Irlandia

  Irlandia

  Ciągnące się w nieskończoność zielone klify, piękna architektura Dublina i sukcesy w rugby – to z tego słynie państwo wyspiarskie Irlandia. Kuchnia irlandzka nie może poszczycić się jednak międzynarodową sławą. Mało kto potrafi wymienić choćby nazwy tradycyjnych potraw irlandzkich, nie wspominając już o wyszczególnieniu ich składników.

  Belfast to największe miasto Irlandii Północnej, a zarazem jej stolica. Leży nad rzeką Lagan i podzielone jest na dwa hrabstwa. Stolica jest jednocześnie centrum kultury i nauki z ważnym portem morskim oraz dwoma lotniskami. To właśnie tutaj powstał słynny Titanic, którego muzeum można dziś zwiedzać. Dodatkową, dość niecodzienną atrakcją Belfastu jest więzienie, które także zostało udostępnione turystom.

  Shannon to urokliwe miasto, które może być świetną bazą wypadową podczas wycieczek po Irlandii. Każdy, kto odpowiednio wcześnie zadba o zakup biletu, może się tam dostać za naprawdę niewielką kwotę. Sprawdź, co warto zobaczyć w Shannon i jakie atrakcje znajdują się w pobliżu miasta.

  Taniec irlandzki jest skoczny, energiczny i towarzyszy Irlandczykom już od setek lat. Co ciekawe, wywodzi się z obrzędów celtyckich kapłanów. Sprawdź, na czym polega irlandzki taniec i jakie są jego rodzaje.

  Na scenie Dzień Dobry Wakacje zespół Kobranocka, który zagra na festiwalu Top Of The Top, wykonał swój nieśmiertelny hit "Kocham Cię jak Irlandię". Posłuchajcie piosenki, która ma 27 lat!

  Z okazji Dnia Świętego Patryka - w kuchnia Dzień Dobry TVN Adrianna Marczewska i ciemne piwo. Zobaczcie jak zrobić typowe irlandzkie dania: zupę ziemniaczaną, gołąbki z wołowiną i gulasz jagnięcy na piwie. A na koniec, dla przełamania ciężkości, zielony koktajl.

  Mateusz Wójcik ukończył prestiżową Irish World Academy of Music and Dance. Jako pierwszy Polak został laureatem programu Riverdance Masterclass dla potencjalnych przyszłych tancerzy największego widowiska na świecie: Riverdance. Jest również twórcą „Usłyszeć Taniec” - pierwszego w Polsce projektu, który łączy różne formy tańca perkusyjnego: step irlandzki, amerykański, flamenco i muzykę ethnojazzową. W Dzień Dobry TVN opowiedział nam o swoim spektaklu, miłości do tańca i Irlandii. Pokazał nam, co robią sędziowie podczas zawodów tańca irlandzkiego.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Walsh - Mrs Irlandii 2014, która swoją popularność wykorzystuje w szczytym celu. Polka postawiła pomagać ofiarom przemocy domowej i przyłączyła się do kampanii "Queens without scars". Dlaczego? Czy w małżeństwach mieszanych przemoc domowa występuje częściej? Jak Monika Walsh pomaga Polkom mieszkającym w Irlandii? Czy na emigracji częściej dochodzi do przemocy w domu?

  Monika Walsh została uznana za najpiękniejszą kobietę w Irlandii! Jak to się stało, że Polka sięgnęła po to trofeum. Czym zajmuje się na co dzień i czy planuje start w kolejnych konkursach? Jak udaje jej się połączyć pracę zawodowa z obowiązkami miss?

  Dziennikarz Marcin Sawicki wybrał się do niezwykłego muzeum Titanica w Belfaście. To właśnie tu został zbudowany najsłynniejszy statek świata. Czy muzeum odzwierciedla rzeczywiste rozmiary statku Titanic, który zatonął w 1912 roku po zderzeniu się z górą lodową? Zobaczcie tę oryginalną budowlę zaprojektowaną przez znanego architekta Erica Kuhne.

  Mówi się, że biblijny król Dawid śpiewał psalmy grając na harfie. Jej tradycje sięgają Mezopotamii. Wykorzystywana przez Haendla, Glucka, Berlioza, a nawet Wagnera. Na scenie Dzień Dobry TVN dwie angielskie, utalentowane siostry przeniosły nas w magiczny świat Irlandii.

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki udał się do najbardziej wykwintnej, znanej i zarazem najdroższej restauracji w Irlandii. Kto jada w tej restauracji i jakie serwuje się tam potrawy? Jak zasobny portfel musiałby mieć Marcin, by skorzystać z oferty irlandzkiej restauracji?

  Bogusia, Szymon i Piotr postanowili zwiedzić Amerykę Łacińską śladami Tony'ego Halika. Przez ponad rok, pokonali busem setki tysięcy kilometrów, rozstawiając kino obwoźne i pokazując polskie filmy i animacje wszędzie tam gdzie zatrzymali się na dłużej.

  W Dzień Dobry TVN kolejny odcinek cyklu "Rodzina dookoła świata". Tym razem Ofelia Grzelińska odwiedziła rodzinę polsko- irlandzką. Jakie metody wychowania stosuje się w Irlandii? Czym różni się wychowanie dzieci w Polsce od wychowania w Irlandii? Kiedy różnice kulturowe widać najbardziej? Czy rodzice krzewią wśród dzieci irlandzką kulturę?