10 zastosowań pasty do zębów, o których większość z nas nie ma pojęcia

Biała pasta do zębów wyciskana z tubki na szczoteczkę
busracavus
Pasta do zębów znajduje się praktycznie w każdym domu. Sięgamy po nią codziennie, by zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej. Ten niepozorny produkt kosmetyczny może jednak okazać się skutecznym wsparciem także w rozwiązywaniu innych, codziennych wyzwań. Do czego może się przydać?

Niewielka tubka białej pasty do zębów wygląda co prawda niepozornie, ale liczba jej zastosowań potrafi zaskoczyć. Szczególne właściwości pasty pozwalają skutecznie usunąć nie tylko kamień nazębny, ale także kłopotliwe osady i plamy w naszym domu, które często spędzają nam sen z powiek. Co więcej, pasta do zębów może nawet pełnić rolę murarskiej zaprawy i uratować nas z niejednej opresji.

Pasta do zębów do usuwania plam

W każdym domu zdarzają się trudne do usunięcia plamy. Wiedzą o tym zwłaszcza rodzice małych dzieci, których pociechy często zaskakują kreatywnością, na przykład zostawiając na ścianach rysunki. Ślady po kredkach z łatwością usunąć można za pomocą pasty do zębów. Wystarczy nałożyć odrobinę produktu na szmatkę i pocierać zabrudzone miejsce tak długo, aż rysunek zniknie. Na koniec warto przetrzeć ścianę czystą, wilgotną gąbką. W ten sposób pozbędziemy się także kłopotliwych plam z atramentu czy czarnej herbaty.

Pasta do zębów do czyszczenia i konserwacji obuwia

Białe buty sportowe i tenisówki nie tylko łatwo się brudzą podczas noszenia, ale też szybko tracą swój pierwotny kolor, przybierając charakterystyczny żółty odcień. Ten problem błyskawicznie rozwiązać można za pomocą szczoteczki i pasty do zębów. Wypolerowane takimi akcesoriami buty będą wyglądać jak nowe, bez względu na to jak długo mamy jej w swojej szafie.

Pasta do zębów do czyszczenia biżuterii

Ciemny, nieestetyczny nalot na biżuterii to problem, z którym zmaga się wiele pań. Nawet pozostawione w specjalnej szkatułce kosztowności tracą swój blask, jeśli długo po nie nie sięgamy. Aby temu zaradzić, wystarczy od czasu do czasu starannie wypolerować biżuterię pastą do zębów. Podobnie postąpić można ze srebrnymi sztućcami, których rzadko używamy. Do czyszczenia wybierz pastę bez dodatków ściernych, aby uniknąć zarysowań.

Pasta do zębów zamiast zaprawy murarskiej

Pasta do zębów skutecznie wypełnia drobne ubytki w ścianach, może także zamaskować luki w fugach między kafelkami. Jeśli zatem zdarzy nam się drobny wypadek, który uszkodzi ścianę bądź dostrzeżemy ubytki pomiędzy płytkami w łazience, wystarczy sięgnąć po tubkę pasty i nóż kuchenny, który z powodzeniem zastąpi szpachelkę.

Czyszczenie drewna pastą do zębów

Kubki z napojami stawiane na drewnianym blacie bez podstawki to utrapienie wielu gospodyń domowych. Często zostawiają one po sobie ślady, których nie da się usunąć za pomocą tradycyjnych środków czystości. Na szczęście także i w tym wypadku doskonale sprawdza się pasta do zębów, którą należy starannie wetrzeć w plamę, a następnie usunąć jej nadmiar. Po wyschnięciu pasty wystarczy wypolerować blat za pomocą preparatu do konserwacji drewna.

Pasta do zębów na ugryzienia

W sezonie letnim wiele z nas narzeka na ukąszenia komarów, które pozostawiają na skórze swędzące, czerwone ślady. Nieprzyjemne skutki ugryzień złagodzić można pastą do zębów. Nawet cienka jej warstwa skutecznie zmniejsza swędzenie i pieczenie, pojawiające się po ukąszeniu.

Pasta do zębów na zaparowane lustro i okulary

Gorąca para unosząca się w łazience podczas kąpieli nie przeszkodzi nam w przeglądaniu się w lustrze, jeśli wcześniej wypolerujemy je pastą do zębów. Podobnie postąpić można z okularami oraz goglami narciarskimi, które zimą często parują pod wpływem ciepłego oddechu i przysparzają nam tym samym problemów. Wystarczy przetrzeć akcesoria szmatką z odrobiną pasty, a następnie wypolerować je suchym materiałem.

Czyszczenie żelazka pastą do zębów

Brudna lub co gorsza przypalona stopa żelazka całkowicie uniemożliwia prasowanie, ponieważ może pozostawiać kłopotliwe ślady na odzieży. Na szczęście istnieje łatwy sposób, by pozbyć się tego problemu. Wystarczy wypolerować żelazko pastą do zębów, a następnie przetrzeć je wilgotną szmatką. Po wysuszeniu sprzęt będzie wyglądał jak nowy.

Pasta do zębów do czyszczenia klawiszy fortepianu i pianina

Wszyscy właściciele instrumentów klawiszowych wiedzą, że klawisze z czasem mogą tracić swój blask i przybierać żółty bądź szary odcień. Aby przywrócić im lśniący biały kolor, wystarczy sięgnąć po szczoteczkę do zębów z odrobiną pasty. Metoda ta sprawdzi się zarówno podczas czyszczenia klawiszy z tworzywa, jak i tych wykonanych z kości słoniowej.

Pasta do zębów zamiast mydła

Środek, po który zwykle sięgamy w celu umycia zębów, z powodzeniem zastąpić może także zwykłe mydło. Pasta nie tylko skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia ze skóry dłoni, ale pozwala także pozbyć się bakterii. W dodatku pozostawia po sobie świeży zapach.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak dbać o zęby w ciąży? Stomatolog o szczoteczkach, płukankach i pastach

x-news

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości