Polska

5 najpiękniejszych wodospadów w Polsce. Zobacz, gdzie latem oczarowują swą siłą

Polska

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
karkonosze.pl/karpacz.pl
Wodospad Szklarki

Wodospady to jedne z najpiękniejszych atrakcji, które podarowała nam natura. W Polsce niestety nie znajdziemy ich zbyt wielu, dlatego tym bardziej w sezonie wakacyjnym warto je odkrywać. Oto 5 fascynujących miejsc, które zapierają dech w piersiach.

Najpiękniejsze wodospady w Polsce

Choć na terenie Polski nie odnajdziemy kopii Niagary, to bez wątpienia mamy się czym pochwalić. Dlatego przemierzając latem górskie szlaki, warto zaplanować odpoczynek przy jednym z cudów natury. Ponadto są i tacy, których głównym celem wyprawy jest odkrycie wodospadu. Dla jednych i drugich przygotowaliśmy listę - naszym zdaniem - najpiękniejszych wodospadów, których widoku długo nie zapomnisz.

Zobacz wideo: Lato

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

5 najpiękniejszych wodospadów. Gdzie latem warto się wybrać?

Wodospad Kamieńczyka

Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Najlepiej do niego dojść ze Szklarskiej Poręby. Wodospad składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m. Można podziwiać go zarówno z góry, jak i z dołu. Co ciekawe, wodospad został doceniony przez reżysera i scenarzystę Andrew Adamsona. W tym malowniczym miejscu kręcono bowiem część scen do "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Sprawdź, jak w prosty sposób dojść nad Wodospad Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka Wodospad Kamieńczyka Źródło: Antagain/Getty Images

Wodospad Siklawa 

Siklawa kryjąca się w Tatrach jest największym wodospadem w Polsce. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Na wodospad składają się dwie lub trzy - w zależności od poziomu wody w Roztoce - strugi opadające. Wodospad zachwyca nie tylko swoim rozmiarem, lecz i malowniczym położeniem.

Przeczytaj, jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa. Praktyczne porady i najciekawsze szlaki

Siklawa - wodospad
Siklawa - wodospad Źródło: fazon1/Getty Images

Wodospad Wilczki

To najważniejszy wodospad w Masywie Śnieżnika. Znajduje się nad nim historyczny mostek jeszcze z czasów Marianny Orańskiej, która zakochała się w tym miejscu. Wiele osób zatrzymuje się tutaj w czasie wycieczki na Śnieżnik. Jeśli jednak specjalnie zamierzasz przyjechać, by zobaczyć ten cud natury, najlepiej zostawić samochód na płatnym parkingu przy hotelu Dom nad Wodospadem lub w centrum Międzygórza.

Wodospad Szklarki

To drugi co do wielkości wodospad polskich Sudetów. Znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i liczy 13,3 m. Przy wodospadzie jest małe schronisko PTTK "Kochanówka", a na lewym brzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity. Parking znajduje się około 15 minut spacerem od wodospadu.

Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki Wodospad Szklarki Źródło: Antagain/Getty Images

Zobacz wideo: Polacy w drodze po Koronę Wodospadów

Polacy w drodze po Koronę Wodospadów
Polacy w drodze po Koronę Wodospadów Źródło: Dzień Dobry TVN

Dziki Wodospad w Karpaczu

Położony jest w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Dziki Wodospad powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Łomnicy, która kilkukrotnie spustoszyła okolicę. Dlatego, by chronić Karpacz, wybudowano w latach 1910- 1915 zaporę przeciwrumoszową. W ten sposób miasto zyskało dodatkową atrakcję.

Dziki Wodospad
Dziki Wodospad w Karpaczu Dziki Wodospad Źródło: Artur Bogacki/Getty Images

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: karkonosze.pl/karpacz.pl

Źródło zdjęcia głównego: Antagain/Getty Images

Pozostałe wiadomości