Skóra jest największym narządem psiego organizmu. Stanowi około 12% masy ciała zwierzęcia. Ochrania narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ułatwia poruszanie się i wraz z sierścią zapewnia izolację termiczną. Niestety, jest bardzo wrażliwa, dlatego choroby i zmiany skórne u psa to częsta przypadłość. Wszystkie z nich powinny być zbadane przez lekarza weterynarii.
Przyczyny chorób skóry u psa
Problemy skórne u psa są spowodowane działaniem drażniących czynników zewnętrznych lub są jednym z objawów chorób i patologii toczących się wewnątrz organizmu. Należą do nich:
- alergie (pokarmowe, skórne, kontaktowe),
- zakażenia bakteryjne,
- pasożyty skórne (pchły, świerzb, nużeniec),
- zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy),
- niedobory żywieniowe,
- cukrzyca,
- choroby wątroby,
- procesy nowotworowe.
Ogólne objawy chorób skóry u psa
Choroby skóry u psa objawiają się w różny sposób, jednak najczęściej są to świąd, zmatowienie i obfite wypadanie sierści, przetłuszczanie się skóry, brzydki zapach. Zwierzę nieustannie się drapie, wylizuje lub gryzie swędzące miejsca, jest niespokojne, rozdrażnione, niekiedy także agresywne lub apatyczne. Pojawia się także zaczerwienienie skóry u psa oraz różnego rodzaju wykwity: zmiany ropne, krostki, grudki, strupy, guzy, otwarte rany, wrzody, pęcherze, owrzodzenia lub plamy. Zmiany skórne w przebiegu chorób dermatologicznych najczęściej pojawiają się na grzbiecie, na uszach, w przestrzeniach międzypalcowych, na nosie lub w okolicy warg. Niekiedy objawy nie są jednoznaczne, dlatego zawsze wymagana jest szczegółowa diagnostyka.
Atopowe zapalenie skóry u psa
Atopowe zapalenie skóry u psa jest najczęściej rozpoznawaną chorobą dermatologiczną u czworonogów. Jest to reakcja nadwrażliwości u osobników predysponowanych genetycznie, które pojawia się między 1. a 3. rokiem życia zwierzęcia. Ma charakter przewlekły, dolegliwości utrzymują się przez cały rok lub nawracają okresowo. Pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem (kurzem, pleśnią, pyłkami roślin).
Objawy atopowego zapalenia skóry u psa to przede wszystkim świąd, rumień, przebarwienia skóry i łysienie. Zwierzę uporczywie się drapie, ociera o meble lub wystające rzeczy. Na skórze powstają liczne rany, które bardzo szybko są zasiedlane przez bakterie i inne drobnoustroje. Zmiany skórne u psa pojawiają się zwykle na pysku, bokach ciała, pachwinach, pachach oraz na łapach.
Leczenie atopowego zapalenia skóry u psa trwa przez całe życie. Stosuje się kąpiele, maści glikokortykosteroidowe, które niekiedy są łączone z doustną terapią przeciwalergiczną (leki sterydowe, antyhistaminowe). Ważne są też leczenie chorób towarzyszących i suplementacja nasyconych kwasów tłuszczowych. Zalecane jest także stosowanie specjalnej hipoalergicznej karmy dla psów z atopowym zapaleniem skóry, którą można kupić u weterynarza.
Bakteryjne zapalenie skóry u psa
Bakteryjne zapalenie skóry u psa jest spowodowane infekcją bakteryjną. Może występować samodzielnie lub pojawić się w wyniku uszkodzenia skóry w przebiegu innych schorzeń dermatologicznych.
Objawami bakteryjnego zapalenia skóry u psa są często bolesne krosty, grudki i strupy. Sierść staje się matowa i szybko wypada, powodując duże ubytki. Leczenie jest długotrwałe i polega na stosowaniu miejscowych antybiotyków i leczniczych kąpieli w preparatach weterynaryjnych.
Jednym z rodzajów choroby bakteryjnej jest ropne zapalenie skóry u psa. Poza wypadaniem sierści pojawia się charakterystyczny, niemiły zapach oraz ropne krostki na skórze psa.
Grzybica skóry u psa
Grzybica skóry u psa jest najpoważniejszą i najbardziej zaraźliwą chorobą skórną u zwierząt. Wywołują ją dermatofity, czyli mikroskopijne grzyby. Do zarażenia dochodzi w wyniku kontaktu z innym czworonogiem, przez kurz, pył, pchły, muchy. Często dermatofity bytują fizjologicznie na skórze psa, a wywołują chorobę w okresie spadku odporności zwierzęcia.
Do objawów grzybicy skóry zalicza się: wypadanie sierści psa (pojawiają się łyse placki), popielaty nalot i grudki na skórze z czerwoną obwódką, łupież. Co ważne, zakażenie grzybami nie powoduje świądu ani żadnych objawów ogólnych. Zlokalizowane jest głównie na nosie, za uszami, na brzuchu, kończynach i ogonie.
Leczenie grzybicy skóry u psa polega na stosowaniu maści, kąpieli i leków doustnych. Musi być poprzedzone wygoleniem sierści pupila, aby usunąć zakażony włos i ułatwić dostęp leków do zmian skórnych. Właściciel czworonoga powinien zachować ostrożność, ponieważ może łatwo zarazić się niektórymi chorobami grzybiczymi skóry od psa.
Jak złagodzić swędzenie skóry u psa?
Uporczywe drapanie się psa w przebiegu chorób dermatologicznych może prowadzić do powstawania ran i zakażeń bakteryjnych, które opóźnią leczenie i zaostrzą objawy. Aby złagodzić swędzenie skóry u psa, należy w pierwszej kolejności rozpocząć leczenie choroby je wywołującej. Należy stosować letnie kąpiele z użyciem delikatnego hipoalergicznego środka myjącego. Można także zamoczyć same łapy psa w chłodnej wodzie z dodatkiem mączki owsianej. Ważne jest regularne pranie legowiska oraz odkurzanie dywanów, ponieważ kurz jest najczęstszą przyczyną alergii. Pies, który ma problemy skórne, powinien spożywać specjalną weterynaryjną karmę dla alergików.
Zobacz także:
- Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?
- Pies choruje tak, jak człowiek. Na jakie choroby jest narażony nasz zwierzak?
- Dzień Psa. Jakie rasy są najpopularniejsze? Dlaczego warto mieć pupila? Gwiazdy już to wiedzą
Zobacz wideo: Pies w miejskiej dżungli. Co zrobić z pupilem w czasie wakacji?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision