Finanse i Praca

Woda dla pracowników w upały. Czy firma powinna ją zapewnić również osobom pracującym zdalnie?

Finanse i Praca

iStockphoto AndreyPopov / Getty Images

Wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe w miejscu pracy. I choć wiele osób wciąż wykonuje obowiązki w trybie zdalnym, to wszyscy, którzy wrócili do biur, w teorii mogą liczyć na wsparcie pracodawcy. O obowiązki przełożonych w czasie upałów zapytaliśmy adwokatkę Elizę Kunę.

Upał w pracy a obowiązki pracodawcy

Wysokie temperatury w Polsce nie są normą, jednak latem zdarzają się dni, kiedy słupki rtęci podskakują naprawdę wysoko. Niezależnie od pogody, większość osób musi wykonywać swoje zadania. Gdy w miejscu pracy robi się naprawdę gorąco, wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

- Zgodnie z art. 232. Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych - wyjaśnia adwokat Eliza Kuna. - Do tego przepisu zostało wydane szczegółowe rozporządzenie. Mówi ono, że pracodawca zapewnia napoje pracownikom, którzy wykonują prace na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25 st. C lub w biurze przy temperaturze przekraczającej 28 st. C na stanowisku pracy - doprecyzowuje.

Upał a praca zdalna

Co zrobić, gdy obowiązki są wykonywane zdalnie, a temperatura otoczenia sprawia, że praca jest utrudniona? W takim przypadku uzyskanie od pracodawcy np. napojów może nie być proste, jednak nie jest niemożliwe.

- Przy pracy zdalnej nie ma dodatkowych przepisów - wyjaśnia ekspertka. - Natomiast jeśli pracownik udowodni, że temperatury w jego miejscu pracy są przekroczone, może starać się o zwrot kosztów za napoje - dodaje.

Zobacz też:

Co warto pić w czasie upałów? Sprawdź też, jakich napojów unikać

Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów

Jak przetrwać upały w nocy? Oto 5 niezawodnych sposobów na schłodzenie

Zobacz wideo: Herbata, woda, czy napoje gazowane? Co jest najlepsze na upały?

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości