szkocja

  szkocja

  Szkocka wyspa Skye (Isle of Skye) to zie­lona kra­ina, która przy­po­mina sce­no­gra­fię do filmu fan­tasy. Każdy jej zaką­tek wygląda jak dom zacza­ro­wa­nych elfów czy leśnych wró­żek. Tajem­ni­czo­ści dodają rozsiane na jej obsza­rze śre­dnio­wieczne zamki oraz wspa­niałe, gór­skie kra­jo­brazy. Co warto zoba­czyć na wyspie Skye i na czym polega jej magia?

  Kumbria to jedno z hrabstw Anglii. Położona jest w północnej części, przy granicy ze Szkocją. Jest to hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne. Kumbria zaliczana jest do największych regionów w Anglii – większe jest tylko North Yorkshire i Lincolnshire. Region ten kusi przede wszystkim niesamowitą przyrodą i klimatem, który pozwala poczuć się, jakbyśmy przenieśli się w czasie.

  Haggis to tradycyjna szkocka potrawa, która ma zarówno grono oddanych wielbicieli, jak i zagorzałych przeciwników. Co to takiego haggis? Przepis na potrawę jest ściśle strzeżony przez szkockie klany, każdy z nich przygotowuje bowiem haggis w nieco inny sposób. Czy da się więc go wykonać samodzielnie w domu?

  "Myślałem, że to na rok, może na dwa. A to było 23 lata temu" - powiedział o swojej przeprowadzce do Polski Szkot David Kennedy. Pochodzi z Glasgow - największego miasta w Szkocji. Czy tęskni za krajem "gdzie klany są bardzo mocne, a faceci chodzą w spódnicach"? Z rodowitym szkotem spotkał się Mikołaj Rey. Zobaczcie, co razem ugotowali.

  Jak pokazuje przykład Raya i Stevea z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu, ale także na scenie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Ray Wilson i Steve Wilson, czyli bracia idealnie zestrojeni. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonali trzeci singiel z albumu Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment”– "More then just memory".

  "Na Wspólnej" to nie jedyny adres, pod którym możemy spotkać znaną i lubianą aktorkę, Annę Kerth. Edynburg, stolica dumnych Szkotów, to miejsce, któremu oddała swoje serce. Ania zaprosiła dziennikarza Dzień Dobry TVN Andrzeja Sołtysika na sentymentalny spacer po najważniejszych dla niej miejscach. Zdradziła także, jak udało jej się zdobyć nominację do prestiżowej nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej w kategorii "najlepsza aktorka". Zobaczcie, jak wyglądały pierwsze kroki uzdolnionej Gdańszczanki w stolicy Szkocji.