Wodospad Kamieńczyka – odkryj jego wszystkie tajemnice

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka – odkryj jego wszystkie tajemnice
Źródło: Antagain/Getty Images
Wodospad Kamieńczyka to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na południu Polski. Legendy głoszą, że ten wspaniały pomnik przyrody był niegdyś świadkiem wielkiej, nieszczęśliwej miłości. Przed wiekami w ukrytej za środkową kaskadą Złotej Jamie Walończycy wydobywali drogocenne kamienie. Magiczna aura wodospadu oczarowała także twórców filmu "Opowieści z Narnii". Na tle pięknych, malowniczych Karkonoszy powstały niektóre ujęcia do drugiej części tej filmowej sagi.

Wodospad Kamieńczyka to obowiązkowy punkt na szlaku turystycznym podczas pobytu w Karkonoszach. Zapierający dech w piersiach krajobraz zieleni i głazów, o które uderzają z impetem kaskady krystalicznie czystej wody zachwyca nie tylko podróżników, ale także filmowców. To powody, dla których na własne oczy warto zobaczyć Wodospad Kamieńczyka. Szlak ciągnący się od osiedla Huta w Szklarskiej Porębie, przez przepiękne Krucze Skały, aż do samego wodospadu to wspaniała edukacyjna przygoda, podczas której odkryjesz historię tutejszych ziem, poznasz wiele ciekawych legend i docenisz niepowtarzalne uroki polskich gór.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Gdzie znajduje się Wodospad Kamieńczyka?

Wodospad Kamieńczyka położony jest w samym sercu Karkonoszy – w Szklarskiej Porębie. Kamieńczyk to największy wodospad polskich Sudetów – próg wodospadu znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. Woda spada trzystopniową kaskadą wprost do stumetrowego, malowniczego Wąwozu Kamieńczyka. Wyprawa nad wodospad to niezapomniane przeżycie, którego doświadczyć mogą podróżnicy w każdym wieku. Do wyboru jest kilka tras o różnym stopniu trudności. Wędrując z dzieckiem, warto wybrać tę łatwiejszą – dzięki temu bez problemów i w stosunkowo szybkim tempie można dotrzeć pod sam Wodospad Kamieńczyka. Szklarska Poręba to punkt startowy wszystkich tras tam prowadzących. Na parking pod samym wodospadem można dotrzeć samochodem, a stamtąd już resztę trasy pokonać pieszo.

Wodospad Kamieńczyka – trasa przez Krucze Skały

Dla turystów zaprawionych w długich górskich wędrówkach dwugodzinny szlak prowadzący przez malownicze Krucze Skały będzie najlepszym wyborem. Warto mieć też pod ręką aparat fotograficzny, by uwiecznić malowniczą trasę nad Wodospad Kamieńczyka, która rozpoczyna się na parkingu przy osiedlu Huta w Szklarskiej Porębie. Drogę zacznij od przejścia Szosą Czeską, która prowadzi bezpośrednio do parkingu pod wodospadem. Zanim jednak skierujesz się do wodospadu, skręć w stronę Kruczych Skał (kierunek pokaże tabliczka). Stamtąd doskonale widać rzekę Kamienną i profesjonalny park linowy będący na co dzień miejscem ćwiczeń policji, wojska i GOPR–u. Po zwiedzeniu Kruczych Skał należy zawrócić do głównego parkingu, skąd zaczyna się czerwony szlak prowadzący pod sam Wodospad Kamieńczyka. Po zakupie biletu każdy zwiedzający otrzyma kask – to ochrona przed skałami osuwającymi się z wąwozu. Wodospad Kamieńczyka można oglądać z dolnego i górnego tarasu widokowego.

Zobacz wideo: Pierwsi na świecie chcą zdobyć Koronę Wodospadów

Pierwsi na świecie chcą zdobyć Koronę Wodospadów
Pierwsi na świecie chcą zdobyć Koronę Wodospadów
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Wodospad Kamieńczyka – prosty szlak na wycieczkę z dzieckiem

Wyprawa nad Wodospad Kamieńczyka z dzieckiem wcale nie musi być trudna. Wybierz 30-minutową trasę. Jak w prosty sposób dojść nad Wodospad Kamieńczyka? Parking przy Szosie Czeskiej to punkt startowy. Od tego miejsca aż do samego celu jest ok. 1,5 km, czyli niecała godzina marszu. Na taras u podnóża wodospadu wejdziesz tylko schodami i ażurową kładką (weź to wcześniej pod uwagę, jeżeli twój maluch cierpi na lęk wysokości). Kiedy nacieszycie wzrok widokiem wodospadu z dołu, pora obejrzeć go z górnego punktu widokowego – ze schroniska "Kamieńczyka". Tam, przy jednym z drewnianych stołów, można odpocząć, zjeść posiłek i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Legenda o powstaniu Wodospadu Kamieńczyka

O Wodospadzie Kamieńczyka krąży wiele romantycznych historii. Najsłynniejsza z nich opowiada o nieszczęśliwej miłości kamieńczyka Bronisza i rusałki Łabudki, która pod wpływem zauroczenia podarowała mu cały swój skarb, żeby mógł wesprzeć biedną i chorą matkę. Kamieńczyk obiecał, że do niej wróci, ale dni mijały, a on się nie pojawiał. Stęskniona Łabudka postanowiła sama poszukać ukochanego. Schodząc ostrożnie ze szczytów, nagle spostrzegła ciało Bronisza, który podczas drogi powrotnej spadł z urwiska. Zrozpaczona dziewczyna poślizgnęła się na kamieniu i wylądowała obok niego – upadku nie przeżyła. Tragiczną śmierć kochanków opłakiwało siedem sióstr Łabudki. Legenda głosi, że z łez rusałek powstał Wodospad Kamieńczyka. Wąwóz i wodospad można oglądać przez cały rok. Wodospad Kamieńczyka zimą przedstawia równie zachwycający widok, jak jego letnia odsłona, ale jeżeli chcesz dostrzec magię, która tak bardzo zachwyciła filmowców z wytwórni Disneya, warto odwiedzić to miejsce późną wiosną albo latem.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!