Jakie są style i rodzaje współczesnej i klasycznej muzyki rosyjskiej?

Dziewczyna tańczy, na głowie słuchawki
Martin-dm/Getty Images
Źródło: E+
Muzyka rosyjska związana jest z kulturą, sztuką i tradycją Rosji. Klasyczna muzyka rosyjska charakteryzuje się rozbudowaną formą i różnorodnością instrumentalną, współczesna zaś dynamicznością. Co jeszcze warto wiedzieć na temat najlepszej muzyki rosyjskiej?

Tradycyjna muzyka rosyjska czerpie inspiracje z pieśni żołnierskiej oraz religijnej. Te nawiązania słychać również w niektórych współczesnych utworach, które wyróżnia śpiewność i melodyjność.

Historia muzyki rosyjskiej

Słowiańska kultura jest jedną z najciekawszych na całym świecie. Można to zauważyć nie tylko w obrzędowości, zwyczajach i rytuałach religijnych, ale również w procesie rozwojowym. Ludy słowiańskie bardzo duży akcent kładły na muzykę ludową, której korzenie sięgały nawet czasów bizantyjskich. Takie inspiracje słychać również w rosyjskiej muzyce tradycyjnej. Te naleciałości przyczyniły się do wykształcenia narodowego charakteru, który jest silnie powiązany tematycznie z problematyką społeczną. Dlatego muzykolodzy tak ogromną wagę przywiązują do wpływu rosyjskiej muzyki na jej rozwój w ujęciu ogólnoświatowym.

Przyglądając się bliżej historii tradycyjnej muzyki rosyjskiej, łatwo zauważyć jej związek z twórczością ludową. Jest on dużo silniejszy niż w przypadku innych kultur słowiańskich. Miało to swój wpływ również na muzykę krajów Europy Zachodniej. Zapisy dotyczące pochodzenia pierwszych dzieł muzyki rosyjskiej pochodzą z IX–XI wieku i potwierdzają inspiracje muzyką germańską, scytyjską, fińską, bizantyjską oraz kaukaską. Ciężko je określić utworami muzycznymi, były to raczej pieśni z akompaniamentem określonych instrumentów, charakterystycznych dla ówczesnych czasów: chrotty, psałterium, gęśli. Opisywały one podboje ludowych bohaterów, łącząc je z elementami pochodzącymi z mitologii.

Ludowa muzyka rosyjska od zawsze przekazywana była z pokolenia na pokolenie, ale niestety przez wiele lat jedynie drogą ustną. Dlatego szczegółowe jej odtworzenie jest praktycznie niemożliwe. Wiele się zmieniło, gdy pojawiły się zapisy nutowe, które pozwoliły cerkwiom na utrwalanie dźwięków również na piśmie. Niestety tylko niektóre udało się spisać, ponieważ Kościół przeprowadzał selekcję i zostawiał jedynie te, które sam uznał za wartościowe i potrzebne na własny użytek. Było to podyktowane tym, że w czasach średniowiecznych rosyjska muzyka tradycyjna uważana była za sztukę diabelską, która zniechęca do ascezy i promuje wśród ludzi świecki styl życia. Dlatego, pomimo możliwości technicznych znanych już w XII wieku, muzyka zaczęła być spisywana dopiero w wieku XVIII.

Czym charakteryzuje się tradycyjna muzyka rosyjska?

Rosja jest bardzo bogatym kulturowo krajem. Wynika to z jej długiej tradycji i jej kultywowania również w czasach współczesnych. Muzyka rosyjska ma w tym bardzo duży udział i jest zjawiskiem samym w sobie. Jej rozwój przebiegał dwukierunkowo: w postaci obrzędowej muzyki instrumentalnej i świeckiej wokalnej oraz jako jednogłosowa muzyka cerkiewna. W czasach średniowiecznych tworzyły ją śpiewy zwane bylinami oraz pieśni religijne. Ludowa muzyka z Rosji w swojej współczesnej formie charakteryzuje się wielogłosowością, występowaniem skal modalnych oraz bogatą melodyką. W jej ramach można wyróżnić takie gatunki jak: pieśni żołnierskie, obrzędowe, taneczne, epickie i liryczne. Duże znaczenie mają również instrumenty występujące w muzyce rosyjskiej: akordeon, drumla, rogi, harmonijka ustna, flet, bałałajka, skrzypce oraz flet.

Współczesna muzyka rosyjska – popularne style i gatunki

Współczesna muzyka rosyjska jest mało znana w Polsce, ale w swojej ojczyźnie ma bardzo duże znaczenie. Polacy kojarzą ją głównie z przeboju „Biełyje rozy” z repertuaru grupy Łaskowyj Maj lub z twórczości bardów takich jak Włodzimierz Wysocki czy Bułat Okudżawa. Pozornie wydawać by się mogło, że kraj carów ma tu niewiele do zaoferowania, ale tak naprawdę rosyjska muzyka rozrywkowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Wielu wykonawców z powodzeniem robi karierę nie tylko w kraju, ale również za granicą, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Choć muzyka rosyjska nie jest kojarzona z rock and rollem, to ten gatunek muzyczny cieszy się dużą popularnością. W Rosji tworzy wielu utalentowanych artystów, spośród których na szczególną uwagę zasługują takie grupy jak: Zemfira, Bi-2, Mumij Troll, Lube oraz Splin.

Jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych w rosyjskiej muzyce jest duet 5'nizza, który w niekonwencjonalny sposób łączy surowość muzyki tradycyjnej z wpływami reggae. Wykonawcy są popularni na całym świecie, również w Polsce, a ich koncerty wyprzedają się do ostatniego biletu na długo przed występem. Warto również wspomnieć o rosyjskiej muzyce pop, której najbardziej rozpoznawalnymi reprezentantami są: Ruki Wwierch oraz nieistniejąca już kontrowersyjna formacja Tatu.

Zobacz wideo: Piosenkarka z Curacao i utalentowana córka Artura Żmijewskiego, czyli duet Shandy i Eva

Zobacz także:

Planujesz wieczór z filmami lub muzyką? Zadbaj o dźwięk o najwyższej jakości

Stracił głos i porzucił karierę: "Nie chciałem wiązać przyszłości z muzyką". Dziś Dionizy Wincenty Płaczkowski buduje karierę jako tenor występując w Polsce i za granicą

Spike Lee zaliczył wpadkę ogłaszając zwycięzców na festiwalu filmowym w Cannes. Co jeszcze zapamiętamy?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości