Polska

Dolne Miasto w Gdańsku. Ciekawe miejsca i atrakcje

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gdańsk

Prezentujemy ciekawe miejsca w Dolnym Mieście. To słynna dzielnica Gdańska, która przyciąga turystów licznymi atrakcjami. Co warto tam zobaczyć?

Turystów, którzy odwiedzają Gdańsk, jak magnes przyciąga Dolne Miasto. Rewitalizacja tej dzielnicy i nowoczesne budynki tworzą kontrast w połączeniu ze starymi budowlami przeznaczonymi do rozbiórki. To miejsce ma niepowtarzalny klimat. Główna ulica jest pięknie odnowiona, dlatego odwiedzają ją liczni podróżnicy. Położone blisko centrum miasta Dolne Miasto to perełka Gdańska. Jakie kryje atrakcje?

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dolne Miasto w Gdańsku. Historia i atrakcje

Eklektyczne i tętniące życiem Dolne Miasto ma niebanalną historię. Położone w południowo-wschodniej części Śródmieścia jest miejscem, którego nie sposób przeoczyć w Gdańsku. Dolne Miasto nie zawsze leżało w granicach miasta. Kiedyś tereny dzielnicy należały do rzeźników z Gdańska i nosiły nazwę Świńskich Łąk. Rozległe budowy fortyfikacji bastionowych, które rozpoczęły się w XVI wieku, stanowią sporą część obecnej dzielnicy. Bastiony Wilk, Wyskok, Miś Królik i Ogrodowy to w dzisiejszych czasach urocza część parkowa osiedla. Istniejąca obecnie siatka ulic, opiera się na starych kanałach, które na przestrzeni lat wysuszono i obsadzono drzewami. Sukcesywnie następowało zasiedlanie i zabudowa terenów Dolnego Miasta. Podczas licznych wojen ludzie ze spalonych domostw przeprowadzali się do tej dzielnicy – to byli główni mieszkańcy ówczesnego Dolnego Miasta. Wyjątkiem była istniejąca od XVIII wieku rezydencja rodziny Uphagenów (później przekształconą w szpital). Obecnie możemy oglądać powstały w 1800 roku dwór w stylu klasycystycznym. Tuż obok niego znajduje się kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Kiedyś był to skromny neogotycki kościółek, pełniący funkcję kaplicy przyszpitalnej. W końcu Gdańsk przyjął w swoje granice Dolne Miasto na dobre. Podmokłe łąki zaczęły pełnić funkcję pastwisk, na przełomie XIX i XX wieku powstały liczne budowle – luksusowe kamienice w stylach secesyjnych i eklektycznych. To również Dolne Miasto mogło pochwalić się zajezdnią tramwajów konnych. Na początku XX wieku w Dolnym Mieście powstały gimnazjum (działające zresztą do dzisiaj) i łaźnia miejska. Obecnie w budynku mieści się Centrum Sztuki Współczesnej. Zachowało oryginalną nazwę "Łaźnia". Dolne Miasto to kompozycja rozmaitych stylów. Ujrzymy tam XIX-wieczne kamieniczki, które kuszą historycznym charakterem. Zobaczyć możemy również liczne budynki przemysłowe oraz parę bloków z czasów PRL-u o charakterystycznej dla tych czasów zabudowie. Miejscem godnym uwagi jest stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Otwarto go w 1925 roku i już wtedy charakteryzował się rozmachem. 400-metrowa kryta bieżnia i trybuna na 1100 miejsc robiły wrażenie.

Dolne Miasto – przemysłowe centrum

Dzielnicę tę nie bez powodu nazywa się "Miastem Fabryk". Na przestrzeni lat powstały tu liczne zakłady przemysłowe – olejarnia, odlewnia żeliwa, fabryka broni czy rafineria cukru. Mnogość zakładów doprowadziła do tego, że wzdłuż znanych w Dolnym Mieście bastionów poprowadzono bocznicę kolejową. Jednym z najbardziej znanych budynków przemysłowych w Dolnym Mieście była fabryka tytoniu. Powstała ona w latach 20. XX w. i była szanowanym przedsiębiorstwem znanym w całym Gdańsku. Po wojnie przekształcono go w zakład futrzarski, a obecnie jest siedzibą firmy LPP – producenta odzieży. Jak widać tradycja tekstylna pozostała w jego murach. Prace remontowe doprowadziły zakład do dawnej świetności. Należy podkreślić, że modernizacja dotknęła całego Dolnego Miasta.

Zobacz wideo: Dzień dobry, tu kurier - Gdańsk

Dzień dobry, tu Kurier – Gdańsk
Dzień dobry, tu Kurier – Gdańsk Źródło: Dzień Dobry TVN

Rewitalizacja Dolnego Miasta

Nadgryzione zębem czasu Dolne Miasto było miejscem, w którym znaleźć można było wiele szpecących budowli w ruinie. Chociaż było to skupisko zabytkowych kamienic i niebanalnych uliczek, zdecydowanie wymagało rewitalizacji. Jej realizacja nastąpiła w 2014 roku i kosztowała ponad 35 milionów złotych. Aby uwieńczyć rewitalizację w 2015 roku, na ulicy Wróblej posadowiono tramwaj Konstal 105 o numerze 1241. Ta pamiątka przypomina o zmianach, które dotknęły Dolne Miasto. Gdańsk nabrał niespotykanego uroku. Modernizacja ulic nadal trwa. Oprócz mieszkalnych budynków przewiduje się m.in. odnowę obiektów historycznych – znanych bastionów.

Dolne Miasto, czyli magnes na turystów

Po odnowieniu Dolnego Miasta Gdańsk z przyjemnością przechadzają się jego ulicami. Mówi się, że to magnetyczne miejsce, które łączy w sobie wiele stylów. Ten eklektyzm kusi niejednego turystę. Będąc nad Morzem Bałtyckim i odwiedzając Gdańsk, należy koniecznie przekonać się o uroku Dolnego Miasta na własne oczy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: TorriPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości