W wielu krajach rozwijających się ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia oraz zdrowia młodych kobiet. Najgorzej pod tym względem jest w Tanzanii, gdzie na sto tysięcy mieszkańców przypada tylko jeden lekarz. W Dzień Dobry TVN o tym problemie opowiedziała Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor Programu Pomocy Humanitarnej PMM.
Piotr Ikonowicz i jego żona Agata Nosal-Ikonowicz poświęcili swoje życie, żeby ratować innych przed wyrzuceniem na bruk, eksmisją i złem tego świata. Prawnik i działacz społeczny zaangażowany w pomoc najbiedniejszym i bezdomnym będzie kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich. O swojej działalności państwo Ikonowiczowie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN
Kanadyjskie płynne złoto, czyli syrop klonowy osładza dni Kanadyjczyków od śniadania przez lunch, aż po kolację. Jak powstaje? Dlaczego ma różne kolory? Sprawdziła to nasza reporterka Irmina Somers.
Za "Pannę Basieńkę" z kabaretu Olgi Lipińskiej Barbarę Wrzesińską pokochała cała Polska. Kultowa jest już jej interpretacja postaci Kazimiery Wąsowskiej w serialu telewizyjnym "Lalka". Aktorka ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról. I mimo upływu czasu nie zwalnia tempa. Jak wspomina swoją przygodę z filmem i teatrem? I co naprawdę sądzą o niej najbliżsi?
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?
Amanda Hill miała zaledwie 11 lat, kiedy przeszła menopauzę. W wieku 13 lat dowiedziała się, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Mimo to, udało jej się spełnić marzenie o macierzyństwie. Urodziła bliźniaki - w odstępie 2 lat. Jak to możliwe?
Kazimierz Błaszczak ma 74 lata i jest pasjonatem astronomii. Marzy o podróży na Czerwoną Planetę. O jego międzyplanetarnej ambicji zrobiło się głośno za sprawą projektu "Mars One". Mimo zaawansowanego wieku, emeryt z Cieszęcina szykuje się na podbój kosmosu - jaka będzie jego rola w misji podboju Marsa?
Dzieci, które zbyt często korzystają z konsol do gry, smartfonów i tabletów, są bardziej podatne na wystąpienie problemów emocjonalnych i problemów z zachowaniem przed 5. rokiem życia – do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, których wnioski publikuje "BMJ Open".
Kaszel, uczucie zapchanego nosa, sucha skóra, pieczenie spojówek w okresie zimowym, gdy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, to częste oznaki problemu suchego powietrza w pomieszczeniu, w którym długo się przebywa. Suche powietrze w domu może zwiększać ryzyko infekcji, szczególnie u dzieci, których odporność nie jest jeszcze do końca ukształtowana.
Około 15 proc. uczniów jest uzależnionych od nauki. Problem ten jest powszechniejszy niż uzależnienie od gier komputerowych. Jak rozpoznać takie zaburzenie? Wyjaśniał to autor badania, psycholog dr Paweł Atroszka.
Japońska wyspa Okinawa to miejsce, gdzie żyje najwięcej na świecie stulatków. Pomimo swojego zaawansowanego wielu staruszkowie nie tracą radości życia. Jak mówią, ich sekretem jest "ikigai", czyli zadowolenie płynące z bycia stale zajętym. Czym jest ta filozofia? Jak ją wprowadzić do swojej codzienności? Które z jej elementów przydadzą się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii? W Międzynarodowym Dniu Szczęścia wyjaśnił to Hector García i Francesc Miralles, autorzy książki "Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia".
Minorka należy do Hiszpanii, jest jedną z pięciu wysp archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym, który obejmuje również bardziej znane wyspy – Ibizę i Majorkę, a także znacznie mniejszą Formenterę i Cabrerę. Minorka to doskonały cel podróży nie tylko dla miłośników rajskich plaż i sportów wodnych, ale także tych, którzy lubią poznawać historię danego miejsca i podziwiać zabytki architektury.
Niemiecka muzyka popowa, metalowa, a nawet niektóre niemieckie piosenki dla dzieci i kolędy znane i cenione są nawet daleko poza granicami tego kraju. Chociaż niemieckie melodie, ze względu na różnice językowe, mogą być trudne dla wielu Polaków, nie sposób nie docenić historycznego i współczesnego dorobku muzyki niemieckiej.
Zamek Spiski wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Jest to jeden z najstarszych kompleksów historycznych w Europie Środkowej. Cały kompleks, który Zamek Spiski tworzy ze Spiskim Podzamczem i Spiską Kapitułą, jest zjawiskiem unikalnym na mapie Europy, mimo iż większość zamku jest obecnie zrujnowana, a część murów została odbudowana współcześnie.
Kampania jest jednym z chętniej odwiedzanych regionów na południu Włoch. Najsłynniejszym miastem obszaru jest oczywiście Neapol, który rokrocznie przyciąga rzesze turystów zwabionych informacją o najlepszej na świecie pizzy. Tymczasem w cieniu stolicy regionu można odnaleźć także inne wyjątkowe miasto – Salerno, które jest równie piękne i interesujące, ale niestety często niedoceniane i pomijane przez turystów.
San Marino to nowoczesne miasto-państwo – stolicą San Marino jest San Marino, a obszar całego państwa składa się z największego miasta, stolicy i terytoriów sąsiednich. Zwiedzając San Marino, trudno nie poczuć klimatu przepełnionego bogactwem historii tego miejsca.
Kot brytyjski to wspaniały towarzysz i oddany przyjacie Decydując się na takiego kota, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, zwłaszcza dotyczące diety, którą trzeba wzbogacać o smakołyki odkłaczające. Koty brytyjskie są spokojną, opanowaną i tolerancyjną rasą, dlatego mogą mieszkać razem z dziećmi, a nawet innymi zwierzętami.
Hipnotyzujące, elektroniczne bity z wyraźnym dźwiękiem bębna i szybkim "clapem", któremu towarzyszą zwykle uderzenia stopami – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy w trakcie słuchania muzyki jumpstyle. Wraz z powstaniem tego oryginalnego gatunku narodził taniec o tej samej nazwie, polegający w dużej mierze na rytmicznych podskokach, obrotach i dynamicznych wyrzutach nóg. Sprawdź, czym wyróżnia się muzyka jumpstyle i jak tańczyć do jej rytmu!
Hanower, czyli stolica Dolnej Saksonii w Niemczech, to miasto przyciągające handlowców na organizowane tutaj targi. Może też poszczycić się renomowanym uniwersytetem, na którym studiuje spora grupa obcokrajowców. Poza tym w Hanowerze nie brakuje zabytków i muzeów.
Nazwę "atol" zawdzięczamy Karolowi Darwinowi, który spopularyzował słowo określające wyspę koralową, pochodzące z języka używanego wyłącznie na Malediwach.
O tym, jak malownicze są Tatry, nie trzeba przekonywać nikogo, kto był w polskich górach choć przez moment. Dolina Białego to jedno z piękniejszych miejsc w tym rejonie.
Polipropylen (PP) jest organicznym związkiem chemicznym, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanym tworzywem sztucznym. Polipropylen jest tworzywem elastycznym, rozciągającym się pod wpływem wysokiej temperatury i twardniejącym w niskiej. Idealnie nadaje się do przetwarzania i wykorzystywany jest niemal przez wszystkie gałęzie przemysłu, m.in. do produkcji opakowań na żywność. Jest uznawany za bezpieczny dla zdrowia.
Zobaczenie Brooklynu jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Nowego Jorku. Brooklyn – zwiedzanie słynnej nowojorskiej dzielnicy. Co trzeba zobaczyć będąc na Brooklynie?
Andrzej Kosiorek to ptasi specjalista i twórca papuziej telewizji. U Olgi Borys mieszka JoJo (ostatnio zwany "Burkiem"), a Żaczek kiedyś zdecydował się "pomóc" Ewie Siedleckiej przy wywiadzie. Wszystkich naszych gości łączy jedno - kochają papugi. W naszym programie opowiedzieli, jak dbać o te piękne ptaki. Co należy wziąć pod uwagę zanim je przygarniemy?
Kot bez sierści to osobnik o szczególnych potrzebach w zakresie pielęgnacji i opieki, ale też czworonóg o wyjątkowo ciepłym, przyjacielskim charakterze. Koty bez sierści wymagają regularnych kąpieli, źle tolerują zmiany temperatury i chłód. Lubią ciepło, dlatego często przytulają się do właścicieli i innych kotów.
Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.
"Ziemia obiecana" to nowa książka Baracka Obamy. Pierwszy nakład sprzedał się w 3 mln egzemplarzy. Tydzień po premierze okrzyknięto ją bestsellerem. O autobiografii byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych porozmawialiśmy z Ryszardem Schnepfem, byłym ambasadorem Polski w USA.
Michał Cessanis tym razem zabrał nas do Puszczy Białowieskiej. Po drodze zatrzymał się jednak w kilku miejscach, by udokumentować coś, o czym warto opowiedzieć. Mowa o kolorowych cerkwiach. Niebieskie, zielone, brązowe czy żółte, te kolory nie są bez znaczenia, gdyż każdy z nich niesie pewną intencję. Odwiedzając Podlasie, warto więc uważnie się rozglądać, bo czasami gdzieś pod lasem można znaleźć prawdziwe perełki.
"Napisz, jak będziesz w domu" – to zdanie, które kończy niemal każde spotkanie z koleżankami. Szczególnie głośno wybrzmiewa po zabójstwie Sary Everard, która została napadnięta wracając od przyjaciółki. Co musi się zmienić, żeby kobiety przestały się bać chodzić same? Opowiada psycholożka Katarzyna Kucewicz.
Ginekologa potrzebują tylko młode dziewczyny i dorosłe kobiety? Nie. Problemy z układem rozrodczym mogą się pojawić już u kilkumiesięcznych dziewczynek. Co je wywołuje? Jak można je leczyć? Co powinno zaniepokoić rodzica? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, ginekologiem dziecięcym z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.