Dziecko

Domowy monitoring. Czy rodzice mogą nagrywać nianie bez ich zgody?

Dziecko

Domowy monitoring. Czy rodzice mogą nagrywać nianie bez ich zgody?

Coraz częściej młodzi rodzice zostawiając swoje dzieci pod opieką niań decydują się na ukryty monitoring. Rodzice kupują zabawki, sprzęty z ukrytymi kamerami. W ten sposób będąc w pracy mogą dowiedzieć się, czy dziecko jest bezpieczne. Rodzi to jednak pytanie, czy taki ukryty monitoring jest legalny? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to prawnika dr. Macieja Kaweckiego.

Zabawki, które nas podglądają

Zainteresowanie wśród rodziców ukrytym monitoringiem w domu co roku wzrasta aż o 90 proc.

Jak zaznaczył prawnik, największym wyzwaniem dla stosowania ukrytych kamerek jest prywatność. Przepisy RODO nie znajdują rozwiązania do takich działań, ponieważ mają one charakter domowy i osobisty.

Maciej Kawecki poinformował, że jeżeli rodzice mają uzasadnione podejrzenie, że podczas ich nieobecności, z dzieckiem dzieje się coś niedobrego (maluch zachowuje się nienaturalnie i daje niepokojące sygnały), to w takiej sytuacji z punktu widzenia danych osobowych można zamieścić we własnym domu ukrytą kamerkę. Jeżeli dziecko przebywa w domu u opiekunki, w takiej sytuacji nie możemy zamieścić monitoringu u niej w domu. Nie jest to już nasza przestrzeń osobista. Co ciekawe, gdyby rodzic chciał skorzystać z takich kamerek poza domem np. przyczepiając ją do czapki dziecka, nadal jest to jego cel domowy.

Jawny system monitoringu

Bywają przypadki, kiedy należy poinformować opiekunkę, że montujemy kamerę w domu. Są to przypadki monitoringu rodzicielskiego. Kamerka ma na celu monitorowanie pracy serca dziecka, czy np. bezdech u niemowlaków.

Nie naruszaj intymności

Kamerkę możemy kupić już za kilkaset złotych i umieścić ją w pluszowej zabawce dziecka. Po powrocie do domu możemy zgrać zawartość kamerki na komputer i odtworzyć nagranie. Rodzice, którzy zdecydują się na samodzielnie skorzystanie z monitoringu w domu (jawnego lub krytego) muszą pamiętać o pewnych zasadach. Kamera nie może znajdować się w miejscach gdzie dokonujemy czynności intymnych np. przebieralnia, toaleta czy łazienka.

Słyszałem o takim rozwiązaniu, gdzie kamerę montuje się w spryskiwaczu do powietrza. Niestety Zbyt ingeruje w intymność osoby opiekującej się naszym dzieckiem, i mogłoby stanowić naruszenie jej dóbr osobistych.

- przytoczył sytuację prawnik dr Maciej Kawecki.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0