshibicjonizm, oglądactwo czy sadomasochizm. Froteryzm przez niektórych specjalistów uznawany jest za formę ekshibicjonizmu.

Według kryteriów DSM, jeżeli intensywne fantazje i podniecenie seksualne są powodowane dzięki ocieraniu się o inną, nieznajomą osobę w miejscu publicznym i trwają powyżej 6 miesięcy oraz wyraźnie pogarszają funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, mówi się wtedy o froteryzmie jako zaburzeniu preferencji seksualnych. Natomiast jeżeli u osoby występują fantazje dotyczące ocierania się o inną osobę lub nawet dochodzi do próby ocieractwa, ale te myśli i zachowania nie są obsesyjne i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie oraz pozwalają osiągnąć satysfakcję z klasycznego seksu, osoba taka nie jest uznawana za zaburzoną, a jedynie posiadającą froterystyczne zainteresowania .

Nazwa froteryzm pochodzi od francuskiego słowa frottage czyli pocieranie. Pierwszy raz ocieractwo opisał francuski psycholog Valentin Magnan w 1887 roku. Termin froteryzm został spopularyzowany przez niemieckiego seksuologa Richarda von Krafft-Ebinga, który zgadzał się w swoich poglądach i opisach z Magnanem.

Froteryzm - przyczyny

Przyczyny froteryzmu nie są do końca poznane i wyjaśnione. Często przyczyną zaburzeń seksualnych jest posiadanie skojarzenia danego bodźca z wystąpieniem podniecenia seksualnego. Początek froteryzmu może mieć związek z okresem dojrzewania płciowego, kiedy nastolatek, lub jeszcze chłopiec, osiąga wytrysk poprzez przypadkowe otarcie się genitaliami o obcą osobę w autobusie lub innym zatłoczonym miejscu. Czasami podniecenie i emocje z tym związane są na tyle silne, że postanawia to doznanie powtórzyć, tym razem specjalnie, intencjonalnie ocierając się o kogoś w publicznym miejscu.

Większość zaburzeń preferencji seksualnych dotyczy mężczyzn. Specjaliści skłaniają się ku tezie, że odpowiada za to koncentracja na wizualnych bodźcach seksualnych. Z tego powodu kojarzenie bodźców seksualnych z neutralnymi jest u mężczyzn łatwiejsze, przez co mogą się one przenikać i neutralne bodźce zaczną wywoływać podniecenie seksualne.

Leczenie froteryzmu

Osoba, która posiada zaburzone preferencje seksualne często nie odczuwa potrzeby ich zmiany, nie uważa się także za osobę zaburzoną, czy chorą. Chęć zmiany zachowań seksualnych pojawia się w momencie rozpadu związku lub gdy zaburzenie zaczyna być uciążliwe, a osoba zaburzona zacznie odczuwać poczucie winy i wstydu z powodu swoich preferencji. Froteryzm może być leczony za pomocą psychoterapii. Polega ona na wykorzystaniu mechanizmów warunkowania, które mają na celu wypracowanie kojarzenia ze sobą odpowiednich bodźców.

Osoby cierpiące na froteryzm mogą popaść w konflikt z prawem, ponieważ każda czynność seksualna odbywająca się bez zgody drugiej osoby jest przestępstwem. Ocieractwo może być uznane za molestowanie seksualne.

zobacz film: Jakie fantazje erotyczne powinny nas zaniepokoić? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości