Gwiazdy

Kevin Aiston padł ofiarą przestępców. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Gwiazdy

Kevin Aiston padł ofiarą przestępców. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Kevin Aiston - najbardziej znany w Polsce Anglik padł ofiarą przestępców. Podczas, gdy był w pracy ktoś włamał się do jego domu i wyniósł drogocenne rzeczy. O całej sprawie opowiedział reporterowi Dzień Dobry TVN Robertowi Stockingerowi. Natomiast w studiu gościliśmy eksperta ds. bezpieczeństwa Leszka Kołtuna, który radził, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem.

Znany strażak i kucharz, Kevin Aiston od dwóch lat mieszka w Mielcu, gdzie założył i prowadzi restaurację. Niestety niedawno spotkała go nieprzyjemna sytuacja. Podczas nieobecności Kevina w domu, ktoś się do niego włamał.

Łupem złodziei padła biżuteria, pieniądze, a także sprzęt elektroniczny. Policja w Mielcu poinformowała, że dom kucharza nie był jedynym, do którego się w tym czasie włamano.

Niestety dom Kevina nie był zabezpieczony przed kradzieżą, ponieważ do tej pory mężczyzna czuł się w Mielcu bardzo bezpiecznie.

Według mnie to jest miasto serdeczności, o takich rzeczach tutaj się nie myśli, bo ludzie są tak serdeczni, że nie myślisz o tym, aby zamknąć dom na wszystkie spusty i alarm zainstalować.

- tłumaczy Kevin.

>>> Zobacz także:

Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa Leszka Kołtuna warto jednak zainwestować w gadżety, które odstraszą złodziei. Są nimi między innymi inteligentne czujki ruchu - zewnętrzne lub wewnętrzne. Urządzenia przystosowują się do otoczenia szczególnie, jeśli mamy zwierzęta. Czujka podłączona jest do centrali, która uruchamia sygnały alarmowe. Warto też podłączyć do tego systemu kamerę i ściągnąć aplikację w telefonie, dzięki czemu można w każdej chwili monitorować mieszkanie. Kolejnym rozwiązaniem są czujki wibracyjne. Jeśli włamywacz będzie próbował otworzyć drzwi przez szarpanie lub wiercenie, czujka zasygnalizuje te czynności. Zareaguje również na zbicie szyby. Na rynku dostępne są także czujki otwarcia drzwi lub okien. Co więcej, takie czujki sygnalizują poza włamaniem jeszcze pożar i zalanie.  Montaż jednego czujnika to koszt ok. 100 zł, centrali - ok. 500 zł i sygnalizatora - ok. 100 zł.


Monitoring domu jednorodzinnego

Urządzenia przeznaczone do monitorowania budynków są bardzo zróżnicowane pod względem ceny, jakości wykonania, sposobu przesyłu danych lub montażu, dlatego najlepiej dopasować ich działanie do naszych potrzeb. Warto zastanowić się, do czego chcemy stosować monitoring domu. Czy chcemy nadzorować kilka pomieszczeń, czy cały dom, a może tylko posesję przed budynkiem? Czy zależy nam jedynie na podglądzie sytuacji, czy również jej zapisaniu i archiwizowaniu? Zadowolimy się podglądem bieżącym czy dostępnym zdalnie z każdego miejsca na ziemi? Kwestii do rozważenia będzie jeszcze wiele w trakcie wybierania poszczególnych elementów wchodzących w skład monitoringu domu jednorodzinnego. Mowa tu przede wszystkim o kamerach, które są najważniejszymi urządzeniami służącymi do monitorowania budynków, i to właśnie z ich wyborem możemy mieć najwięcej problemów. Warto wiedzieć, że monitoring domu składa się również z rejestratora, który umożliwia zapis przesyłanego przez kamery obrazu, dysków zewnętrznych, które zapewnią dużo miejsca do przechowywania danych, zasilacza i niezbędnego osprzętu. Monitoring domu można także rozszerzyć o instalację alarmową, inteligentne czujniki ruchu, czujniki wibracyjne, a także czujki otwarcia drzwi lub okien.

Monitoring domu przez Internet

Nowoczesne urządzenia do monitorowania budynków w większości przypadków umożliwiają podgląd obrazu zdalnie. Możemy do tego celu użyć przeglądarki internetowej w komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie. Monitoring domu przez Internet oferują zarówno tradycyjne kamery przewodowe, wykorzystujące do tego celu specjalne rejestratory, jak i bezprzewodowe bazujące na technologii Wi-Fi. W nowo budowanych budynkach często spotykana jest instalacja przewodowa, która musi być dobrze przemyślana pod kątem rozmieszczenia kamer. Na etapie budowy rozprowadza się kable, które przy wykończeniach zostaną ukryte pod warstwą tynku. Instalacja z kamerami analogowymi charakteryzuje się stabilnością i dobrym transferem danych, jednak należy do kosztownych i wymaga w stojących budynkach generalnego remontu. Do mieszkań i domów, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia kabli, najczęściej wybiera się monitoring domu bezprzewodowy. Kamery działające w technologii Wi-Fi oferują często dużo lepszą jakość niż analogowe, umożliwiają zdalne konfigurowanie, a wyposażone w specjalne silniczki - zdalne obracanie lub panoramiczny widok. Oczywiście bezprzewodowe urządzenia oferują też monitoring domu przez telefon, laptopa czy inny sprzęt mobilny.

Monitoring domu - zewnętrzne a wewnętrzne kamery

Kamery do monitorowania domu dzielimy nie tylko na analogowe i bezprzewodowe. Warto wyróżnić również kolorowe i czarno-białe oraz takie, które najefektywniej będą pracować na zewnątrz lub wewnątrz budynku, w miejscach jasnych lub ciemnych. Przy wyborze sprzętu należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość, obiektyw i dodatkowe funkcje.

Kamerę przeznaczoną do pracy na zewnątrz odróżnia od modelu wewnętrznego przede wszystkim obudowa. Takie urządzenie powinno być wodoszczelne, pyłoszczelne i najlepiej odporne na wandalizm. Kamery zewnętrzne muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe i mechaniczne urządzenia, ale również dobrze, jeśli są wyposażone w specjalne oświetlenie. W ciemnych miejscach na zewnątrz budynku świetnie sprawdzą się urządzenia z diodami emitującymi światło podczerwone, które jest dyskretne - nie będzie oświetlać posesji - ale obraz przesyłany z kamery będzie dobrze oświetlony.

W niektórych przypadkach monochromatyczna kamera do monitoringu domu okaże się wydajniejsza niż kolorowa, np. ustawiona w ciemnych miejscach. Z kolei w miejscach jasnych najwięcej szczegółów wychwyci zdecydowanie kamera kolorowa. Na rynku dostępne są również urządzenia bardziej uniwersalne z funkcją automatycznego przełączania na tryb nocny lub dzienny.

Wybierając sprzęt do monitorowania domu, należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry, takie jak rozdzielczość. Panuje zasada, że im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu i więcej widocznych szczegółów na nim. Ważną kwestią jest też obiektyw kamery. Do monitorowania większych powierzchni sprawdzi się najlepiej obiektyw szerokokątny, dzięki któremu zmniejszy się też liczba kamer w instalacji monitoringu.

Sprzęt do monitoringu domu najlepiej dopasować do naszych możliwości i potrzeb. Dobrze wiedzieć, że prosty zestaw składający się z kamery, rejestratora i wymaganego oprzyrządowania nie musi kosztować wiele. Taki komplet z łatwością znajdziemy do 1000 zł. Jeśli jednak chcemy monitorować duży teren, musimy wiedzieć, że z każdą kolejną kamerą cena zestawu rośnie o kilkaset złotych, a całość może nas wynieść kilka tysięcy złotych.

Co sądzisz o tym artykule?
93
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0