naturalnie

  naturalnie

  Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.

  Pandemia zdecydowanie wpłynęła na nasze życie. Zmienił się nie tylko tryb pracy i nauki, ale także sposób funkcjonowania. Wyluzowaliśmy! Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto choć raz nie przesiedział całego dnia w dresie, bez makijażu czy w artystycznym nieładzie na włosach. Luz i domowy klimat poczuła także Ula Chincz. Prezenterka pochwaliła się w sieci zdjęciem w wersji saute oraz zdradziła, że ostatni raz u fryzjera gościła trzy miesiące temu. Mimo wszystko musimy przyznać, że wygląda obłędnie.

  Idą wakacje, coraz więcej czasu będziemy spędzać w lasach, przy rzekach i nad morzem. Niestety, przestali troszczyć się o środowisko i zostawiają po sobie tonę śmieci. To ogromne zagrożenie nie tylko dla istot żyjących na naszej planecie, ale i dla niej samej. Temat ten w „Książce o śmieciach” podjął Stanisław Łubieński. Do jakich wniosków doszedł pisarz?

  Zofia Zienkiewicz jest pionierką uprawy kwiatów jadalnych w Polsce i w tym temacie jest chodzącą encyklopedią. Jakie odmiany hoduje? Ile kosztują? Czy są przebadane? Jakie mają właściwości prozdrowotne? Jakie kwiaty nie są jadalne? Królestwo Pani Zofii zwiedziła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Dereń jest bardzo wartościową rośliną, znaną od wieków. Zawarty w nim kwas ursolowy ma działanie przeciwnowotworowe. Jakie jeszcze prozdrowotne właściwości ma dereń? W jakiej formie można spożywać tę roślinę? Sprawdziła to prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Alergia. Pyłki można pokonać dietą? Wiele osób zmagających się z alergią ma przepisywane leki. Czy branie medykamentów przy tej dolegliwości jest konieczne? A może ratunkiem w przypadku alergii, nawet tych wziewnych, jest dieta? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: alergolog i dermatolog Danutę Myłek oraz prowadzącą cykl "Naturalnie!" Agnieszkę Cegielską.

  Adam Pawelec jest fizjoterapeutą i dyplomowanym osteopatą. Dyplom zdobył w Belgii i od ponad 10 lat pracuje z pacjentami z problemami kręgosłupa. Spotkała się z nim prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska, aby spytać, czym jest osteopatia, kto może zostać osteopatą, od czego powinna zacząć się wizyta u niego.

  Aronii jemy niewiele, choć te owoce są naprawdę bardzo zdrowe, a nasz kraj jest największym na świecie ich producentem. Dlaczego zatem warto po nie sięgać? W jakiej postaci są najlepsze? O prozdrowotnych właściwościach aronii mówiły w Dzień Dobry TVN: prof. nauk farmaceutycznych Iwona Wawer i prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Wiśnie to owoce o nieocenionych właściwościach prozdrowotnych. Jakie witaminy zawierają? Dlaczego powinni po nie sięgać sportowcy? Co wiśnie mają wspólnego z siwymi włosami? O zaletach tych owoców mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Naturalnie" Agnieszka Cegielska opowiedziała o właściwościach i zastosowaniu lawendy. Pachnącą roślinę można wykorzystać zarówno w pielęgnacji, jak i w kuchni. I dlaczego lawendę określa się "apteką"?

  Kolejnym bohaterem cyklu "Naturalnie" jest kozieradka. Agnieszka Cegielska w kuchni Dzień Dobry TVN opowiedziała o właściwościach i zastosowaniu rośliny. Czy wiedzieliście, że kozieradka zawiera mnóstwo żelaza, krzemu, selenu? Agnieszka przygotowała również potrawy, które doprawiła kozieradką.

  Nagietek ma wiele właściwości leczniczych. Nadaje się również do pielęgnacji ciała. O zaletach tej niezwykłej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Kolendra, obok kurkumy i kuminu, to zioło o wielkiej mocy. Jest między innymi silnym antyoksydantem, czyli zawiera związki, które walczą z wolnymi rodnikami oraz podnosi libido. Jakie jeszcze właściwości ma kolendra? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  W kolejnym odcinku cyklu "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska zajęła się skrzypem polnym. Jakie minerały i witaminy zawarte są w tej roślinie? W jakich przypadkach ją stosować? Agnieszka mówiła o tym w Dzień Dobry TVN.

  Kminek i kumin są często mylone. Czym się zatem różnią? Jakie mają właściwości? Dlaczego można je zalecać kobietom? Zapytaliśmy o to prowadzącą cykl "Naturalnie!" Agnieszkę Cegielską.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Naturalnie" Agnieszka Cegielska opowiedziała o właściwościach roszponki. Jakie cenne składniki zawiera ta sałata? Roszponka między innymi oczyszcza organizm z toksyn. Jest idealna na przesilenie wiosenne. Roszponka to również kopalnia minerałów. Jakich? Agnieszka opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

  Figi, zarówno te świeże, jak i te suszone są prawdziwą bombą witaminową. Zawierają między innymi witaminę A, C czy B. Oprócz tego figi mają w sobie dużo błonnika, potasu i żelaza. Czy wiedzieliście, że 100 g fig ma więcej wapnia niż szklanka mleka? Po czym poznamy, że figa jest już dojrzała? O właściwościach fig w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Cegielska.

  Żyworódka to niedoceniana roślina, a tymczasem ma ona wiele zalet, można dzięki niej na przykład zwalczyć katar. Jakie ma jeszcze właściwości? W jakiej formie można ją sobie aplikować? Jak często? Czy można ją podawać dzieciom? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.

  Ta roślina pochodzi z Azji, ale zadomowiała się też w Polsce. Ma cudowne właściwości zdrowotne. Można korzystać z jej owoców, liści i korzenia. Mowa o morwie, która m.in.: obniża poziom glukozy we krwi, korzystnie działa na jelita, może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, ma właściwości antyoksydacyjne i zawiera sporo witamin z grupy B i żelazo. Jakie jeszcze właściwości ma morwa? Komu rekomenduje morwę Agnieszka Cegielska, prowadząca cykl "Naturalnie!" w Dzień Dobry TVN?

  Owoce głogu to skarb natury. Nie tylko wspierają naszą odporność, warto też po nie sięgać, kiedy cierpimy z powodu zaparć. Jakie inne właściwości lecznicze mają te owoce? Co można z nich zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska. Dowiedzieliśmy się również, kto nie może sięgać po owoce głogu.

  Kiedy dopada nas infekcja, powinniśmy sięgnąć po szałwię lekarską. Na co jeszcze jest dobra? O właściwościach leczniczych tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.