Urządzenia, które służą do monitorowania budynków i terenów, to nowoczesny sprzęt oferujący monitoring domu przez Internet, wysoką rozdzielczość, a nawet zdalne sterowanie. Na jakie parametry kamer należy zwrócić uwagę i jakie wybrać?

Monitoring domu jednorodzinnego to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala nam czuć się bezpiecznie we własnym domu. Swoją popularność zawdzięcza również atrakcyjnej cenie, gdyż zestaw składający się z kilku kamer wcale nie musi kosztować majątku.

Monitoring domu jednorodzinnego

Urządzenia przeznaczone do monitorowania budynków są bardzo zróżnicowane pod względem ceny, jakości wykonania, sposobu przesyłu danych lub montażu, dlatego najlepiej dopasować ich działanie do naszych potrzeb. Warto zastanowić się, do czego chcemy stosować monitoring domu . Czy chcemy nadzorować kilka pomieszczeń, czy cały dom, a może tylko posesję przed budynkiem? Czy zależy nam jedynie na podglądzie sytuacji, czy również jej zapisaniu i archiwizowaniu? Zadowolimy się podglądem bieżącym czy dostępnym zdalnie z każdego miejsca na ziemi? Kwestii do rozważenia będzie jeszcze wiele w trakcie wybierania poszczególnych elementów wchodzących w skład monitoringu domu jednorodzinnego . Mowa tu przede wszystkim o kamerach , które są najważniejszymi urządzeniami służącymi do monitorowania budynków, i to właśnie z ich wyborem możemy mieć najwięcej problemów. Warto wiedzieć, że monitoring domu składa się również z rejestratora , który umożliwia zapis przesyłanego przez kamery obrazu, dysków zewnętrznych , które zapewnią dużo miejsca do przechowywania danych, zasilacza i niezbędnego osprzętu . Monitoring domu można także rozszerzyć o czujniki ruchu czy instalację alarmową.

Monitoring domu przez Internet

Nowoczesne urządzenia do monitorowania budynków w większości przypadków umożliwiają podgląd obrazu zdalnie. Możemy do tego celu użyć przeglądarki internetowej w komputerze, laptopie, tablecie czy smartfonie. Monitoring domu przez Internet oferują zarówno tradycyjne kamery przewodowe, wykorzystujące do tego celu specjalne rejestratory, jak i bezprzewodowe bazujące na technologii Wi-Fi. W nowo budowanych budynkach często spotykana jest instalacja przewodowa , która musi być dobrze przemyślana pod kątem rozmieszczenia kamer. Na etapie budowy rozprowadza się kable, które przy wykończeniach zostaną ukryte pod warstwą tynku. Instalacja z kamerami analogowymi charakteryzuje się stabilnością i dobrym transferem danych, jednak należy do kosztownych i wymaga w stojących budynkach generalnego remontu. Do mieszkań i domów, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia kabli, najczęściej wybiera się monitoring domu bezprzewodowy . Kamery działające w technologii Wi-Fi oferują często dużo lepszą jakość niż analogowe, umożliwiają zdalne konfigurowanie, a wyposażone w specjalne silniczki - zdalne obracanie lub panoramiczny widok. Oczywiście bezprzewodowe urządzenia oferują też monitoring domu przez telefon , laptopa czy inny sprzęt mobilny.

Zobacz film: Dom inteligenty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Monitoring domu - zewnętrzne a wewnętrzne kamery

Kamery do monitorowania domu dzielimy nie tylko na analogowe i bezprzewodowe. Warto wyróżnić również kolorowe i czarno-białe oraz takie, które najefektywniej będą pracować na zewnątrz lub wewnątrz budynku, w miejscach jasnych lub ciemnych. Przy wyborze sprzętu należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość, obiektyw i dodatkowe funkcje.

Kamerę przeznaczoną do pracy na zewnątrz odróżnia od modelu wewnętrznego przede wszystkim obudowa. Takie urządzenie powinno być wodoszczelne, pyłoszczelne i najlepiej odporne na wandalizm. Kamery zewnętrzne muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe i mechaniczne urządzenia, ale również dobrze, jeśli są wyposażone w specjalne oświetlenie. W ciemnych miejscach na zewnątrz budynku świetnie sprawdzą się urządzenia z diodami emitującymi światło podczerwone, które jest dyskretne - nie będzie oświetlać posesji - ale obraz przesyłany z kamery będzie dobrze oświetlony.

W niektórych przypadkach monochromatyczna kamera do monitoringu domu okaże się wydajniejsza niż kolorowa, np. ustawiona w ciemnych miejscach. Z kolei w miejscach jasnych najwięcej szczegółów wychwyci zdecydowanie kamera kolorowa . Na rynku dostępne są również urządzenia bardziej uniwersalne z funkcją automatycznego przełączania na tryb nocny lub dzienny.

Wybierając sprzęt do monitorowania domu, należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry, takie jak rozdzielczość . Panuje zasada, że im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu i więcej widocznych szczegółów na nim. Ważną kwestią jest też obiektyw kamery. Do monitorowania większych powierzchni sprawdzi się najlepiej obiektyw szerokokątny, dzięki któremu zmniejszy się też liczba kamer w instalacji monitoringu.

Sprzęt do monitoringu domu najlepiej dopasować do naszych możliwości i potrzeb. Dobrze wiedzieć, że prosty zestaw składający się z kamery, rejestratora i wymaganego oprzyrządowania nie musi kosztować wiele. Taki komplet z łatwością znajdziemy do 1000 zł. Jeśli jednak chcemy monitorować duży teren, musimy wiedzieć, że z każdą kolejną kamerą cena zestawu rośnie o kilkaset złotych, a całość może nas wynieść kilka tysięcy złotych.

Co sądzisz o tym artykule?
92
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0