Perła Śląska, czyli zamek w Pszczynie. To tutaj mieszkała słynna księżna Daisy

Pogoda na dziś

Zamek w Pszczynie, którego początki sięgają być może nawet XI wieku, to obecnie barokowa rezydencja, uznawana za klejnot Śląska. Piękny kompleks wraz z olbrzymim ogrodem stanowi jeden z cenniejszych tego typu zabytków w Polsce. Jak przed laty żyło się w tak dużym domu? To sprawdzała nasza reporterka Diana Kautz.

Zamek w Pszczynie - historia

Pszczyna kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałym zamkiem. Budowla ta prezentuje głównie bogate, pałacowe wnętrza i wyposażenie oraz przedmioty z kolekcji Hochbergów. Co ciekawe, w zamku zachowało się ok. 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. To dzięki temu, wchodząc do niego można mieć wrażenie, że zwiedzamy przestrzeń, którą zaledwie przez chwilą opuścili jej arystokratyczni mieszkańcy.

Pierwotny zamek w Pszczynie został wzniesiony prawdopodobnie w XI lub XII w. przez książąt piastowskich. Przez pewien czas tamtejsze ziemie stanowiły część Małopolski, a od 1178 r. stały się częścią Śląska. Przez koleje stulecia zamek przechodził z rąk do rąk, był wielokrotnie remontowany i przebudowywany.

Zamek w Pszczynie i jego najsłynniejsza mieszkanka

Zamek w Pszczynie przebudowany został także w latach 30. XVIII w., gdy nadano mu charakter barokowy i pałacowy. Niedługo potem trafił w ręce książąt Hochbergów z Książa. Książę Hans Heinrich XI, najdłużej panujący w Pszczynie, dokonał znacznej rozbudowy obiektu. Po jego śmierci zamek wszedł w posiadanie jego syna, Hansa Heniricha XV, którego żoną została Angielka, Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West, nazywana księżną Daisy.

Daisy uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki i to ona rozsławiła zamek na całą Europę. Ona też uważana jest za najsłynniejszą mieszkankę pszczyńskiego zamku, o czym w swoim materiale wspomina nasza reporterka Diana Kautz.

Przechadzając się po zamku w Pszczynie zwróciła też uwagę, że kompleks nie uległ znacznym zniszczeniom podczas wojen.

- Cudem udało się zachować oryginalny wystrój i wygląd wnętrz. Zamek przetrwał obie wojny światowe. Udało się zachować 80% wyposażenia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku – mówiła Diana Kautz.

Zamek w Pszczynie - nie tylko wnętrza

Nasza dziennikarka radzi, aby podczas wizyty w zamku w Pszczynie nie pomijać także przynależących do niego ogrodów.

- Zwiedzając ten zamek, warto sobie również zaplanować spacer po tutejszym ogrodzie. Jest to zabytkowy park krajobrazowy, jeden z piękniejszych parków Śląska. Mówi się też, to miejsce jest zielonymi płucami Śląska – przekonuje nasza wysłanniczka.

Całą relację ze spaceru Diany Kautz po zamku w Pszczynie i tamtejszym parku znajdziecie w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Budki lęgowe: jak je zrobić i gdzie zawieszać? To już ostatni moment, aby pomóc ptakom

Z czego słyną indyj­skie czer­wone forty: twier­dza w Delhi i twier­dza w Agrze?

Na Kasprowym Wierchu i Śnieżce luty najcieplejszy w historii pomiarów. O ile został pobity rekord?

Autor: Oscar Dąbkowski

Reporter: Diana Kautz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie