Grobla Olbrzyma to niezwykłe miejsce, które każdego roku jest odwiedzane przez tysiące osób. Interesujące formy skalne i wspaniałe widoki sprawiają, że koniecznie trzeba je zobaczyć!
Grobla Olbrzyma – co warto o niej wiedzieć?
Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway) znajduje się na terenie Irlandii Północnej w hrabstwie Antrim. By się do niej dostać, trzeba udać się na północ kraju, w okolice miejscowości Bushmills, skąd do Grobli Olbrzyma jest zaledwie 3,2 kilometra. Choć cała Irlandia Północna jest krainą pełną wspaniałych obiektów naturalnych, tylko jeden z nich został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO – jest to właśnie Grobla Olbrzyma.
Co sprawia, że to miejsce JEST wyjątkowe? Na pewno wpływ na to ma jego niezwykle malownicza lokalizacja na wybrzeżu. Kontemplowaniu przyrody towarzyszy widok i szum rozbijanych fal, co czyni to miejsce niezwykle klimatycznym. Jednak takich punktów jest w całej Irlandii Północnej wiele – czym zatem wyróżnia się Grobla Olbrzyma?
Grobla Olbrzyma to skalna formacja, na którą składa się około 40000 bazaltowych kolumn, które wyglądają, jakby były ułożone celowo. Miejsce zostało odkryte w 1692 roku przez biskupa miasta Derry, a rok później Richard Bulkeley zaprezentował je słuchaczom na uniwersytecie w Dublinie.
Choć Grobla Olbrzyma sprawia wrażenie, jakby powstała za sprawą ingerencji człowieka, to naukowcy mają na ten temat zupełnie odmienny pogląd. Prawdopodobnie Grobla Olbrzyma powstała w wyniku wybuchu wulkanu, a jej wiek szacuje się na około 60 milionów lat – kiedy na świecie nie było jeszcze ludzi. Spektakularne kolumny osiągające nawet 12 metrów wysokości mają związek ze spękaniami ciosowymi, które powstały w czasie stygnięcia lawy wulkanicznej. Ciekawostką jest, że podstawy kolumn w większości są sześciokątne. Grobla Olbrzyma wchodzi w morze na 150 metrów, a jej szerokość w najszerszym miejscu wynosi 180 metrów.
Jak powstała Grobla Olbrzyma? Legenda
Wśród okolicznej ludności popularna jest jeszcze inna teoria na temat powstania Grobli Olbrzyma. Miałaby ona powstać w czasach, kiedy Ziemię zamieszkiwały stworzenia znacznie większe niż ludzie, czyli olbrzymi. Według legendy groblę stworzył przywódca wojowniczej bandy Fianna, Finn MacCumhaill – olbrzym, który postanowił wybrać się do Szkocji, by stoczyć walkę z innym olbrzymem, Benandonnerem. Ponieważ Szkocję od Irlandii oddziela morze, Finn MacCumhaill musiał zbudować drogę, po której mógł dotrzeć do swojego przeciwnika. Kiedy dotarł na miejsce, okazało się, że Benandonner jest od niego znacznie większy, więc nie zastanawiając się długo, Finn podjął decyzję o odwrocie. Niestety, nie pomyślał o tym, by zburzyć za sobą drogę – Benandonner z łatwością ruszył więc za nim w pogoń. Nie wiadomo, jak skończyłaby się ta historia, gdyby nie szybka reakcja sprytnej żony Finna. Oonagh (tak miała na imię) wpadła na pomysł, by dla niepoznaki przebrać męża za niemowlę. Kiedy Benandonner przybył na miejsce, ujrzał ogromnego niemowlaka i stwierdził, że skoro dziecko jego wroga jest tak duże, to jego ojciec musi być znacznie większy – i podobnie jak wcześniej Finn MacCumhaill, postanowił uciekać. Tym razem jednak olbrzym zdołał zniszczyć za sobą drogę, pozostawiając jedynie Groblę Olbrzyma.
Przytoczona historia brzmi bardziej autentycznie, gdy zwróci się uwagę na analogiczną formę znajdującą się w Szkocji w pobliżu Groty Fingala, która może być częścią słynnej drogi wybudowanej przez olbrzyma. Na szczęście do żadnej walki nie doszło, choć można puścić wodze wyobraźni i zastanowić się, jakie formy mogłyby powstać w bójce pomiędzy olbrzymami.
Zwiedzanie Grobli Olbrzyma
Do Grobli Olbrzyma można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce. Koszt jednodniowej wycieczki z Belfastu waha się od 20 do 40 funtów i jest uzależniony od jej programu. Warto rozważyć tę opcję, gdyż jest bardzo wygodna.
Wyprawa na własną rękę daje nieco więcej swobody, ale trzeba przygotować się do niej wcześniej. Zwiedzanie Grobli Olbrzyma jest bezpłatne, jednak jeśli w planach znajdzie się także wizyta w tamtejszym muzeum, korzystanie z parkingu lub toalety, wówczas trzeba kupić bilet – jego cena to 10 funtów za osobę dorosłą.
Zobacz także:
- "Ziemek młody przyrodnik". 10-latek bez trudu rozpoznaje różne gatunki ptaków
- Najbezpieczniejsze kraje w Europie. Na którym miejscu znajduje się Polska?
- Ola Juszkiewicz z MasterChefa o jedzeniu na kempingu: "Ważne, żeby było różnorodnie"
Zobacz wideo: Gość z Arktyki zauważony u wybrzeży Irlandii
Autor: Adrian Adamczyk