Błędne Skały z kamiennym labiryntem to najciekawsza atrakcja Gór Stołowych i część Parku Narodowego Gór Stołowych. Sprawdź, jak tam dojechać i co zwiedzić.
Błędne Skały w Górach Stołowych to tzw. „skalne miasto” lub „labirynt skalny”. Piaskowiec, z którego są zbudowane przez lata erodował, aby obecnie przyjąć formę malowniczego labiryntu, a także skał o różnych kształtach - wielbłąda, kury, małpy, psa, fotela, grzyba.
Błędne skały - dojazd
Nawet dla rodzin z dziećmi dojazd do Błędnych Skał jest wygodny. Można zaparkować na tzw. górnym parkingu przy samej bramie prowadzącej do Błędnych Skał. Ale uwaga! Jest to parking płatny. Za wjazd płaci się na dole (20 zł za samochód osobowy). Trzeba na niego wjechać wąską i krętą drogą. Wjazd na górę odbywa się o pełnych godzinach, o półgodzinach jest zjazd.
Jest też darmowy dolny parking. Znajduje się przy Drodze Stu Zakrętów łączącej Kudowę Zdrój z Karłowem. Z niego do Błędnych Skał idzie się około godziny. To 3,5-4,5 km w zależności od szlaku, który wybierzemy.
Błędne Skały - szlaki turystyczne
Szlaki Błędnych Skał do i z dolnego parkingu:
· Błędne Skały szlak niebieski - krótsza i mniej stroma trasa, ma 3,5 km i tylko 200 m przewyższeń, idzie się nią godzinę lub dłużej;
· Ścieżka Edukacyjna oznaczona zielonym listkiem - do dłuższa trasa z dolnego parkingu do Błędnych Skał, ze stacjami informacyjnymi dotyczącymi fauny i flory Parku Narodowego Gór Stołowych, ma 4,5 km i ok. 240 m przewyższeń, aby ją pokonać potrzeba ok. półtorej godziny.
Jak widać, nie są to wymagające trasy, można je przejść nawet z kilkuletnimi dziećmi.
Przez Błędne Skały wiodą jeszcze szlaki turystyczne:
- czerwony szlak z Kudowy Zdroju przez Jakubowice - 2 godz. 20 min.;
- czerwony szlak z Karłowa - 1 godz. 30 min.;
- zielony szlak z Kudowy Zdroju przez osiedle Czermne (jest tam Kaplica Czaszek), skansen, Bukowinę Kłodzką - 2 godz. 40 min.
- zielony szlak z Pasterki wzdłuż granicy, przez Pasterską Górę i Ostrą Górę - 2 godz.
Góry Stołowe: Błędne Skały
W końcu dotarliśmy na Błędne Skały. Zwiedzanie kamiennego labiryntu jest płatne! Za wstęp zapłacimy od 3 (bilet ulgowy) do 7 zł.
Sama trasa po Błędnych Skałach to około półgodzinny-godzinny spacer. Nie można się cofać, bo ruch jest jednokierunkowy. Jest praktycznie płasko, choć dość wąsko.
Przy wejściu do kamiennego labiryntu jest punkt widokowy „Skalne Czasze”. Można z niego zobaczyć Szczeliniec Wielki i Mały, a nawet Karkonosze.
Błędne Skały - Szczeliniec Wielki
Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki . Błędne Skały wznoszą się tam na wysokość 919 m n.p.m. Na Szczeliniec prowadzi 665 schodów. Na trasie na szczyt od strony północno-zachodniej (na wysokości 905 m n.p.m.) znajduje się schronisko PTTK „Na Szczelińcu”. Tuż obok jest punkt widokowy.
Najwyższym miejscem na szczycie jest Fotel Pradziada. Na Szczelińcu znajdziemy również rezerwat krajobrazowy, do którego wstęp jest płatny.
Z platformy widokowej „Skalne Siodło” można zobaczyć panoramę okolicy.
Błędne Skały z dzieckiem
Można wybrać się na wycieczkę po Błędnych Skałach z dziećmi. Przy małych dzieciach korzystniej będzie skorzystać z górnego parkingu. Sam labirynt to niezbyt długi spacer, więc dzieci nie powinny mieć problemu.
Warto pamiętać, że pogoda na Błędnych Skałach może być inna niż na nizinach i wziąć cieplejsze bluzy, szczególnie dla dzieci.
Ale uwaga! Osoby z dzieckiem w nosidełku lub w chuście nie zmieszczą się w wąskich szczelinach kamiennego labiryntu. Problem mogą mieć też turyści z dużymi plecakami. Większe dzieci na pewno będą się świetnie bawić wśród fantazyjnie uformowanych skał. Trasa turystyczna jest oznakowana i wiedzie po drewnianych kładkach. Zawsze jednak należy pilnować dzieci i działać zgodnie z regulaminem i zdrowym rozsądkiem.
Błędne Skały - Park Narodowy Gór Stołowych
Pamiętajmy, że Błędne Skały to park narodowy, a konkretnie część Parku Narodowego Gór Stołowych. Obszar ochrony ścisłej znajduje się na wysokości 853 m n.p.m. i obejmuje 22 ha.
Na terenie Parku Narodowego nie można palić ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych, palić papierosów, zrywać roślin i grzybów, a także schodzić z wyznaczonego szlaku i wspinać się na skały. Nie trzeba chyba przypominać o zakazie śmiecenia.
Błędne Skały - Kudowa Zdrój
Kiedy już będziemy w okolicach, warto zajrzeć do miejscowości uzdrowiskowej Kudowa Zdrój, położonej tuż przy granicy z Czechami. Można tam zwiedzić park zdrojowy z drugiej połowy XVIII w.
Wyjątkowo ciekawym zabytkiem Kudowy Zdroju jest Kaplica Czaszek, wyłożona 3 tys. ludzkich kości. To jedyny tego typu obiekt w Polsce, a jeden z trzech w Europie. Pochodzi z XVIII w.
Wycieczka z dziećmi po Górach Stołowych nie obejdzie się bez zwiedzenia Muzeum Zabawek. To największa w Polsce wystawa zabawek, zajmująca aż 300 m2 i prezentująca zabawki od czasów starożytności do lat 80. ubiegłego wieku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN