Porady

Budki lęgowe: jak je zrobić i gdzie zawieszać? To już ostatni moment, aby pomóc ptakom 

Porady

Budki lęgowe: jak je zrobić i gdzie zawieszać? To już ostatni moment, aby pomóc ptakom 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na dbanie o ptaki w mieście jest wieszanie budek lęgowych. Można je kupić lub wykonać samodzielnie. Ważne jednak, aby zrobić to teraz. Okres lęgowy ptaków zaczyna się bowiem już w połowie marca. 

Budki lęgowe dla ptaków to zastępcze miejsca rozrodcze zastępujące naturalne miejsca gniazdowe, w którym mogą składać jaja i wychowywać pisklęta. Z powodu utraty naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli wiele gatunków obniżyło swą liczebność, niektórym grozi nawet wyginięcie. W tej sytuacji warto pomóc naszym upierzonym przyjaciołom i z myślą o nich rozwiesić w okolicy budki lęgowe. 

Budki lęgowe dla ptaków - typy i rozmiary

Budki dla ptaków to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ich aktywnej ochrony. Osłona przed czynnikami pogodowymi i drapieżnikami pozwalają ptakom na bezpieczne osiedlenie się bez ryzyka utracenia jaj, a potem piskląt.

Budki lęgowe występują w różnych typach i rozmiarach. Różni je także średnica otworu wlotowego i ukształtowanie komory lęgowej. 

- Dostosowane są do różnych gatunków ptaków. Ta najmniejsza budka posłuży np. sikorkom, tu wlot ma 27 milimetrów średnicy. Wielkość tych budek jest po to zróżnicowana, żeby te mniejsze gatunki ptaków mogły zajmować budki o małych otworach. Jeśli budki byłyby tylko duże, to małe gatunki byłyby wypierane przez gatunki większe – wyjaśnia nam Janusz Kurzaj, leśniczy.

Dlaczego warto wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Do zbudowanie budki lęgowej dla ptaków potrzebne będą nam młotek i kilka gwoździ oraz sam materiał: podłoga, ścianki boczne i przednia wraz z otworem wlotowym oraz dach. Wszystko wykonane z naturalnego drewna, którego nie wolno malować. A to dlatego, aby nie odstraszyć zapachem farby ich potencjalnych mieszkańców.

Dlaczego warto wieszać takie budki w naszej okolicy? 

- Róbmy to choćby ze względu na komary, którymi ptaki się żywią. Ptaki oczyszczają nasze osiedla z tych owadów. Jeśli nie ma ptaków w okolicy, to niestety trzeba użyć niezdrowych chemicznych środków – wyjaśniała prezenterka pogody Diana Kautz.

Więcej o zasadach budowania i wieszania budek lęgowych dla ptaków dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Niezwykła pasja twitcherów. "Mogę się spakować i przejechać kilkaset kilometrów". Wszystko po to, by zobaczyć ptaka

Sowie Radio robi furorę. "Ludzie lubią słuchać ciekawostek o pięknych ptakach"

Karaczan prusak. Jak wygląda? Jakie są najskuteczniejsze sposoby na jego zwalczanie?

Reporter: Diana Kautz
Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0