Dom

Sprzątanie za grosze? To możliwe. Poznaj ekologiczne, tanie i sprawdzone sposoby

Dom

Sprzątanie za grosze? To możliwe. Poznaj ekologiczne, tanie i sprawdzone sposoby

Co miesiąc chwytasz się za głowę, gdy patrzysz, ile wydałeś na środki chemiczne? Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na sprzątaniu? Przedstawiamy jak tanimi, domowymi sposobami posprzątasz równie dobrze mieszkanie, a nawet lepiej, bo ekologicznie.

Jak zaoszczędzić na sprzątaniu?

Kupowanie chemii to niemały wydatek. Niektórzy więc eksperymentują z tańszymi zamiennikami, a inni starają się rozcieńczać gotowe środki. Agnieszka Kałuża, autorka bloga "Aga Pomaga" pokazała w naszym studiu, jak przygotować niewielkim kosztem domowe środki, które będą równie skuteczne, co te zakupione w markecie.

- Jeśli korzystamy z chemii, która jest dostępna w sklepach, a będziemy sprzątać raz w tygodniu, to myślę, że miesięcznie wyniesie nas to 50 złotych – zauważyła Agnieszka i dodała, że kwotę tę możemy obniżyć do kilku, a nawet kilkudziesięciu groszy.

Domowe środki do sprzątania. Jak przygotować płyn? 

 Zamiast używać gotowej chemii, zaproponowała, by za kilka złotych kupić: 

  • zwykły ocet spożywczy, 
  • sodę oczyszczoną, 
  • kwasek cytrynowy,
  • sól. 

Na bazie tych składników przygotujemy różne środki do sprzątania. Będę one nie tylko tańsze, ale co ważne - ekologiczne.

Jak przygotować płyn do szyb? 

- Stosujemy proporcje 1:1. Wlewamy do pojemnika szklankę wody i szklankę octu, który się szybko utlenia, więc nie będzie nam przeszkadzał jego zapach. Mieszamy i płyn gotowy - wyjawiła. 

Gotowym płynem należy popsikać lustro lub szybę, a następnie przetrzeć ręcznikiem papierowym. By było jeszcze bardziej ekologicznie, Agnieszka poleciła, by wykorzystać pończochę, która nie nadaje się już do noszenia.

- Przy jej użyciu nie będzie smug. Świetnie nadaje się do polerowania – zapewniła. 

Nasz prowadzący Damian Michałowski sprawdził ten patent na lustrze postawionym w studiu.

- Działa – oświadczył zadowolony.

Dzień Dobry TVN

Ekologiczne tabletki do zmywarki - jak zrobić?

Następnie Agnieszka pokazała, jak przygotować domowym sposobem 15 tabletek do zmywarki. Koszt to ok. 7 złotych.

- Wystarczy pół szklanki wody i szklanka sody oczyszczonej, którą wcześniej wkładamy do piekarnika na 30 minut do 200 stopni. Ona musi się trochę upiec, bo zmienia wówczas konsystencje i właściwości chemiczne. Wtedy jest lepszym środkiem czyszczącym i zmiękczającym wodę - tłumaczyła.

- Przekładamy do naczynia składniki i dodajemy 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i 1/2 szklanki soli. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie rozlewamy do foremki na kostki lodu. Foremkę z masą należy odstawić na minimum 2 godziny. Nie wkładamy do zamrażalnika - dodała Agnieszka Kałuża.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
76
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.02.2021
pannahanna
Robię w domowe detergenty a to z dodatkiem sody, a to cytryną. Dobrze czyszczą różne powierzchnie, irobot za to odkurza. To też ekologiczne bezworkowe urządzenia.