Podróże

Miasta i atrakcje Szkocji – które miejsca i zabytki szczególnie warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Szkocja położona jest w najbardziej wysuniętej na północ części Wysp Brytyjskich, przez co tamtejszy klimat odstrasza niektórych turystów. Jednak u brzegów opływającego ją Atlantyku i Morza Północnego, zamiast słonecznych plaż, można zobaczyć malowniczo piętrzące się wzniesienia.

Zapierające dech w piersiach krajobrazy to jedna z największych atrakcji Szkocji, która przyciąga podróżników przez cały rok. Podczas jej zwiedzania nie można też pominąć zachwycających zabytków. Czym jeszcze urzeka Szkocja?

Stolica Szkocji i inne podstawowe informacje

Obecnie Szkocja zajmuje drugie miejsce pod względem ludności w obrębie Wielkiej Brytanii, mieszka tam bowiem ok. 5,5 miliona osób. Jednak dużą część z tej liczby stanowią imigranci, których znacząco przybyło na tym obszarze w ostatnich latach. Szacuje się też, że nawet 1/5 przyjezdnych mogą stanowić Polacy.

Do symboli kojarzących się ze Szkocją wśród obcokrajowców zaliczyć można m.in. charakterystyczne spódniczki noszone przez panów, czyli tzw. kilty, specyficzny instrument, zwany dudami, słynną, szkocką whisky oraz przyciągającą w te strony turystów fascynującą historią o potworze z Loch Ness. Jednak jej oficjalne symbole to lew i jednorożec, często występujące w herbach, oset oraz biało-niebieska flaga z krzyżem św. Andrzeja.

Do Szkocji najłatwiej dostać się samolotem na jedno z licznych w tym kraju lotnisk. Dla chętnych na zwiedzenie większego obszaru Zjednoczonego Królestwa dobrą opcją może być też wyprawa pociągiem przez Anglię i Walię lub rejs promem kursującym pomiędzy Szkocją a Irlandią.

Najpiękniejsze miasta Szkocji

Jednym ze szczególnie wartych odwiedzenia miast Szkocji jest jej stolica, Edynburg. Większość atrakcji turystycznych w tym miejscu to historyczne zabytki, przy czym najbardziej popularnym spośród nich jest stojący na wulkanicznej, czarnej skale zamek. Znajdujący się tam kompleks został udostępniony do zwiedzania turystom. Zobaczyć tam można dawne pokoje królewskie, tajemnicze podziemia, stanowisko ogniowe, bramy, wozownię czy kaplicę, a także obejrzeć eksponaty Narodowego Muzeum Wojny. W mieście warto zwiedzić również inne miejsca, w tym Pałac Holyrood, czyli jedną z królewskich rezydencji. Choć królowa wciąż korzysta z tej posiadłości, zazwyczaj przez kilka dni lipca, gdy nie ma jej akurat w Edynburgu, budynek udostępniany jest do zwiedzania turystom. Samo słowo "holyrood" oznacza Święty Krzyż. Rezydencję nazwano tak ze względu na znajdujące się tu wcześniej opactwo, które rozwiązano w okresie reformacji. Można tam zobaczyć wystawne pokoje, niegdyś zamieszkiwane przez królów, a także fontannę z połowy XIX w., liczne dzieła sztuki czy ruiny kościoła.

Ciekawym miejscem w stolicy, które przypadnie do gustu głównie miłośnikom sztuki, jest Scottish National Gallery, gdzie podziwiać można dzieła najwspanialszych malarzy w historii, jak Rembrandta, Ramsaya czy Vincenta van Gogha.

Drugim miastem, które koniecznie należy odwiedzić w Szkocji, jest Glasgow. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest stojący na Placu Jerzego miejski ratusz. Szczególnie warte uwagi są zgromadzone tam dzieła sztuki zdobiące ściany pomieszczeń budowli, a także zachwycająca sala bankietowa, która gościła wiele znakomitych osobistości, w tym członków rodziny królewskiej. Planując zwiedzanie Glasgow, koniecznie powinno się wziąć pod uwagę również niesamowitą, gotycką katedrę. Powstawała ona na przestrzeni XIII i XV w. We wnętrzu świątyni można zobaczyć m.in. grobowiec św. Mungo, piękne witraże czy zbiór siedmiu figur reprezentujących siedem grzechów głównych.

Zachwycające szkockie krajobrazy

Szkocję warto odwiedzić choćby ze względu na jej zabytki, jednak równie duże, a niekiedy nawet większe wrażenie, wywierają na turystach jej malownicze krajobrazy oraz dzikie zwierzęta, szczególnie spacerujące swobodnie na niektórych jej terenach jelenie. Jednym z najpiękniejszych obszarów jest Highlands, czyli północna Szkocja, ze swoimi pagórkami i zatokami. Nie jest ona zbyt często odwiedzana przez turystów, a przy notuje się tam dość niskie zaludnienie, dlatego można poczuć się jak na bezkresnym odludziu. Znajduje się tam również słynne Jezioro Loch Ness, z którego znana jest Szkocja i które jako jedno z niewielu miejsc w okolicy jest dość ochoczo odwiedzane przez większą liczbę podróżników.

Warto wybrać się również na jedną ze szkockich wysp, np. Isle of Skye, w której pięknej przyrodzie po prostu nie da się nie zakochać. Najlepiej zobaczyć ją w cieplejszych miesiącach. Choć Szkocja zimą potrafi zrobić niesamowite wrażenie, na jej wyspach staje się wtedy wyjątkowo wietrznie i nieprzyjemnie.

Szkocja to niesamowite miejsce, które wzbudza zachwyt przyjezdnych. Warto poświęcić, choć kilka dni, by poznać jej uroki.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: David C Tomlinson/Getty Images

Pozostałe wiadomości