Montaż kamer - wskazówki dotyczące instalacji monitoringu

Kamera monitoringu
Fot.Getty Images/Frank Herrmann
Montaż kamer to dobra inwestycja w bezpieczeństwo ludzi i majątku. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą firmę instalacyjną, jakie urządzenia oferuje rynek i w jaki sposób rozmieścić kamery, aby monitoring spełniał swoje zadania.

Montaż kamer przemysłowych odbywa się na terenie obiektów różnego rodzaju - w sklepach, galeriach handlowych, placówkach administracji, bankach, szkołach, środkach transportu i wielu, wielu innych. Kamery są również obecne w naszych domach i na posesjach. Celem ich montażu jest w większości przypadków zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia.

Kamery - montaż i oczekiwania

Zanim przejdziemy do wybierania poszczególnych urządzeń i poszukiwań profesjonalnego instalatora, warto określić nasze oczekiwania. Prawidłowy montaż kamer będzie bezpośrednio związany z naszymi potrzebami dotyczącymi zabezpieczeń w domu i na zewnątrz. Czy zależy nam na pełnej kontroli sytuacji w domu podczas naszej nieobecności i komunikowaniu się z kamerami z każdego miejsca na ziemi przy pomocy smartfona? Czy może chcemy jedynie wystraszyć potencjalnych włamywaczy widocznymi na ścianie budynku kamerami i tym samym odwieść ich od kradzieży? Możemy sobie pozwolić na generalny remont związany z rozprowadzeniem koniecznych przewodów instalacji, a może nie wyobrażamy sobie kucia ścian w naszym nowo urządzonym domu? Wszystkie te kwestie powinny zostać przedyskutowane z fachowcami, którzy dobiorą parametry kamer odpowiednie do naszych potrzeb - rozdzielczość, jakość, obiektyw rejestratora i in..

Montaż kamer przemysłowych - ekipa instalacyjna

Montaż kamer przemysłowych, zwłaszcza jeśli decydujemy się na system bardziej skomplikowany, złożony z dużej ilości urządzeń, warto powierzyć fachowcom. Jak wybrać dobrą firmę monterską? Najrozsądniej szukać firm, które specjalizują się w montażu monitoringu. Tacy fachowcy znają nowinki techniczne. Można im zaufać w kwestii proponowanych rozwiązań i urządzeń. Potrafią oni rozbudować podstawowe systemy monitoringu, np. o detektory ruchu, czujki tłuczonego szkła czy alarm. Zatrudniani fachowcy powinni posiadać certyfikaty i atesty, a także udzielać gwarancji na usługę i sprzęt, jeśli również go oferują.

Montaż kamer - wybór urządzeń

Wyboru odpowiednich kamer powinniśmy dokonać po określeniu własnych potrzeb i zapoznaniu się z radami fachowców. Warto jednak znać możliwości oferowane przez tego typu sprzęty dostępne na rynku. Najpopularniejszym rozwiązaniem, wykorzystywanym w montażu kamer w domu lub w małych firmach, są obecnie kamery sieciowe IP, które charakteryzują się wysokimi możliwościami obróbki obrazu. Prócz kamer sieciowych, mamy do wyboru kamery analogowe, których działanie opiera się na przewodach elektrycznych. Kamery analogowe są najczęściej wybierane do monitorowania dużych, otwartych przestrzeni. Kamery przeznaczone na zewnątrz powinny być wyposażone w obudowy odporne na ataki wandali i zmienne warunki pogodowe. Kwestie rozdzielczości, jakości obrazu, obiektywu kamer warto rozważyć ze specjalistami, którym powierzymy montaż kamer monitoringu w naszym domu.

Montaż kamer w domu - rozmieszczenie kamer

Monitoring spełni swoje zadanie, jeśli zadbamy o właściwe rozmieszczenie kamer. Kwestię tego, jak duży obszar chcemy obserwować, powinniśmy dobrze przemyśleć. Poszczególne kamery należy umieścić w takich miejscach, aby obejmowały swoim zasięgiem jak najszerszy rejon domu i terenu na zewnątrz. Poprawny montaż kamer w domu oraz wokół niego sprawia, że urządzenia są praktycznie niewidoczne, przez co instalacja nie zaburza estetyki wnętrza i posesji. Jednak warto przed domem pozostawić jedną kamerę, która będzie straszakiem na włamywaczy. Kamery powinny się koniecznie znaleźć w drzwiach wejściowych, przy wyjściach awaryjnych oraz w pomieszczeniach, w których trzymamy drogocenne przedmioty - w domu będzie to np. garaż. Dobrze rejestrowany powinien być też teren wokół domu - kamerę warto skierować na bramę wjazdową, podjazd i ciemne miejsca w ogrodzie.

Montaż kamer monitoringu - kwestie prawne

Jeśli kamera zamontowana na naszej posesji rejestruje też obraz z przestrzeni publicznej, np. chodnik, trawnik, skwer zieleni, okna domu sąsiada lub wspólne podwórko, może również rejestrować wizerunek osób postronnych. W takiej sytuacji właściciel posesji musi przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Zostaje zobligowany do umieszczenia np. na ogrodzeniu posesji tablicy informującej o monitoringu, jego celu, a także o tym, kto jest administratorem danych i jakie prawa mają osoby, których wizerunek został zarejestrowany przez kamery.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości