Budżetowe wakacje. Co zrobić, by nie przekroczyć 2000 zł?

opalona para w basenie
aywan88/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Budżetowe, tanie wakacje mogą cieszyć tak samo, jak te, w których nie ma potrzeby finansowych ograniczeń. Aby jednak było to możliwe, warto poznać i zastosować sposoby na ograniczenie kosztów wakacyjnych wyjazdów.

Dla każdego tanie wakacje oznaczają co innego. Znając jednak koszty standardowych usług i atrakcji, sprawdziliśmy, czy można zorganizować je tak, by nie przekroczyć kwoty 2000 zł. Sprawdź, co zrobić, by to się udało.

Wakacje do 2000 zł. Z biurem podróży czy bez?

Biura podróży, nawet w trakcie pandemii, oferują różne wycieczki, również takie, których cena nie przekracza 2000 zł. Z tym, że jest to koszt dotyczący wakacyjnego pakietu dla jednej osoby w przypadku, kiedy na wyjazd decyduje się minimum dwójka.

Wakacje do 2000 zł - jak je zaplanować?

Już na wstępie ustal sobie budżet i zaplanuj wszystko tak, aby go nie przekroczyć. Zastanów się, na ile możesz sobie pozwolić w ramach wakacji do 2000 zł i postaraj się odpowiednio dopasować wszelkie decyzje dotyczące m.in. miejsca, do którego się wybierasz i lokalnych cen w poszczególnych sezonach:

 • środka transportu: samolotem, samochodem, busem, koleją, autostopem?
  • noclegów: hotel, hostel, namiot, couchsurfing?
   • żywienia: w hotelu, restauracjach, tańszych barach?
    • dodatkowych atrakcji: bilety do muzeów, parków, klubów etc.

     Gdzie szukać lotów?

     Przy niskim budżecie nie ma konieczności rezygnacji z lotów samolotem. Często zdarzają się duże promocje na bilety lotnicze i można np. polecieć do Wenecji za 50 zł lub na Majorkę za 120 zł. Co prawda obecnie, w związku z pandemią, takich ofert jest znacznie mniej, co nie oznacza jednak, że nie ma ich wcale. Poza tym istnieje spora szansa, że niebawem znów będzie ich więcej. Gdzie szukać tanich lotów?

     Warto monitorować oferty na tanie bilety lotnicze gromadzone na takich stronach jak:

     eSky.pl

     Fly4free.pl

     skyscanner.pl

     bluesky.pl

     Poza tym warto wchodzić bezpośrednio na strony internetowe tanich linii lotniczych i sprawdzać ceny intersujących nas lotów. Najwyższe ceny są w weekend lub tuż przed, najniższe z kolei zwykle w środy.

     Kolejnym sposobem na obniżenie kosztu lotu jest ograniczenie się do bagażu podręcznego, którego zabranie jest bezpłatne. Zabieramy wówczas najpotrzebniejsze rzeczy, których łączna waga nie powinna przekraczać zwykle 10 kg. Szczegółowe wymogi należy sprawdzić na stronie linii lotniczej.

     Budżetowe wakacje. Gdzie szukać noclegów?

     Najpopularniejszą światową platformą do samodzielnej rezerwacji noclegów jest obecnie booking.com. Na stronie i w aplikacji mobilnej można ustawić zakres cenowy i standard, jaki nas interesuje. Często zdarza się, że noclegi w danym hotelu rezerwowane tym sposobem okazują się tańsze, niż te wykupione przez biuro podróży. Poza tym im więcej noclegów zarezerwujemy, tym sumarycznie cena za jedną noc jest niższa.

     Jeżeli stawiamy na wakacje w Polsce, warto przejrzeć oferty na stronie nocowanie.pl. Znajdziecie tam wiele typów obiektów, również te, które można opłacać przysługującym rodzinom z dziećmi bonem turystycznym.

     Niższe ceny poza sezonem

     Jeszcze inną opcją tańszych wakacji jest podróżowanie poza sezonem. Ceny transportu, noclegów i wielu usług są wtedy zdecydowanie niższe. Jeśli tzw. martwy sezon nie jest czymś, co nam w jakikolwiek sposób przeszkadza, można wyjechać na wakacje poniżej 2000 zł w październiku, listopadzie, styczniu, lutym.

     Jeśli jednak zależy nam, aby choć część typowo turystycznej infrastruktury była już dostępna, a ceny nadal stosunkowo niskie – najlepszymi miesiącami do organizacji wycieczek będą maj i wrzesień. W ten sposób, poza niższymi cenami, w popularnych destynacjach turystycznych zastaniesz znacznie mniejszy tłok oraz atrakcyjniejsze oferty noclegowe.

     Wakacje poniżej 2000 zł - o czym jeszcze warto pamiętać?

     W trakcie podróży dużo wydajemy na jedzenie. Nie należy sobie odmawiać przynajmniej jednej wizyty w dobrej, lokalnej restauracji. Pozostałe posiłki polecamy jadać w tańszych miejscach lub też na bieżąco sprawdzać w Internecie informacje o promocjach. Przed wyjazdem warto zapytać na podróżniczych forach o porady, gdzie i jak szukać takich miejsc lub samemu zrobić porządne rozeznanie.

     Polecamy zaopatrzyć się również w podstawowe elementy wakacyjnego ekwipunku tak, aby nie musieć kupować ich na miejscu, np.: krem z filtrem, plastry na otarcia, tabletki przeciwbólowe, ładowarki do sprzętu itd.

     Zobacz też:

     Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

     Wakacje w Europie: we Włoszech 5-dniowa kwarantanna, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

     Wakacje w czasach PRL. "Przede wszystkim ludzie lubili się bawić"

     Zobacz wideo: Jak zaplanować tegoroczne wakacje?

     Autor: Diana Ryściuk

     Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
     Materiał promocyjny

     Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla