O świetności zamku w Malborku może świadczyć choćby fakt, że w 1997 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Co warto zobaczyć podczas zwiedzania zamku w Malborku i jaka jest historia tego miejsca?
Zwiedzanie zamku w Malborku – burzliwa historia i ciekawostki
Budowę zamku w Malborku Krzyżacy rozpoczęli już w roku 1274, a jego trwająca ok. 40 lat przebudowa rozpoczęła się 35 lat później, w roku 1309. Dzięki dokładnym datom łatwo też obliczyć, ile lat ma zamek w Malborku. Twierdza ta miała dla zakonu ogromne znaczenie, o czym świadczyć może fakt, że na jego terenie chowano Wielkich Mistrzów. W obrębie murów zamkowych powstał wtedy m.in. kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, patronki zakonu, a także wybudowane na dawnym podzamczu Pałac Wielkich Mistrzów oraz Zamek Średni z najwspanialszą salą, Wielkim Refektarzem.
Pierwsze próby odbicia zamku przez polskie wojska rozpoczęły się wkrótce po słynnej bitwie pod Grunwaldem, a samo oblężenie trwało ok. 2 miesięcy. Kolejne, trwające już pół roku, przeprowadzono w 1454 roku, w okresie tzw. wojny trzynastoletniej. Jednak ostateczny triumf Polaków przyszedł dopiero 7 czerwca 1457 roku, kiedy Kazimierzowi Jagiellończykowi udało się wykupić twierdzę od rozzłoszczonych oczekiwaniem na zapłatę od zakonu najemnych strażników.
Po zakończeniu wojny zamek w Malborku stał się siedzibą lokalnych urzędów, natomiast w Dawnym Pałacu Wielkich Mistrzów swoją rezydencję mieli polscy władcy. W tym okresie w Wielkim Refektarzu królowie wydawali również wystawne przyjęcia Trwało to aż do wojen ze Szwecją. W 1772 roku twierdza przeszła w ręce Prusów, po czym zamieniona została w koszary i magazyn wojskowy. Następnie odbiły ją wojska napoleońskie.
Pod koniec II wojny światowej w zamku w Malborku swoją siedzibę miały oddziały nazistowskie. Wtedy też twierdza, odrestaurowana na przełomie XIX i XX w., została niemal całkowicie zrujnowana. Po wojnie stała się filią Muzeum Wojska Polskiego. Obecne przeznaczenie zamku w Malborku ma związek z jego historią, mieści się nim bowiem Muzeum Zamkowe, a wiele jego części udostępniane jest do zwiedzania turystom.
Ile wież ma zamek w Malborku – architektura twierdzy
Ta wspaniała, późnogotycka budowla, jaką jest zamek w Malborku, przyciąga turystów nie tylko ze względu na interesujące dzieje tego miejsca. Odznacza się ona również ciekawą architekturą. Cały kompleks składa się z trzech zamków: niskiego, średniego i wysokiego. Zajmuje on aż 21 hektarów, przy czym jego kubatura wynosi ponad 250 tys. m³. Wykonany został z cegieł i drewna. W jego obrębie znajdują się 4 główne wieże – Gdanisko pełniąca niegdyś funkcję latryny, Klesza, Wróbla na Zamku Wysokim oraz Wieża Kurza Noga będąca częścią Zamku Średniego.
Pierwotna nazwa zamku w Malborku, Marienburg, oznacza Gród Marii, co również wskazuje na jego wagę dla całego Zakonu Krzyżackiego. Do jego budowy zużyto aż 4480 tys. cegieł i dachówek, z czego ok. ⅓ na pierwsze postawione mury obronne. W okresie, w którym zamek znajdował się w rękach Pruskich, sprowadzono tam wiele cennych dzieł sztuki gotyckiej, w tym ołtarze, witraże i tryptyk z Tenkitten.
Zamek w Malborku – dojazd i zwiedzanie
Do zamku w Malborku najłatwiej dotrą zmotoryzowani. Jednak dojechać tam można również pociągiem z większości dużych miast Polski, a nawet autobusem PKS z położonych bliżej miejsc, w tym m.in. z Gdańska, Olsztyna czy Bydgoszczy. To, ile kosztuje wejście na zamek w Malborku, zależy nie tylko od wieku uczestnika wycieczki, lecz także od sezonu. W miesiącach zimowych jest ono tańsze nawet o ⅓. Na miejscu istnieje też możliwość zwiedzania z przewodnikiem opowiadającym o budowli w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim, jednak taka usługa dostępna jest wyłącznie w miesiącach letnich. Warto również sprawdzić wcześniej godziny otwarcia twierdzy, ponieważ te też zależą od sezonu. Możliwe jest także wejście na Zamek w Malborku po zamknięciu wystaw, a bilety są wtedy znacznie tańsze. Dodatkowo płatne jest za to wejście na wieżę widokową mierzącą aż 66 m. Niekiedy organizowane jest również zwiedzanie po zmroku, a sama twierdza robi wtedy niesamowite wrażenie.
Zamek w Malborku to także miejsce lekcji muzealnych czy zabaw edukacyjnych dla najmłodszych. Odbywają się tam również pokazy Światła i Dźwięku, zwykle w okresie od maja do października, inscenizacje bitew, a nawet turnieje rycerskie. Sale wynajmowane są także na konferencje, koncerty czy inne większe spotkania.
To, ile trwa zwiedzanie zamku w Malborku, zależy od wybranej formy. Standardowy czas przejścia z przewodnikiem wynosi ok. 3 godzin.
Osoby, którym nie starczy czasu na zwiedzanie, mogą też zobaczyć makietę zamku w Malborku mieszczącą się w tym mieście przy ul. Piłsudskiego lub zdecydować się na wirtualne zwiedzanie dostępne na stronie muzeum.
Zamek w Malborku to prawdziwa perła polskiej historii i architektury. Dlatego twierdzę tę po prostu trzeba zobaczyć!
Zobacz wideo: Zamek w Chęcinach
Zobacz także:
Troki na Litwie – jakie atrakcje oferuje zabytkowe miasteczko?
Zamek w Kórniku – historia, zwiedzanie, ciekawostki
Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto